Architektura MuratorProjektyRynek Kobro bez nagrody

Rynek Kobro bez nagrody

Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania rynku Nowego Centrum Łodzi. Żadna spośród osiemnastu zgłoszonych prac nie spełniła wszystkich oczekiwań wobec placu, który ma być jedną z najważniejszych przestrzeni publicznych w łódzkiego Śródmieścia.

Wyniki konkursu na projekt zagospodarowania Rynku Kobro w Łodzi
Wyróżnienie I stopnia, praca numer 15, projekt: Alicja Ścigaczewska z La Rioja (Hiszpania)

Konkurs dotyczył terenu pomiędzy dworcem Łódź Fabryczna i EC1 roboczo nazwanego Rynkiem Kobro. W przyszłości, plac noszący nazwisko jednej z najwybitniejszych artystek polskiej awangardy - Katarzyny Kobro - ma stać się jedną z najważniejszych przestrzeni publicznych w obrębie Nowego Centrum Łodzi.

Samo NCŁ to natomiast ogromne przedsięwzięcie, w wyniku którego zagospodarowany zostanie obszar o wielkości około 100 ha we wschodniej części centrum miasta. W jego skład wejdzie multimodalny dworzec Łódź Fabryczna, budynki o funkcjach mieszkalnych, usługowych, biurowych oraz kulturalnych. W ramach inwestycji zrewitalizowane zostaną także znajdujące się na tych terenach obiekty zabytkowe, takie jak choćby odrestaurowana już najstarsza łódzka elektrownia EC1.

Choć jury konkursu doceniło poszczególne prace za zaproponowane rozwiązania architektoniczno-urbanistyczne, projekt zieleni czy wykorzystane materiały, nie było jednej, która wyszłaby naprzeciw wszystkim oczekiwaniom wobec tej przestrzeni. Żadna z przedłożonych w konkursie prac nie spełnia wszystkich oczekiwań Miasta co do zagospodarowania rynku NCŁ i jego otoczenia. (...) W przedłożonych pracach dała się zauważyć błędna tendencja do traktowania placu jako szczególnie istotnego z punktu widzenia funkcjonowania dworca, w sytuacji gdy główne wejścia do niego znajdują się na osi wschód-zachód. Rynek, w założeniach Miasta, jest przede wszystkim przestrzenią miejską Nowego Centrum Łodzi, której zrewitalizowane budynki EC1 nadają szczególnych, wymagających wyeksponowania, walorów. – czytamy w uzasadnieniu jury.

Łącznie na konkurs wpłynęło 18 projektów, spośród których żaden nie otrzymał nagrody. Trzy wyróżnienia pierwszego stopnia otrzymali: Gabriela Piasta z Kurowic Kościelnych, która oprócz uniwersalnego charakteru przestrzeni, zaproponowała ciekawy element w postaci mobilnych ławek, Alicja Ścigaczewska z La Rioja (Hiszpania) doceniona za konsekwentny podział placu na strefę pozbawioną stałych elementów zagospodarowania i podkreśloną szpalerem drzew przestrzeń dedykowaną rekreacji oraz Wiesław Michałek „Studio Projektowe i Wzorcownia Narada” z Krakowa za prostotę zaproponowanych form oraz wielorakie wykorzystanie światła.

Trzy wyróżnienia drugiego stopnia przyznano Mateuszowi Tańskiemu z Warszawy, zespołowi w składzie Dagmara Cegielska, Piotr Cegielski, Paula Cyrczak „Oficyna Pracownia Architektury Piotr Cegielski” z Łodzi, Arkadiusz Sarlej „Studio Projektowe Spatium” z Aleksandrowa Łódzkiego oraz zespołowi w składzie Mateusz Graczyk, Bartłomiej Skowronek, Mateusz Mazurowski z Ignacewa Parzęczewskiego.


Tagi:
Orientarium / Łódź Autorzy przenoszą nas w świat południowo-zachodniej Azji w sposób romantyczny i tajemniczy, pokazując go i na powierzchni ziemi, i pod wodą. O nowej realizacji biura Szlachcic Architekci pisze Ewa Kuryłowicz.
Nowy Ratusz w Łodzi: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt nowej siedziby Urzędu Miasta Łodzi. Zwyciężyło konsorcjum biur Draft, Lumioo, Projekt Officyna i AMP. Jak zapowiada Hanna Zdanowska, nowy ratusz będzie realizowany w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Prezentujemy wszystkie prace nagrodzone i nadesłane na konkurs.
Zajezdnia Chocianowice w Łodzi według biura Rysy Architekci Wkrótce rozpocznie się modernizacja najstarszej zajezdni tramwajowej w Łodzi. Projekt przebudowy historycznych obiektów w Chocianowicach opracowało biuro Rysy Architekci.
Manu Park w Łodzi projektu Design Lab Group Manu Park w Łodzi zaoferuje 142 mieszkania i 10 lokali usługowych. Budynek u zbiegu ulic Ogrodowej i Nowomiejskiej w samym centrum miasta zaprojektowała lokalna pracownia Design Lab Group.
Showroom Indigo Nails projektu Reform Architekt [GALERIA] Dawnej była tu przędzalnia bawełny, dziś powstają kosmetyki do stylizacji paznokci. Prezentujemy nową aranżację siedziby Indigo Nails w Łodzi autorstwa lokalnej pracowni Reform Architekt.
Hotel PURO Łódź: dziedzictwo przeszłości w nowoczesnym wydaniu Sieć PURO od lat stawia  na wyraziste rozwiązania architektoniczne oraz współpracę z uznanymi projektantami i artystami. Za projekt hotelu PURO Łódź odpowiada pracownia ASW Architekci z Poznania.