Architektura MuratorProjektyPrzedszkole na Gumieńcach w Szczecinie

Przedszkole na Gumieńcach w Szczecinie

Na zlecenie Biura Inwestycji i Remontów Oświatowych Urzędu Miejskiego w Szczecinie pracownia maxberg przygotowała projekt nowego przedszkola na osiedlu Gumieńce. Realizacja ma się rozpocząć pod koniec 2019 roku.

Przedszkole na Gumieńcach w Szczecinie
Przedszkole na Gumieńcach w Szczecinie, widok od strony ulicy Przygodnej – patio wejściowe

Nowe publiczne przedszkole przy ul. Przygodnej ma być odpowiedzią na zwiększające się potrzeby zapewnienia opieki dziennej najmłodszym mieszkańcom osiedla Gumieńce w dzielnicy Zachód. Budynek dla 250 dzieci stanie na blisko trzyhektarowej działce porośniętej obecnie gęstą zielenią. Według założeń architektów obiekt zajmie tylko połowę terenu, tak by w maksymalnym stopniu zachować istniejące drzewa, które zapewnią niezbędną ilość cienia na placach zabaw i w mocno przeszklonym budynku. Wszystkie oddziały przedszkolne oraz komunikację i pomieszczenia obsługujące zaplanowano na parterze. Na piętrze znajdzie się jedynie sala gimnastyczna dla 150 osób oraz przestrzeń administracyjna. Centralna, dwukondygnacyjna część budynku będzie tym samym stanowić charakterystyczny akcent wskazujący lokalizację wejścia głównego. Ze względów pożarowych jej bryła została wydzielona przegrodami i oddylatowana od pozostałych części obiektu. Z każdej sali zabaw zaprojektowano wyjście na ogród oraz wyjścia na zewnątrz i na korytarz. Sale, przeznaczone dla 25 dzieci, będą mogły być okazjonalnie łączone dzięki wykorzystaniu ścianek harmonijkowych. Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 2264 m2, w tym części parterowej 1951, a piętra 313. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na koniec 2019 roku. Koncepcję przedszkola opracowało Biuro Projektowe maxberg – architekt Karol Nieradka, w składzie: Karol Nieradka, Sylwia Gudaczewska i Michał Jaroszewicz. Wizualizacje zewnętrzne: O2 STUDIO Piotr Orłowski.

Przedszkole w Jemielnicy Ujmująco prosty projekt przedszkola i żłobka na Opolszczyźnie podkreślają zastosowane materiały wykończeniowe oraz drewniana kolumnada – o nowej realizacji ch+ architekci pisze Oskar Grąbczewski.
Przedszkole i szkoła w Opolu Charakter wnętrz obiektów buduje relacja z połaciami spadzistych dachów, wprowadzone betonowe elementy i odsłonięcie ceglanej konstrukcji. O nowej realizacji pracowni PORT pisze Hubert Trammer.
Przedszkole w Kłodawie Zaletą nowo powstałego budynku jest wpisanie w lokalny kontekst i udany dialog elewacji z otoczeniem – o realizacji ANTA Architekci pisze Katarzyna Gucałło.
Wyniki konkursu na projekt biblioteki i przedszkola w Józefowie Poznaliśmy wyniki konkursu na opracowanie projektu miejskiej biblioteki i przedszkola w Józefowie. Zwyciężyła pracownia Regio z Warszawy.
Energoefektywne przedszkole w Michałowicach: wyniki konkursu SARP Gmina Michałowice oraz warszawski oddział SARP rozstrzygnęły konkurs na projekt energoefektywnego przedszkola w Michałowicach. Jury najwyżej oceniło dwa projekty: pracowni 2pm oraz zespołu Alicji Rudowskiej, Pameli Krzyszczak i Martyny Dryś.
Przedszkole w Regułach projektu M.O.C. Architekci Kompleks społeczno-edukacyjny z przedszkolem i ogólnodostępnymi przestrzeniami publicznymi projektu katowickiej pracowni M.O.C. Architekci w przyszłości tworzyć ma centralną strefę podwarszawskiej gminy  Michałowice.