Architektura MuratorProjektyRusza modernizacja Pola Mokotowskiego według projektu WXCA

Rusza modernizacja Pola Mokotowskiego według projektu WXCA

Na przełomie września i października mają rozpocząć się prace porządkowe na terenie Pola Mokotowskiego. To pierwszy etap modernizacji parku według konkursowego projektu biura WXCA z 2018 roku.

Rusza modernizacja Pola Mokotowskiego według projektu WXCA
Nowe zagospodarowanie Pola Mokotowskiego w Warszawie, proj. WXCA

Pole Mokotowskie: od konkursu do realizacji

Pole Mokotowskie to blisko 70-hektarowy park między Trasą Łazienkowską, ul. Żwirki i Wigury, Waryńskiego i Batorego. Z uwagi na planowane w sąsiedztwie inwestycje, takie jak linia tramwajowa w rejonie ul. Rostafińskich, przekształcenie 5-hektarowego obszaru po bazie MPO w plenerową czytelnię Biblioteki Narodowej czy modernizacja Skry, władze miasta postanowiły park uporządkować. W tym celu przeprowadziły kilka etapów konsultacji, na podstawie których sformułowano założenia do konkursu architektonicznego zorganizowanego w 2018 roku we współpracy z SARP.

Nowa siedziba TVP według projektu Mąka Sojka Architekci: przetarg na wykonawcę |
Centrum Innowacji SGH według projektu Stelmach i Partnerzy |
Park pod Kopcem: rozpoczyna się modernizacja parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego |


Uczestnicy mieli za zadanie opracować całościową wizję parku, wraz z nowym układem komunikacji, rozkładem funkcji i szczegółową koncepcją obszarów węzłowych. Zwyciężyło biuro WXCA. Autorzy zaproponowali m.in. naturalizację istniejącego zbiornika wodnego, budowę czterech nowych pawilonów gastronomicznych wzbogaconych o funkcje społeczne, uczytelnienie głównej promenady spacerowej oraz wprowadzenie licznych „atraktorów” jak kładka w koronach drzew czy miejska farma edukacyjna. Teren Pola otaczałaby aleja dla rolkarzy i biegaczy, a od strony najbardziej ruchliwych ulic – nowo usypane wały ziemne.

Rusza modernizacja Pola Mokotowskiego według projektu WXCA
Nowe zagospodarowanie Pola Mokotowskiego w Warszawie, proj. WXCA

Nowe Pole Mokotowskie: co się zmieni

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy rozstrzygnął właśnie przetarg na pierwszy etap modernizacji Pola Mokotowskiego. Zadanie wykona firma Inmel we współpracy z pracownią Palmett. Z uwagi na brak funduszy, program zagospodarowania parku został jednak znacznie ograniczony. Zrezygnowano na razie z budowy nowych pawilonów. Zakres prac obejmie m.in. stworzenie nowego, naturalnego układu wodnego oraz zagospodarowanie terenu po dawnej bazie MPO i urządzenie tam ogrodu biocenotycznego. W ogrodzie pojawi się mnóstwo dzikich zakątków i różnorodnej zieleni, która dodatkowo pełnić będzie funkcje retencyjne. Przez jego teren zostanie poprowadzona także kładka edukacyjna opowiadająca o znajdujących się tu siedliskach przyrodniczych – czytamy w informacji prasowej. Przewidziano też liczne nasadzenia zieleni zwiększające różnorodność biologiczną parku, w tym ponad 6 tys. krzewów, 17 tys. bylin i niemal 1,5 ha łąk. Do tego tysiące pnączy, roślin cebulowych, roślin szuwarowych i wodnych. 

Modernizacja Pola Mokotowskiego, jednego z największych warszawskich parków, to przykład inwestycji powstającej z inicjatywy mieszkańców, z myślą o ich potrzebach i środowisku. Kluczowym elementem tego projektu jest rozbetonowanie i naturalizacja dużego stawu oraz stworzenie w parku zupełnie nowego układu wodnego, pełnego roślinności i dzikiego życia
– mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Modernizacja Pola Mokotowskiego pochłonąć ma blisko 40 mln zł. Dodatkowo, w ramach odrębnej inwestycji, zostanie przeprowadzony remont domków fińskich, w tym domu Ryszarda Kapuścińskiego, które przeznaczone zostaną na działalność kulturalną. Projekt adaptacji domków również opracowało biuro WXCA.

Czytaj też: Centrum reportażu w domkach fińskich na Polu Mokotowskim od WXCA |

Prace budowlane mają rozpocząć się na przełomie września i października, a ich zakończenie zaplanowano na czwarty kwartał 2022 roku. W trakcie realizacji inwestycji prowadzony będzie nadzór przyrodniczy. Istniejąca roślinność zostanie zabezpieczona poprzez utworzenie wygrodzonych stref ochrony zieleni, w których zabroniony będzie ruch kołowy i pieszy. Dla płazów żyjących obecnie w stawie przeznaczonym do rozbetonowania, powstanie tymczasowy zbiornik zastępczy, który zapewni im schronienie i umożliwi rozmnażanie – dodaje Aleksandra Majda-Butkiewicz, dyrektorka Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Tagi:
WXCA z nagrodą w międzynarodowym konkursie na zespół kulturalny w Incheon w Korei Południowej Projekt warszawskiej pracowni WXCA zajął III miejsce w międzynarodowym konkursie architektoniczno-urbanistycznym na zespół kulturalny w mieście Incheon w Korei Południowej. Polscy architekci zaproponowali budynek w formie zatopionego w zieleni mostu.
Ogrody Ulricha: nowa wielofunkcyjna przestrzeń na warszawskiej Woli Otwarto Ogrody Ulricha według projektu pracowni WXCA. „Zależało nam, by przywrócić pamięć o pierwotnej funkcji tego miejsca. We wnętrzach zaprojektowaliśmy zespół oranżerii z odpowiednią temperaturą i wilgotnością, w których – tak jak kiedyś – będą rosły egzotyczne rośliny” – mówi Marta Sękulska-Wrońska, współprowadząca biuro.
O realizacji Ogrodów Ulricha w Warszawie Intencją projektową było zachowanie czystości architektonicznej klasycznej formy szklarni, dlatego większość infrastruktury technicznej zlokalizowano w części podziemnej. O realizacji Ogrodów Urlicha w Warszawie autorstwa  WXCA pisze Monika Lemańska.
Dom dla nastoletnich matek od WXCA coraz bliżej realizacji Na warszawskim Ursynowie powstać ma dom dla nastoletnich i usamodzielniających się matek według projektu WXCA. Inicjatorzy przedsięwzięcia dysponują już pozwoleniem na budowę, wciąż zbierają jednak fundusze na realizację.
Srebrny medal Międzynarodowego Biura Wystaw dla polskiego pawilonu na Expo 2020 Dubai Expo 2020 Dubai dobiegło końca. Na zakończenie imprezy Międzynarodowe Biuro Wystaw  tradycyjnie przyznało medale dla najlepszych pawilonów narodowych. Polska zdobyła srebrny medal za aranżację wystawy w kategorii obiektów średniej wielkości.
Budowa Muzeum Historii Polski Głównym wyzwaniem projektu był materiał elewacyjny. Do wykończenia budynku wykorzystano m.in. płyty z reliefami, które wykonano z użyciem wieloosiowego frezowania, cięcia CNC i obróbki waterjet. O realizacji Muzeum Historii Polski w Warszawie piszą Katarzyna Billik, Krzysztof Budzisz i Paweł Grodzicki.