Architektura MuratorProjektyRusza modernizacja Pola Mokotowskiego według projektu WXCA

Rusza modernizacja Pola Mokotowskiego według projektu WXCA

Na przełomie września i października mają rozpocząć się prace porządkowe na terenie Pola Mokotowskiego. To pierwszy etap modernizacji parku według konkursowego projektu biura WXCA z 2018 roku.

Rusza modernizacja Pola Mokotowskiego według projektu WXCA
Nowe zagospodarowanie Pola Mokotowskiego w Warszawie, proj. WXCA

Pole Mokotowskie: od konkursu do realizacji

Pole Mokotowskie to blisko 70-hektarowy park między Trasą Łazienkowską, ul. Żwirki i Wigury, Waryńskiego i Batorego. Z uwagi na planowane w sąsiedztwie inwestycje, takie jak linia tramwajowa w rejonie ul. Rostafińskich, przekształcenie 5-hektarowego obszaru po bazie MPO w plenerową czytelnię Biblioteki Narodowej czy modernizacja Skry, władze miasta postanowiły park uporządkować. W tym celu przeprowadziły kilka etapów konsultacji, na podstawie których sformułowano założenia do konkursu architektonicznego zorganizowanego w 2018 roku we współpracy z SARP.

Nowa siedziba TVP według projektu Mąka Sojka Architekci: przetarg na wykonawcę |
Centrum Innowacji SGH według projektu Stelmach i Partnerzy |
Park pod Kopcem: rozpoczyna się modernizacja parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego |


Uczestnicy mieli za zadanie opracować całościową wizję parku, wraz z nowym układem komunikacji, rozkładem funkcji i szczegółową koncepcją obszarów węzłowych. Zwyciężyło biuro WXCA. Autorzy zaproponowali m.in. naturalizację istniejącego zbiornika wodnego, budowę czterech nowych pawilonów gastronomicznych wzbogaconych o funkcje społeczne, uczytelnienie głównej promenady spacerowej oraz wprowadzenie licznych „atraktorów” jak kładka w koronach drzew czy miejska farma edukacyjna. Teren Pola otaczałaby aleja dla rolkarzy i biegaczy, a od strony najbardziej ruchliwych ulic – nowo usypane wały ziemne.

Rusza modernizacja Pola Mokotowskiego według projektu WXCA
Nowe zagospodarowanie Pola Mokotowskiego w Warszawie, proj. WXCA

Nowe Pole Mokotowskie: co się zmieni

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy rozstrzygnął właśnie przetarg na pierwszy etap modernizacji Pola Mokotowskiego. Zadanie wykona firma Inmel we współpracy z pracownią Palmett. Z uwagi na brak funduszy, program zagospodarowania parku został jednak znacznie ograniczony. Zrezygnowano na razie z budowy nowych pawilonów. Zakres prac obejmie m.in. stworzenie nowego, naturalnego układu wodnego oraz zagospodarowanie terenu po dawnej bazie MPO i urządzenie tam ogrodu biocenotycznego. W ogrodzie pojawi się mnóstwo dzikich zakątków i różnorodnej zieleni, która dodatkowo pełnić będzie funkcje retencyjne. Przez jego teren zostanie poprowadzona także kładka edukacyjna opowiadająca o znajdujących się tu siedliskach przyrodniczych – czytamy w informacji prasowej. Przewidziano też liczne nasadzenia zieleni zwiększające różnorodność biologiczną parku, w tym ponad 6 tys. krzewów, 17 tys. bylin i niemal 1,5 ha łąk. Do tego tysiące pnączy, roślin cebulowych, roślin szuwarowych i wodnych. 

Modernizacja Pola Mokotowskiego, jednego z największych warszawskich parków, to przykład inwestycji powstającej z inicjatywy mieszkańców, z myślą o ich potrzebach i środowisku. Kluczowym elementem tego projektu jest rozbetonowanie i naturalizacja dużego stawu oraz stworzenie w parku zupełnie nowego układu wodnego, pełnego roślinności i dzikiego życia
– mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Modernizacja Pola Mokotowskiego pochłonąć ma blisko 40 mln zł. Dodatkowo, w ramach odrębnej inwestycji, zostanie przeprowadzony remont domków fińskich, w tym domu Ryszarda Kapuścińskiego, które przeznaczone zostaną na działalność kulturalną. Projekt adaptacji domków również opracowało biuro WXCA.

Czytaj też: Centrum reportażu w domkach fińskich na Polu Mokotowskim od WXCA |

Prace budowlane mają rozpocząć się na przełomie września i października, a ich zakończenie zaplanowano na czwarty kwartał 2022 roku. W trakcie realizacji inwestycji prowadzony będzie nadzór przyrodniczy. Istniejąca roślinność zostanie zabezpieczona poprzez utworzenie wygrodzonych stref ochrony zieleni, w których zabroniony będzie ruch kołowy i pieszy. Dla płazów żyjących obecnie w stawie przeznaczonym do rozbetonowania, powstanie tymczasowy zbiornik zastępczy, który zapewni im schronienie i umożliwi rozmnażanie – dodaje Aleksandra Majda-Butkiewicz, dyrektorka Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Tagi:
WXCA z Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów Leonardo 2021 w Mińsku Pracownia WXCA wróciła z Międzynarodowego Biennale Młodych Architektów  Leonardo 2021 z dwiema nagrodami, w tym z Grand Prix za projekt Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu.
Pawilon Polski na Expo w Dubaju: mamy pierwsze zdjęcia Projekt pawilonu Polski na Expo w Dubaju został wyłoniony w konkursie z 2018 roku. Wygrała pracownia WXCA, proponując wykorzystanie na zewnątrz i w środku obiektu instalacji kinetycznych mających przywodzić na myśl stada ptaków. Mamy pierwsze zdjęcia pawilonu Polski na Expo w Dubaju.
Pisklę na placu Pięciu Rogów: konserwator zgodził się na instalację Joanny Rajkowskiej. Dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystki Joanny Rajkowskiej może powstać na placu Pięciu Rogów. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków  pozytywnie zaopiniował projekt rzeźby
Rozpoczyna się modernizacja Ogrodów Ulricha w Warszawie Ingka Centres podpisała umowę z firmą Budimex na modernizację zabytkowych Ogrodów Ulricha w Warszawie. Całe założenie, którego przebudowę opracowało biuro WXCA, zostanie udostępnione  latem 2022 roku.
Apartamenty XYZ w Szczyrku: trwa realizacja nowego projektu WXCA Trwa budowa apartamentów XYZ w Szczyrku według projektu pracowni WXCA. Trzy licowane naturalnym drewnem obiekty powstaną przy dolnej stacji kolejki gondolowej na Halę Skrzyczeńską.
Budowa Muzeum Wojska Polskiego Charakterystycznym elementem Muzeum Wojska Polskiego jest fasada wykonana z betonu architektonicznego barwionego w masie na ceglasty kolor, z przestrzennym wzorem – szewronem – występującym, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. O wyzwaniach związanych z realizacją Muzeum Wojska Polskiego pisze Paweł Wolanin.