Architektura MuratorProjektyRozbudowa Muzeum Literatury w Warszawie

Rozbudowa Muzeum Literatury w Warszawie

Biuro BDR Architekci zwyciężyło w konkursie na projekt rewaloryzacji Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta w Warszawie.

Rozbudowa Muzeum Literatury w Warszawie
Dzięki budowie pawilonu przestrzeń muzeum zwiększy się o jedną czwartą. W ramach inwestycji mają zostać zniwelowane także różnice poziomów stropów między poszczególnymi kamienicami. Il. materiały prasowe

Stołeczne Muzeum Literatury zajmuje sześć kamienic na Starym Mieście, z czego trzy stoją w pierzei przy głównym rynku, trzy w pierzei przy równoległej ulicy Brzozowej – między nimi znajduje się wąskie podwórze, wspólne dla całego kwartału. Mimo że placówka dysponuje powierzchnią 3,8 tys. m2, jej przestrzeń wystawiennicza to jedynie 800 m2. Problemem jest także brak możliwości rozdzielenia funkcji magazynowych i biurowych. Konkurs, który zorganizowała we współpracy z warszawskim oddziałem SARP obejmować miał więc projekt modernizacji i dostosowanie do nowych potrzeb istniejących pomieszczeń oraz zaproponowanie przekrycia lub zabudowy części podwórza. Uczestnicy mieli zaplanować nowy układ magazynów, pracowni, sal edukacyjnych i wystawowych oraz lokalizację sali audiowizualnej. Pierwszą nagrodę przyznano młodym projektantom z pracowni BDR Architekci: Konradowi Basanowi, Pawłowi Dadokowi, Marii Roj, Mariuszowi Maury i Michałowi Rogowskiemu.

Ich koncepcja zakłada budowę na muzealnym dziedzińcu nowego obiektu w formie betonowo-szklanego prostopadłościanu. Poszukiwaliśmy takiego elementu, który w minimalnym stopniu będzie się łączył z zabytkowymi kamienicami, ale jednocześnie zaznaczał w przestrzeni jako neutralna, czysta forma. W otoczeniu fasad o bogatej tektonice, w różnorodnych podziałach i kolorach – wykończenie kamiennym szlachetnym materiałem powierzchni ścian i dachu stanowi kontrast w pełni zamierzony. Wnętrze zostało zaprojektowane jako negatyw neutralnego i niedopowiedzianego zewnętrza. Otrzymujemy w ten sposób salę o charakterze odnoszącym się do nobliwych klasztornych bibliotek. Drewniane wysokie regały, jak i kasetonowy strop, stanowią tło wydarzeń, tworząc jednocześnie podniosłą atmosferę. Same kamienice, będące częścią Dziedzictwa Narodowego UNESCO, zostały poddane modernizacji w zakresie niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania Muzeum Literatury – tłumaczą autorzy.

Zakończenie realizacji: 2020

Tagi:
Bliżej Wisły: Krzysztof Mycielski o Elektrowni Powiśle Projektanci zadbali, aby czytelna była tu każda epoka minionego stulecia, która odcisnęła piętno na architekturze zabytku oraz by nowe budynki stylistycznie tkwiły we współczesności. O nowej realizacji biura APA Wojciechowski pisze Krzysztof Mycielski.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2020 – nominacje Inicjatywa Architekci dla Klimatu, modernizacja Muzeum Woli, dom przy Potockiej, kompleks P4 z hotelem Vienna House, EKOpark w Ursusie czy nowe stacje  metra na Targówku: po wielu spotkaniach i wizytach studyjnych w terenie jury VI edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy wyłoniło 18 realizacji nominowanych do nagród głównych. Teraz głos mają mieszkańcy.
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Budynki Varso 1 i 2 w Warszawie Obiekty Varso 1 i Varso 2 autorstwa biura HRA Architekci wraz z wieżą projektu Foster + Partners i ogólnodostępnymi pasażami tworzyć będą nową miastotwórczą przestrzeń w samym centrum stolicy.
Hala Gwardii do remontu: miasto ogłasza kolejny przetarg w formule PPP Władze Warszawy szykują wielki remont Hali Gwardii. Właśnie ogłosiły postępowanie na wybór partnera, który wykona prace projektowe i remontowe, a docelowo zajmie się utrzymaniem wschodniej Hali Mirowskiej – tzw. Hali Gwardii.
Plany na przyszłość: 25. edycja wystawy 115 projektów dla Warszawy, w tym 29 koncepcji studenckich. Do 18 października w pawilonie ZODIAK można oglądać 25. edycję wystawy „Plany na przyszłość”. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym ekspozycji.