Architektura MuratorProjektyStarter 2 czyli mikroapartamenty we Wrocławiu

Starter 2 czyli mikroapartamenty we Wrocławiu

Po sukcesie pierwszego Startera, w którym wszystkie mieszkania zostały sprzedane, wrocławska pracownia AP Szczepaniak zaprojektowała drugi budynek mieszkalny z mikroapartamentami. Powstanie 168 mieszkań, których wielkość waha się od 13 do 37 m2.

Starter 2
Wizualizacja Startera 2, projekt: AP Szczepaniak

Starter 2 do propozycja przede wszystkim dla studentów, singli oraz osób, które nie mogą sobie pozwolić na duży metraż, a chcą korzystać z zalet mieszkania niedaleko od centrum miasta. Budynek powstanie równolegle do ulicy Plac Grunwaldzki we Wrocławiu. Jak mówi architektka Agnieszka Szczepaniak: Zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wyznaczają linię zabudowy na tym obszarze, umożliwiając zabudowę pierzejową. Dlatego zaproponowaliśmy elewację, która z jednej strony będzie atrakcyjna dla budynku wolnostojącego, jakim jest Starter 2 na dzień dzisiejszy, ale też w przypadku dobudowy za ewentualne kilka lat budynku na sąsiedniej działce, będzie dobrze komponować się jako kontynuacja pierzei przy ul. Plac Grunwaldzki.

Ideą przewodnią było takie ukształtowanie elewacji, które nada jej dynamiki i ekspresji, ale też nie będzie wyróżniać ścian szczytowych. Dlatego opletliśmy wszystko „bandażami”, nawiązując do podłużnych białych pasów pomiędzy kondygnacjami w Starterze 1, ale zmieniając ich szerokości i układ aby nadać budynkowi niepowtarzalny charakter. Na piętrach - od pierwszego do dziewiątego - znajdą się mikroapartamenty. Parter zaplanowaliśmy jako przestrzeń z dopuszczeniem gastronomii oraz handlu detalicznego. Części wspólne osiedla, niekiedy ze względu na brak wystarczającej przestrzeni wokół budynków, przenoszone są na dachy inwestycji. Takie rozwiązanie zastosowaliśmy w przypadku projektu Startera II. Wyodrębniona przestrzeń półpubliczna została przeniesiona na dach. Pieczołowicie zaaranżowana i przygotowana na potrzeby użytkowników, zostanie oddana do użytku przyszłym lokatorom. - dodaje projektantka.

W drugim etapie inwestycji Starter powstanie 168 mikroapartamentów o powierzchni od 13 do 37 m2.

Gardenhouse / Beverly Hills Charakterystycznym elementem budynku jest otaczająca bryłę zielona dwukondygnacyjna elewacja, na której posadzono rośliny dobrane specjalnie do klimatu południowej Kalifornii. O technicznych aspektach realizacji MAD Architects pisze Radosław Stach.
Zespół mieszkalny Złotniki plus we Wrocławiu Trwa budowa nowego osiedla na wrocławskich Złotnikach. Za projekt zespołu odpowiada pracownia BCM Architekci.
Budynek mieszkalny przy ul. Hallera w Rybniku Miejski konkurs na projekt budynku mieszkalno-usługowego w centrum Rybnika wygrali SLAS Architekci.
BILT – dom, który zmienia się wraz z użytkownikami [WIDEO] Holenderska pracownia Sluijmer Architectuur zaprojektowała zeroenergetyczny dom modułowy, który użytkownicy sami mogą dostosowywać do zmieniających się w czasie potrzeb.
Żółty blok w Szwecji Zespół dwóch budynków mieszkalnych Fjärilen znalazł się na krótkiej liście nagrody Stålbyggnadspriset 2017 przyznawanej co dwa lata przez Szwedzki Instytut Konstrukcji Stalowych. Projekt opracowała pracownia Belatchew Arkitekter.
Zespół mieszkaniowy Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej Na zlecenie Międzyzakładowej Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej Perspektywa Biuro Projektowe Małeccy opracowało koncepcję zespołu, w którym znajdą się m.in. mieszkania dwu- i trzypoziomowe.