Architektura MuratorProjektyStacja benzynowa Shell w Warszawie

Stacja benzynowa Shell w Warszawie

Na zlecenie koncernu Shell pracownia KAMJZ we współpracy z biurem Kuryłowicz & Associates przygotowała projekt innowacyjnej stacji paliw. Obiekt znalazł się w finale ubiegłorocznego World Architecture Festival.

Stacja benzynowa przyszłości. Elewacja
Elewacja. Projekt pracownia KAMJZ we współpracy z biurem Kuryłowicz & Associates

Obiekt ma być flagową stacją Shella w Polsce. Dokładna lokalizacja nie jest jeszcze znana, ale wiadomo już, że firma zrealizuje budynek na Ursynowie, w okolicy al. KEN. W trzypoziomowym pawilonie zaproponowano rozwiązania umożliwiające m.in. wykorzystywanie deszczówki do mycia samochodów i generowanej przez auta energii kinetycznej do zasilania pomp paliwowych czy oświetlenia. Budynek został zresztą tak zaprojektowany, aby można go było dostosować do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku motoryzacyjnym. Część dyspozytorów architekci zaproponowali na przykład na suficie, co w przyszłości ma ułatwić ich wymianę na kable do ładowania samochodów elektrycznych. Na parterze znajdzie się standardowa przestrzeń ze stanowiskami do tankowania oraz dwupoziomowa strefa gastronomiczna, łącząca parter z kondygnacją powyżej.

Ogród na dachu stacji benzynowej
Na dachu projektanci proponują urządzenie ogrodu. Tutaj znalazłby się też system zbierający deszczówkę, która gromadzona byłaby w specjalnym zbiorniku w piwnicy i wykorzystywana w myjni. Projekt pracownia KAMJZ we współpracy z biurem Kuryłowicz & Associates

Na piętrze zaplanowano sklep z akcesoriami motoryzacyjnymi oraz kolejne dyspozytory paliwa, jak tłumaczą architekci dla klientów, którzy preferują szybką jazdę i płatność od razu przy stanowisku.

Dzięki zaproponowaniu chowanych urządzeń, przestrzeń pierwszego piętra mogłaby być też wykorzystywana na różnego rodzaju wydarzenia i pokazy. Wiszące, chowane w suficie dyspozytory paliwa byłyby zastosowane w Polsce po raz pierwszy. Takie rozwiązania popularne są na razie przede wszystkim w Azji, w tych rejonach, gdzie występuje gęsta i zwarta zabudowa. Obecnie czekamy na ekspertyzę, którą w tej sprawie przygotowuje dla nas Wojewódzki Komendant Straży Pożarnej – tłumaczy Maciej Jakub Zawadzki, współzałożyciel i główny architekt w pracowni KAMJZ.

Na dachu pawilonu przewidziano publiczny ogród, dostępny z wnętrza poprzez amfiteatralne schody. Powierzchnia najmu brutto wyniesie ok. 1263 m2. Koncepcja stacji znalazła się wśród finalistów ubiegłorocznej edycji World Architecture Festival w Berlinie. Jury wyróżniło ją w ten sposób w aż dwóch kategoriach: Projekty Przyszłości – Infrastruktura i Projekty Przyszłości – Budynek Eksperymentalny.

Zakończenie realizacji: 2017

Ewa Kuryłowicz z Honorową Nagrodą SARP 2021 Tegoroczną laureatką Honorowej Nagrody SARP została warszawska architektka Ewa Kuryłowicz. Kapituła doceniła projektantkę m.in. za przepełnioną empatią twórczość architektoniczną i wielowymiarową społeczną aktywność.
Rozmowy Naturalne: Ewa Kuryłowicz o nowych priorytetach w pracy architekta Musimy eliminować beton z budowania, ponieważ okazuje się, że to właśnie on stanowi 4/5 masy wybudowanej na Ziemi. Reszta to cegły, asfalt, metale, tworzywa sztuczne, o których się mówi, że pływają w formie gór śmieci po oceanach – a  mimo wszystko są znikomym procentem – mówi profesor Ewą Kuryłowicz w rozmowie z Ewą Trzcionką.
Osiedle Mieszkanie Plus w Katowicach od Kuryłowicz & Associates Rozpoczyna się realizacja osiedla Mieszkanie Plus na katowickich Szopienicach według projektu biura Kuryłowicz & Associates. Typologia i schemat zabudowy stanowią rozwinięcie konkursowego opracowania na modelowy budynek wielorodzinny z 2017 roku.
Kuryłowicz & Associates projektuje pro bono dla Centrum Zdrowia Dziecka Pracownia Kuryłowicz & Associates opracowała pro bono kompleksową modernizację izby przyjęć oraz holu głównego 30 poradni specjalistycznych w Instytucie Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka. To już kolejna realizacja na terenie Instytutu, w którą zaangażowali się społecznie architekci z tego warszawskiego biura.
Nowe przystanki linii średnicowej w Warszawie projektu Kuryłowicz & Associates Konsorcjum Torprojekt i Kuryłowicz & Associates podpisało umowę na zaprojektowanie dwóch nowych przystanków warszawskiej linii średnicowej przy rondzie de Gaulle’a i Wybrzeżu Kościuszkowskim. Prace projektowe obejmują także zmiany w dotychczas już opracowanej dokumentacji dla odcinka pomiędzy Warszawą Zachodnią a Warszawą Wschodnią.
Osiedle U-City Residence w Warszawie projektu Kuryłowicz & Associates Kameralne osiedle U-City Residence powstanie na granicy warszawskiego Ursusa z zielonymi terenami Konotopy według projektu pracowni Kuryłowicz & Associates.