Architektura MuratorProjektyRusza rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie według projektu Atelier Loegler

Rusza rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie według projektu Atelier Loegler

Teatr Polski w Szczecinie finalizuje przetarg na wykonawcę rozbudowy swojej dotychczasowej siedziby według konkursowego projektu Atelier Loegler z 2010 roku.

Rusza rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie według projektu Atelier Loegler
Teatr Polski w Szczecinie, proj. Atelier Loegler

Koncepcja została wyłoniona w konkursie SARP z 2010 roku. Według jego założeń dotychczasowa siedziba teatru przy ul. Swarożyca miała powiększyć się o trzy nowe sceny: na 600, 200 i 120 miejsc. Autorzy zwycięskiej pracy zaproponowali umieszczenie prawie całego programu pod ziemią, w skarpie od strony ul. Jana z Kolna, na której stoi budynek. Myślą przewodnią było uszanowanie historycznych wartości, a zarazem dodanie nowej, wyrażonej językiem architektury naszych czasów – wyjaśnia Romuald Loegler, zaznaczając, iż zależało mu przede wszystkim na zachowaniu charakteru tego fragmentu miasta. W koegzystencji z budynkiem dzisiejszego teatru, zrealizowanym w latach 20. XX wieku dla loży masońskiej, próbujemy stworzyć miejsce spotkań ze sztuką, miejsce wymiany doświadczeń i emocji. Program użytkowy uzupełnić mają kawiarnie i ogród zimowy. Powierzchnia powstającej części wyniesie ponad 5000 m2. Według wstępnych planów inwestycja miałaby się rozpocząć w przyszłym roku, a zakończyć w 2021.

Rusza rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie według projektu Atelier Loegler
Aby nie zakłócić sylwety miasta widzianej z nabrzeża Odry z Wałami Chrobrego i wznoszącymi się przy nich reprezentacyjnymi gmachami, nową przestrzeń teatru zaplanowano pod ziemią
Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu według Atelier Loegler W konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu zwyciężyło Atelier Loegler! Prezentujemy założenia i krótki film prezentujący główną ideę nagrodzonej pracy.