Architektura MuratorProjektyRekonstrukcja pawilonu Emilia w Warszawie

Rekonstrukcja pawilonu Emilia w Warszawie

Dawny pawilon meblowy Emilia, w którym przez kilka ostatnich lat mieściła się tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej, zostanie zrekonstruowany. Za projekt nowego obiektu odpowiada pracownia BBGK Architekci.

Rekonstrukcja pawilonu Emilia w Warszawie
Widok od strony Pałacu Kultury. Obiekt stanie na osi ulicy Wallenberga. Powierzchnia użytkowa tej nowej miejskiej oranżerii wyniesie 4,5 tys. m2
Fot.: serwis prasowy

Budynek przy ul. Emilii Plater 51 powstał w 1969 roku dla Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Handlu Meblami według projektu Mariana Kuźniara, Czesława Wegnera i Hanny Lewickiej. Jeszcze do niedawna jego los wydawał się przesądzony. Nowy właściciel nieruchomości, firma Griffin Real Estate, planuje bowiem wzniesienie w tym miejscu wieżowca. Nieoczekiwanie jednak stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki zaproponował przeniesienie pawilonu Emilia na teren pobliskiego parku Świętokrzyskiego. Koncepcję rekonstrukcji z wykorzystaniem oryginalnych elementów, w tym charakterystycznego dachu szedowego, opracowało społecznie biuro BBGK Architekci. Przeniesienie budynku w całości nie jest możliwe. Konstrukcję nośną w nowej lokalizacji należy wybudować od nowa. Dotyczy to słupów, ścian, stropów oraz belek schodowych – tłumaczyli autorzy w 2016 roku. Przygotowany przez nich projekt przedstawiono następnie władzom Warszawy oraz przedstawicielom firmy Griffin, która zgodziła się pokryć częściowo koszty przedsięwzięcia. Na początku ubiegłego roku zakończono rozbiórkę pawilonu. Zdemontowano m.in. konstrukcję stropodachu, którą stanowiły monolityczne, trapezowe tarczownice. Została ona pocięta wzdłuż dylatacji i przewieziona do konserwacji. W grudniu władze miasta zaprezentowały uszczegółowiony projekt nowej Emilii, nad którym architekci pracowali wspólnie z Zarządem Zieleni, Uniwersytetem Warszawskim i Ogrodem Botanicznym. W centralnie usytuowanym, trzykondygnacyjnym atrium mają pojawić się wysokie drzewa. Przestrzeń ta, podobnie jak w czasach, gdy gospodarzem obiektu był MSN, będzie pełniła funkcję miejsca spotkań i dyskusji. Na parterze przewidziano kawiarnię, w podziemiu sale warsztatowe oraz audytorium, a na piętrze ogólnodostępne strefy relaksu.

Rekonstrukcja pawilonu Emilia w Warszawie
W obiekcie wykorzystane będą m.in. dawne posadzki, okładziny elewacji, balustrady i dach
Fot.: serwis prasowy
Tagi:
Bliżej Wisły: Krzysztof Mycielski o Elektrowni Powiśle Projektanci zadbali, aby czytelna była tu każda epoka minionego stulecia, która odcisnęła piętno na architekturze zabytku oraz by nowe budynki stylistycznie tkwiły we współczesności. O nowej realizacji biura APA Wojciechowski pisze Krzysztof Mycielski.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2020 – nominacje Inicjatywa Architekci dla Klimatu, modernizacja Muzeum Woli, dom przy Potockiej, kompleks P4 z hotelem Vienna House, EKOpark w Ursusie czy nowe stacje  metra na Targówku: po wielu spotkaniach i wizytach studyjnych w terenie jury VI edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy wyłoniło 18 realizacji nominowanych do nagród głównych. Teraz głos mają mieszkańcy.
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Budynki Varso 1 i 2 w Warszawie Obiekty Varso 1 i Varso 2 autorstwa biura HRA Architekci wraz z wieżą projektu Foster + Partners i ogólnodostępnymi pasażami tworzyć będą nową miastotwórczą przestrzeń w samym centrum stolicy.
Hala Gwardii do remontu: miasto ogłasza kolejny przetarg w formule PPP Władze Warszawy szykują wielki remont Hali Gwardii. Właśnie ogłosiły postępowanie na wybór partnera, który wykona prace projektowe i remontowe, a docelowo zajmie się utrzymaniem wschodniej Hali Mirowskiej – tzw. Hali Gwardii.
Plany na przyszłość: 25. edycja wystawy 115 projektów dla Warszawy, w tym 29 koncepcji studenckich. Do 18 października w pawilonie ZODIAK można oglądać 25. edycję wystawy „Plany na przyszłość”. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym ekspozycji.