Architektura MuratorProjektyWielkopolskie Muzeum Motoryzacji

Wielkopolskie Muzeum Motoryzacji

W Szreniawie pod Poznaniem powstanie Wielkopolskie Muzeum Motoryzacji według konkursowego projektu pracowni JASTAA.

Wielkopolskie Muzeum Motoryzacji
Całość aranżacji przestrzeni oparto na module mobilnego ekspozytora (240x600x270 cm).

Konkurs we współpracy z poznańskim SARP-em zorganizował Automobilklub Wielkopolski oraz szreniawskie Muzeum Rolnictwa, na terenie którego zaplanowano budynek. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie obiektu o powierzchni 4 tys. m2, którego realizacja mogłaby przebiegać w dwóch etapach. W pawilonie oprócz przestrzeni wystawienniczej należało przewidzieć m.in. strefę warsztatową oraz zaplecze administracyjne. W nawiązaniu do pobliskiej siedziby Muzeum Rolnictwa, które mieści się w zabudowaniach zabytkowego folwarku, architekci zaproponowali trawestację tradycyjnej stodoły: zaprojektowali obiekt w formie dwóch brył o pulpitowych dachach, między którymi pozostawili przestrzeń o szerokości ok. 17 m.

ZAKOŃCZENIE REALIZACJI: 2019

Tagi:
Muzeum UCCA Dune w Qinhuangdao O najciekawszych aspektach technicznych nowego muzeum sztuki współczesnej, ukrytego pod wydmami na plaży Morza Żółtego, pisze Radosław Stach.
Muzeum Ruchu Ludowego w Warszawie Pracownia BDR Architekci zwyciężyła w konkursie na adaptację dawnej willi Narutowicza na potrzeby Muzeum Ruchu Ludowego.
Muzeum nauki i techniki Binhai w Tiencin W jednym z największych portów na świecie powstało muzeum nauki i techniki według projektu biura Bernard Tschumi Architects. Projektanci starali się, aby obiekt formą nawiązywał do industrialnej historii miejsca, stąd wprowadzenie stożkowatych brył inspirowanych fabrycznymi kominami. Stożki są nie tylko jednym z ważniejszych elementów wyrazu architektonicznego budynku, ale stanowią również trzony konstrukcyjne, definiując podział przestrzeni, doświetlając ją oraz umożliwiając zwiedzanie wzdłuż umocowanych wspornikowo na ich wewnętrznych ścianach ramp – pisze Radosław Stach.
Muzeum Ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie To największy z przygotowywanych dotąd na Ukrainie projektów muzealnych. Za koncepcję gmachu i jego wystawę odpowiada Nizio Design International.
Szwajcaria – Polska 1:0 – Tomasz Żylski Władzom polskich miast dużo łatwiej przychodzi budowanie muzeów historycznych niż tych poświęconych sztuce. Zakończone fiaskiem rozmowy z Grażyną Kulczyk na temat współfinansowania ośrodka prezentującego jej kolekcję zdają się tylko ten fakt potwierdzać – pisze Tomasz Żylski.
Slow Art, Slow Architecture – o Muzeum Susch Grażyna Kulczyk Budżet kompleksu w Susch pozwoliłby na realizację większego, klasycznego miejskiego obiektu. Pytanie tylko, czy zależało mi na tysiącach „InstaArt’owiczów” czy na skupionych i przygotowanych odbiorcach sztuki współczesnej. Dla mnie sztuka jest indywidualnym, bardzo głębokim przeżyciem i dlatego tak, a nie inaczej myślę o architekturze muzeów – pisze Grażyna Kulczyk.