Architektura MuratorProjektyPrzebudowa targowiska w Tomaszowie Lubelskim

Przebudowa targowiska w Tomaszowie Lubelskim

Projekt nowego zagospodarowania miejskiego targowiska w Tomaszowie przygotowała pracownia Wimar.

Tomaszów
Teren targowiska, między ulicami Piekarską, Chocimską i Traugutta, znajduje się w strefie, której układ urbanistyczny wpisany jest do rejestru zabytków

Położony w centrum Tomaszowa plac targowy, zwany Zielonym Rynkiem, to popularne w mieście miejsce zakupów, od lat wymaga jednak gruntownej modernizacji. Na jego przebudowę władze Tomaszowa uzyskały właśnie dofinansowanie z UE (blisko 1 mln zł, z ponad 1,5 mln zł potrzebnych na inwestycję). Projekt zakłada realizację nowych pawilonów o formie nawiązującej do tradycyjnych domów podcieniowych Zamojszczyzny.

Pozornie różnorodne połacie dachów, w pierzei zachowują porządek dzięki jednakowemu poziomowi kalenic. Wysokość budynków kontynuuje linię kompozycyjną pobliskiej ul. Piekarskiej – tłumaczą autorzy. Wszystkie obiekty kryte będą gontem modrzewiowym. Targowisko wyposażone zostanie w węzeł sanitarny oraz miejsce składowania odpadów, a jego nawierzchnia wybrukowana będzie klinkierem. Od strony ul. Piekarskiej przewidziano parkingi i szpaler drzew.