Architektura MuratorProjektyUrząd miejski w Będzinie

Urząd miejski w Będzinie

Termomodernizacja budynku wraz z rozbudową – projekt konkursowy (autorzy: Pracownia Projektowa "AiM" Arkadiusz Miśkiewicz)

Skład zespołu:

arch. Arkadiusz Miśkiewicz
arch. Ewelina Gaweł
arch. Maksym Konieczko
arch. Justyna Kuprowska
arch. Krzysztof Malcherek
stud. Łukasz Pieszka

http://www.aimarchitekci.pl/

Budynek znajduje się w centrum miasta z widokiem na historyczny zamek. Tereny zielone oddzielają urząd od zabudowy mieszkaniowej. Brak ograniczenia działki od zachodu dało możliwość otwarcia i stworzenia atrakcyjnego przedpola w kierunku rzeki.

Istniejący obiekt rozbudowano w sposób jak najmniej ingerujący w jego strukturę. Nowy budynek zaprojektowano jako prostą bryłę, będącą kontynuacją istniejącej formy. Naturalne materiały na elewacjach nawiązują do charakteru będzińskiego zamku. Ograniczono nadmierne nasłonecznienie pomieszczeń biurowych poprzez zróżnicowanie szerokości okien oraz zastosowanie elementów osłaniających.

Projektowana część nawiązuje poziomami stropów do istniejącej. Wyjątkiem jest parter zrównany z poziomem terenu – tu rozmieszczono funkcje generujące największy ruch. Prosty układ komunikacyjny z czytelnym podziałem przestrzeni ze względu na ich wzajemne powiązania, ułatwia orientację.

Elementem scalającym “istniejące” z “projektowanym” jest zadaszenie oparte na kolumnadzie, która swym kierunkiem podkreśla oś widokową na zamek.
Do słupów żelbetowych zostały zamocowane stalowe siatki pełniące rolę rusztu dla pnącej zieleni. Pełni ona również funkcje osłaniające budynek istniejący przed nadmiernym nasłonecznieniem, podobnie jak nowo projektowane elementy z blachy perforowanej.

Wyniki konkursu architektonicznego na projekt rozbudowy budynku urzędu miasta w Kołobrzegu W 2015 roku w Kołobrzegu zrealizowana ma być rozbudowa urzędu miasta. Zwycięski projekt konkursowy przygotowało biuro 22 architekci z Warszawy.
Identyfikacja miejsca Zwycięski konkursowy projekt Michała Gdaka, studenta ASP, to rzeźba symbolizująca mapę Wrocławia. Już w maju instalacja stanie na Placu gen. Józefa Bema.
Rynek Wodny Konkursowy projekt zagospodarowania Rynku Wodnego w Zamościu. (Autor: grupa projektowa +48arch )