Architektura MuratorProjektyRewitalizacja placu Powstańców Warszawy

Rewitalizacja placu Powstańców Warszawy

Biuro Mycielski Architecture & Urbanism opracowało koncepcję zagospodarowania jednego z głównych placów Warszawy.

Rewitalizacja placu Powstańców Warszawy
Autorzy starali się podkreślić dwie osie kompozycyjne: między Prudentialem i kamienicą Wedla oraz między ul. Sienkiewicza i Warecką, na przecięciu których zaplanowali tzw. Plac Muzyki

Pod koniec ubiegłego roku Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy wspólnie z pracownią MAU i firmą Mediatorzy.pl zorganizowało warsztaty charrette dotyczące przyszłości placu. Na tej podstawie architekci przygotowali wstępną koncepcję zagospodarowania, która zakłada też realizację planowanego tu od lat podziemnego parkingu. Zgodnie z życzeniem mieszkańców, dominująca dotąd funkcja tranzytowa ustąpić ma potrzebom pieszych i rowerzystów. Przewiduje się znaczne uspokojenie ruchu i wprowadzenie priorytetu dla komunikacji publicznej.

Rewitalizacja placu Powstańców Warszawy
Przy Placu Muzyki powstać ma nowy pawilon, ale głównym elementem przestrzeni ma być rozbudowana platforma schodów gmachu KNF, tworząca scenę dla plenerowych koncertów

Ulicę dwukierunkową zaplanowano jedynie od strony zachodniego skrzydła gmachu NBP. Całą przestrzeń projektanci podzielili na kilka stref o różnych funkcjach. W centralnej części, na osi ul. Sienkiewicza i Wareckiej, widzieliby plac Muzyki z letnią sceną i pawilonem kawiarni. Południową część placu zająłby z kolei tzw. Ogród Napoleona z wyznaczonym miejscem do gry w boule, a północną, od strony ul. Świętokrzyskiej, reprezentacyjna przestrzeń z nową oprawą pomnika Powstańców Warszawy. Autorzy postulują przesunięcie monumentu bliżej wentylatorni metra, którą przesłaniać miałaby kurtyna wodna. Dokument ten stanowi kompleksowe opracowanie przedstawiające docelowe zagospodarowanie placu, gotowe do przekazania na cele przygotowania projektu budowlanego i wykonawczego. Uchwalenie planu miejscowego stanowi jednak konieczny krok w stronę uporządkowania tej części Śródmieścia – piszą autorzy w podsumowującym warsztaty raporcie.

Rozpoczęcie realizacji: 2021

Tagi:
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2020 – nominacje Inicjatywa Architekci dla Klimatu, modernizacja Muzeum Woli, dom przy Potockiej, kompleks P4 z hotelem Vienna House, EKOpark w Ursusie czy nowe stacje  metra na Targówku: po wielu spotkaniach i wizytach studyjnych w terenie jury VI edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy wyłoniło 18 realizacji nominowanych do nagród głównych. Teraz głos mają mieszkańcy.
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Budynki Varso 1 i 2 w Warszawie Obiekty Varso 1 i Varso 2 autorstwa biura HRA Architekci wraz z wieżą projektu Foster + Partners i ogólnodostępnymi pasażami tworzyć będą nową miastotwórczą przestrzeń w samym centrum stolicy.
Hala Gwardii do remontu: miasto ogłasza kolejny przetarg w formule PPP Władze Warszawy szykują wielki remont Hali Gwardii. Właśnie ogłosiły postępowanie na wybór partnera, który wykona prace projektowe i remontowe, a docelowo zajmie się utrzymaniem wschodniej Hali Mirowskiej – tzw. Hali Gwardii.
Plany na przyszłość: 25. edycja wystawy 115 projektów dla Warszawy, w tym 29 koncepcji studenckich. Do 18 października w pawilonie ZODIAK można oglądać 25. edycję wystawy „Plany na przyszłość”. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym ekspozycji.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.