Architektura MuratorProjektyRekonstrukcja pawilonu Emilia w Warszawie

Rekonstrukcja pawilonu Emilia w Warszawie

Dawny pawilon meblowy Emilia, w którym przez kilka ostatnich lat mieściła się tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej, zostanie zrekonstruowany. Za projekt nowego obiektu odpowiada pracownia BBGK Architekci.

Rekonstrukcja pawilonu Emilia w Warszawie
Widok od strony Pałacu Kultury. Obiekt stanie na osi ulicy Wallenberga. Powierzchnia użytkowa tej nowej miejskiej oranżerii wyniesie 4,5 tys. m2
Fot.: serwis prasowy

Budynek przy ul. Emilii Plater 51 powstał w 1969 roku dla Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Handlu Meblami według projektu Mariana Kuźniara, Czesława Wegnera i Hanny Lewickiej. Jeszcze do niedawna jego los wydawał się przesądzony. Nowy właściciel nieruchomości, firma Griffin Real Estate, planuje bowiem wzniesienie w tym miejscu wieżowca. Nieoczekiwanie jednak stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki zaproponował przeniesienie pawilonu Emilia na teren pobliskiego parku Świętokrzyskiego. Koncepcję rekonstrukcji z wykorzystaniem oryginalnych elementów, w tym charakterystycznego dachu szedowego, opracowało społecznie biuro BBGK Architekci. Przeniesienie budynku w całości nie jest możliwe. Konstrukcję nośną w nowej lokalizacji należy wybudować od nowa. Dotyczy to słupów, ścian, stropów oraz belek schodowych – tłumaczyli autorzy w 2016 roku. Przygotowany przez nich projekt przedstawiono następnie władzom Warszawy oraz przedstawicielom firmy Griffin, która zgodziła się pokryć częściowo koszty przedsięwzięcia. Na początku ubiegłego roku zakończono rozbiórkę pawilonu. Zdemontowano m.in. konstrukcję stropodachu, którą stanowiły monolityczne, trapezowe tarczownice. Została ona pocięta wzdłuż dylatacji i przewieziona do konserwacji. W grudniu władze miasta zaprezentowały uszczegółowiony projekt nowej Emilii, nad którym architekci pracowali wspólnie z Zarządem Zieleni, Uniwersytetem Warszawskim i Ogrodem Botanicznym. W centralnie usytuowanym, trzykondygnacyjnym atrium mają pojawić się wysokie drzewa. Przestrzeń ta, podobnie jak w czasach, gdy gospodarzem obiektu był MSN, będzie pełniła funkcję miejsca spotkań i dyskusji. Na parterze przewidziano kawiarnię, w podziemiu sale warsztatowe oraz audytorium, a na piętrze ogólnodostępne strefy relaksu.

Rekonstrukcja pawilonu Emilia w Warszawie
W obiekcie wykorzystane będą m.in. dawne posadzki, okładziny elewacji, balustrady i dach
Fot.: serwis prasowy
Tagi:
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: finaliści Jury 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy nominowało w konkursie 18 realizacji i wydarzeń. Teraz głos mają mieszkańcy. Swoich faworytów można wybierać do 27 maja.
Trzecia linia metra w Warszawie Trzecia linia metra ma połączyć Stadion Narodowy z Gocławiem. Trwają prace koncepcyjne nad jej przebiegiem. Projektanci z ILF Consulting Engineers Polska przedstawili właśnie propozycję lokalizacji nowych stacji.
Warszawa przejmuje Szpiegowo. Budynek ma służyć uchodźcom z Ukrainy 11 kwietnia upłynął termin dobrowolnego wydania przez Rosję tzw. Szpiegowa, warszawskiego osiedla zajmowanego niegdyś przez rodziny radzieckich dyplomatów. Nieruchomość na wniosek prezydenta miasta zajął komornik.
Metro w Warszawie: historia warszawskiego metra Metro w Warszawie wydaje się tworem niezwykle młodym, ma jednak całkiem bogatą historię, zaś jego późna realizacja umożliwia  stosowanie najnowszych technologii i unikanie wadliwych rozwiązań starszych sieci. Prezentujemy krótką historię warszawskiego metra, od pierwszych pomysłów z XIX wieku do dziś.
Aleja tysiąca drzew w Warszawie: nowy projekt WXCA Ulica Kondratowicza na warszawskim Targówku przejdzie prawdziwą rewolucję. W związku z zakończeniem budowy kolejnego odcinka II linii metra tereny wzdłuż arterii zyskają całkiem nowe zagospodarowanie. Projekt przebudowy przygotowała pracownia WXCA.
Wszystkie rzeki Warszawy Jakie rzeki na przestrzeni dziejów płynęły przez Warszawę? Które z nich wciąż istnieją, tyle że ukryte głęboko pod ziemią? I czy jest sens, by dziś na powrót je odsłaniać? Między innymi na pytania starają się odpowiedzieć kuratorzy wystawy „Niech płyną! Inne rzeki Warszawy”, którą do 29 maja można oglądać w stołecznym Muzeum Woli.