Architektura MuratorProjektyStacja benzynowa Shell w Warszawie

Stacja benzynowa Shell w Warszawie

Na zlecenie koncernu Shell pracownia KAMJZ we współpracy z biurem Kuryłowicz & Associates przygotowała projekt innowacyjnej stacji paliw. Obiekt znalazł się w finale ubiegłorocznego World Architecture Festival.

Stacja benzynowa przyszłości. Elewacja
Elewacja. Projekt pracownia KAMJZ we współpracy z biurem Kuryłowicz & Associates

Obiekt ma być flagową stacją Shella w Polsce. Dokładna lokalizacja nie jest jeszcze znana, ale wiadomo już, że firma zrealizuje budynek na Ursynowie, w okolicy al. KEN. W trzypoziomowym pawilonie zaproponowano rozwiązania umożliwiające m.in. wykorzystywanie deszczówki do mycia samochodów i generowanej przez auta energii kinetycznej do zasilania pomp paliwowych czy oświetlenia. Budynek został zresztą tak zaprojektowany, aby można go było dostosować do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku motoryzacyjnym. Część dyspozytorów architekci zaproponowali na przykład na suficie, co w przyszłości ma ułatwić ich wymianę na kable do ładowania samochodów elektrycznych. Na parterze znajdzie się standardowa przestrzeń ze stanowiskami do tankowania oraz dwupoziomowa strefa gastronomiczna, łącząca parter z kondygnacją powyżej.

Ogród na dachu stacji benzynowej
Na dachu projektanci proponują urządzenie ogrodu. Tutaj znalazłby się też system zbierający deszczówkę, która gromadzona byłaby w specjalnym zbiorniku w piwnicy i wykorzystywana w myjni. Projekt pracownia KAMJZ we współpracy z biurem Kuryłowicz & Associates

Na piętrze zaplanowano sklep z akcesoriami motoryzacyjnymi oraz kolejne dyspozytory paliwa, jak tłumaczą architekci dla klientów, którzy preferują szybką jazdę i płatność od razu przy stanowisku.

Dzięki zaproponowaniu chowanych urządzeń, przestrzeń pierwszego piętra mogłaby być też wykorzystywana na różnego rodzaju wydarzenia i pokazy. Wiszące, chowane w suficie dyspozytory paliwa byłyby zastosowane w Polsce po raz pierwszy. Takie rozwiązania popularne są na razie przede wszystkim w Azji, w tych rejonach, gdzie występuje gęsta i zwarta zabudowa. Obecnie czekamy na ekspertyzę, którą w tej sprawie przygotowuje dla nas Wojewódzki Komendant Straży Pożarnej – tłumaczy Maciej Jakub Zawadzki, współzałożyciel i główny architekt w pracowni KAMJZ.

Na dachu pawilonu przewidziano publiczny ogród, dostępny z wnętrza poprzez amfiteatralne schody. Powierzchnia najmu brutto wyniesie ok. 1263 m2. Koncepcja stacji znalazła się wśród finalistów ubiegłorocznej edycji World Architecture Festival w Berlinie. Jury wyróżniło ją w ten sposób w aż dwóch kategoriach: Projekty Przyszłości – Infrastruktura i Projekty Przyszłości – Budynek Eksperymentalny.

Zakończenie realizacji: 2017

Polska Stacja Antarktyczna: rusza budowa Arctowskiego! Rozpoczęła się realizacja nowej stacji antarktycznej w archipelagu Szetlandów Południowych. Obecnie koncepcję budynku głównego autorstwa pracowni Kuryłowicz & Associates przekłada na projekt architektoniczno-budowlany i wykonawczy konsorcjum biur DEMIURG i Home of Houses. Wysyłka pierwszych elementów konstrukcyjnych bazy Arctowski planowana jest jeszcze w tym roku.
Mieszkania zamiast biur na Służewcu Chcemy, aby ten projekt był elementem inicjującym naturalne przekształcenia dzielnicy, forma architektury budziła ciekawość, a jak się uda, może nawet chęć przeprowadzki do miejsca, o którym myślało się od dawna, ale nie można go było znaleźć na mapie miasta – piszą autorzy koncepcji osiedla, które zainicjować ma proces zmian w biurowym zagłębiu na Służewcu.
Projekt siedziby Komisji Europejskiej według Kuryłowicz & Associates [GALERIA] Prezentujemy założenia projektu nowej siedziby Komisji Europejskiej wraz z zabudową kwartału przy Rue de la Loi w Brukseli warszawskiej pracowni Kuryłowicz & Associates.
Nowa siedziba Komisji Europejskiej – Polacy w finale konkursu Komisja Europejska ogłosiła wyniki dwuetapowego konkursu na projekt swojej nowej siedziby. W finale znalazła się pracownia Kuryłowicz & Associates, pokonując takie biura jak Ateliers Jean Nouvel, MVRDV, Zaha Hadid Architects czy O.M.A.
Warszawska linia średnicowa według Kuryłowicz & Associates PKP Polskie Linie Kolejowe ujawniły pierwsze wizualizacje przebudowy warszawskiej linii średnicowej. Koncepcję opracowuje konsorcjum spółek Torprojekt i Kuryłowicz & Associates.
Kuryłowicz & Associates – Wysoko... Wydawałoby się, że typową ambicją twórców projektujących wieżowce jest pragnienie wysokości. W przypadku architektów z warszawskiej pracowni Kuryłowicz & Associates myślenie o pięciu się ku górze równoważy jednak koncentrowanie się na tym, co „na dole” – kreowanie tętniących życiem parterów dostępnych dla wszystkich użytkowników. Dominika Szymańska podsumowuje dla nas wystawę Wysoko..., prezentowaną do 31 stycznia w siedzibie SARP Oddział Wybrzeże w Gdańsku.