Architektura MuratorProjektySzkoła z przedszkolem przy ul. Zaruby w Warszawie

Szkoła z przedszkolem przy ul. Zaruby w Warszawie

Pracownia Macieja Siudy zwyciężyła w konkursie na projekt nowego kompleksu oświatowego na warszawskim Ursynowie.

Szkoła z przedszkolem przy ul. Zaruby w Warszawie
Dziedziniec przedszkola. Na dachu parterowej części budynku powstanie taras z placem zabaw dla starszaków.

Konkurs na projekt kompleksu przedszkolno-szkolnego przy ul. Zaruby na Ursynowie władze miasta ogłosiły 30 czerwca. Pierwszą nagrodę otrzymała Pracownia Projektowa Macieja Siudy. Architekci zaproponowali zespół składający się z siedmiu prostopadłościennych brył, zestawionych tak, by tworzyły dwa oddzielne kompleksy: szkolny i przedszkolny, oba z obszernymi, zielonymi dziedzińcami. Chcemy rozwinąć myślenie o budynkach szkolnych, tworząc architekturę, która uczy. Odsłaniamy reguły konstrukcyjne i inżynieryjne, jakimi rządzi się projektowanie. Pokazujemy system konstrukcyjny i jego elementy składowe: słupy, nadproża, podciągi, stropy i ściany nośne. Decydujemy się na szczerość formy i materiałów, tworząc wnętrze otwarte, wieloznaczne, pobudzające do działania. Poprzez racjonalną strukturę i wynikającą z niej formę, wzmacniamy spontaniczną aktywność poznawczą, niekonwencjonalne zachowania twórcze i samodzielne eksperymentowanie, tym samym potęgując przekaz edukacyjny – tłumaczą autorzy. Zwycięski projekt proponuje też kompleksową koncepcję ogrodów, zapewniających uczniom kontakt z naturą. Powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie ponad 8 tys. m2.

Zakończenie realizacji: 2020

Szkoła z przedszkolem przy ul. Zaruby w Warszawie
Zielone tarasy zlokalizowano od południa, na dachach parterowych części budynku.
Sinfonia Varsovia w skali: nowa instalacja Macieja Siudy Sinfonia Varsovia w skali to nowa instalacja z makietą sali koncertowej, jaka już wkrótce powstanie przy ul. Grochowskiej na warszawskiej Pradze według projektu Atelier Thomas Pucher. Instalację autorstwa pracowni Macieja Siudy można oglądać na placu Defilad do 28 maja.
Maciej Siuda o pawilonie Devebere [FILM] Wykład Macieja Siudy na temat pawilonu Devebere, który powstał na Biennale Architektury w Wenecji w 2012 roku (proj. Maciej Siuda, Rodrigo García González). Prezentacja odbyła się w ramach otwartych obrad jury towarzyszących konkursowi Innowacje w Architekturze 2017.
Archipelag w Krakowie – znamy projekt, który powstanie w parku Młynówka Królewska Marta Tomasiak i Maciej Siuda zwyciężyli w konkursie na zagospodarowanie fragmentu parku Młynówka Królewska w Krakowie. „Ma szanse powstać hybryda parku i placu, archipelag wysp z dziką zielenią i małą architekturą” – mówią autorzy nagrodzonej pracy.
Co robi architekt, gdy nie projektuje budynków? O życiu pozaarchitektonicznym opowiadali uczestnicy przedostatniego spotkania z cyklu Młoda Architektura – Jędrzej Lewandowski i Maciej Siuda
Muzeum Architektury we Wrocławiu: ArchiBox opowieści o architekturze Wystawa ArchiBox opowieści o architekturze stanowi pierwszą odsłonę nowego projektu Muzeum Architektury we Wrocławiu. Celem przedsiewzięcia jest prezentacja najnowszych zjawisk zachodzących we współczesnej architekturze. W 2013 roku zrealizowane zostaną cztery odsłony cyklu, przygotowane z udziałem grup projektantów z Polski (Maciej Siuda i OOA, KameleonLab, +48 Grupa Projektowa) i z Włoch (AION Studio).