Projekt strefy wejścia głównego i strefy wejścia do Planetarium w Centrum Nauki Kopernik

i

Autor: Archiwum Architektury Hol główny Centrum Nauki Kopernik. Źródło: Interurban, Łukasz Piankowski

Przebudowa stref wejściowych Centrum Nauki Kopernik

2015-11-10 11:30

Strefy wejściowe do Centrum Nauki Kopernik zostaną uporządkowane pod względem funkcjonalnym i komunikacyjnym. Najbardziej charakterystyczne elementy projektu to geometryczne pawilony-kioski, futurystyczne oświetlenie i neonowe oznakowanie przestrzeni. Za koncepcję odpowiada pracownia Interurban.

Ze względu na dużą liczbę odwiedzających, dotychczasowe strefy wejściowe do Centrum Nauki Kopernik wymagały zmian, które usprawnią obsługę gości. Projekt strefy wejścia głównego i strefy wejścia do Planetarium CNK uzyskano na drodze konkursu architektonicznego, w którym pierwszą nagrodę przyznano pracowni Interurban.

Poszczególne funkcje holu głównego umieszczono w geometrycznych pawilonach-kioskach, które zapewniają bezkolizyjną komunikację i czytelną organizację przestrzeni. Wykonano je ze spawanych stalowych profili oraz płyt drewnopochodnych, które stanowią podstawę dla wykończenia - płyty kompozytowej w kolorze miedziano-brązowym. Metaliczna powierzchnia zewnętrzna kiosków kontrastuje z ich ciemnym wnętrzem utrzymanym w czarnym kolorze.

Dotychczasowy układ funkcjonalny został zmodyfikowany poprzez przeniesienie sklepu z pamiątkami do północnej części tzw. agory oraz podzielenie przestrzeni na dwa niezależne punkty sprzedaży: większy dostępny z agory w bezpośrednim sąsiedztwie głównego wejścia oraz mniejszy w formie kiosku-pawilonu w części ogólnodostępnej holu głównego CNK. Istniejące kasy podzielono na dwa niezależne układy: strefę kasowo-informacyjną z trzema stanowiskami w centralnej części obiektu oraz mniejszą strefę z dwoma stanowiskami dostępną zarówno z części biletowanej, jak i ogólnodostępnej.

Wolną przestrzeń, gdzie dotychczas znajdowały się kasy, przekształcono w miejsce spotkań grup zorganizowanych liczących do 50 osób i wyposażono w system mobilnych, modułowych mebli do dowolnego aranżowania.

Projekt strefy wejścia głównego i strefy wejścia do Planetarium w Centrum Nauki Kopernik

i

Autor: Archiwum Architektury Strefa wejścia do Planetarium w Centrum Nauki Kopernik. Źródło: Interurban, Łukasz Piankowski

Strefę wejściową Planetarium ukształtowano natomiast jako zapowiedź spektaklu, który odwiedzający zobaczą za chwilę. W tym celu zastosowano kolorystykę w odcieniach błękitu i oświetlenie sufitowe, którego forma budzi skojarzenia z gwiazdozbiorami. Centralnym elementem jest okrągła lada wykonana w lakierowanej płyty MDF, umożliwiająca równoległą obsługę dwóch stanowisk biletowo – informacyjnych oraz umieszczone ponad ladą duże, futurystyczne lampy.

Przy wejściu głównym, przed kasami znajduje się informacja, cenniki, program wydarzeń, umożliwjające zapoznanie się z ofertą planetarium w formie zarówno drukowanej jak i interaktywnej. Dalej umieszczono gablotę z ekspozycją nagród zdobytych przez Planetarium, bar, salę konsumpcyjną z możliwością łączenia stolików oraz modułowe siedzenia. Strefy wypoczynku stanowią dopełnienie holu bezpośrednio przed wejściem na seans. Istotnym elementem pozostaje eksponat ‘Heliocam’ w miejscu wskazanym przez organizatora konkursu.

Istniejący w strefie wejściowej CNK system oznakowania wzbogacono o montowane przy suficie neony, ułatwiające orientację w przestrzeni. W projekcie wykorzystano krój pisma i kolor, będący częścią dotychczasowej identyfikacji graficznej obiektu.

Pozostawiono aktualny podział szatni na indywidualna grupową. Docelowo, jednocześnie szatnia może przyjąć maksymalnie około 1500 osób, wliczając grupy zorganizowane.