Rewitalizacja rynku w Rawiczu

i

Autor: Archiwum Architektury I nagroda w konkursie na projekt rewitalizacji rynku w Rawiczu, projekt: Roman Rutkowski Architekci

„Superposadzka” na rynku w Rawiczu

2016-08-03 14:19

Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt rewitalizacji rynku w Rawiczu wraz przyległymi deptakami. Pierwszą nagrodę przyznano wrocławskiej pracowni Roman Rutkowski Architekci za koncepcję uniwersalnej „Superposadzki”.

Zadaniem uczestników konkursu było opracowanie koncepcji możliwie najbardziej uniwersalnej przestrzeni publicznej, umożliwiającej różnorodną aranżację w zależności od potrzeb funkcjonalno-użytkowych czy pór roku.

Pierwszą nagrodę przyznano wrocławskiej pracowni Roman Rutkowski Architekci (Roman Rutkowski, Marta Matynia, Grzegorz Łochnicki). Choć nazwa „Superposadzka” sugeruje coś przeciwnego, w rzeczywistości pomysł opiera się na powściągliwym w środkach rozwiązaniu. Zwycięska koncepcja przewiduje utworzenie ortogonalnego rastra charakterystycznych znaczników rozmieszczonych równomiernie w obydwu kierunkach w interwale ok. 2,65 m. Oprócz porządkowania przestrzeni, znaczniki określają miejsca do lokowania wszelkich elementów na rynku: wbudowanego oświetlenia posadzkowego, ławek, koszy, lamp, stojaków rowerowych, słupków ulicznych, wbudowanych gniazdek elektrycznych. Za wypełnienie tak wyznaczonej siatki służy szlifowana szara kostka granitowa, ułożona na rynku w pasach przebiegających na linii wschód-zachód. To rozwiązanie zbliżone do tego sprzed wieku, które przywołano w wytycznych konserwatorskich.

Zgodnie z oczekiwaniami organizatora konkursu część powierzchni placu ma pełnić funkcję parkingu dla samochodów osobowych. Jak zauważają autorzy koncepcji miejsca postojowe są jednocześnie koniecznością, jak i niedogodnością rynku: bez nich Rynek nie będzie wypełniony życiem miejskim, z nimi to życie ma ograniczoną przestrzeń. By ograniczyć niedogodności płynące z obecności samochodów na placu, architekci zaproponowali system mobilnych kwietników, które jednocześnie wyznaczają miejsca postojowe, a dzięki wysokości ok. 150 cm przesłaniają widok pojazdów.

Jury doceniło przede wszystkim elastyczność i uniwersalność koncepcji. W uzasadnieniu czytamy Znaczniki, które w istocie stanowią „gniazda” do sytuowania różnych elementów wyposażenia instalacyjnego, elementów małej architektury i oświetlenia determinują możliwość zmiennej aranżacji przestrzeni rynkowej i pasażu. Takie rozwiązanie powoduje, że rawicki Rynek jest przestrzenią elastyczną, w której nie tylko można zlokalizować potrzebny na co dzień parking, ale też zorganizować okolicznościowy jarmark, targowisko, rozgrywki sportowe, koncert itp. Minimalistyczne rozwiązania przestrzenne i materiałowe pozwoliły na przywrócenie przestrzeni rynkowej i pasażowi historycznej rangi otaczającej te przestrzenie publiczne architektury i docenienie jej wartości historycznej i zabytkowej.

Drugą nagrodę w konkursie otrzymała praca Roberta Witczaka z Radwanic, a trzecią Barbary Jaworskiej i Marcina Jaworskiego z Łomianek. Jury przyznało także wyróżnienia honorowe dla prac BE2 Studio Justyna Bekier z Warszawy oraz Wiesława Michałka "Studio projektowe i wzorcownia Narada" z Krakowa.