Architektura MuratorProjektyWXCA projektuje Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach

WXCA projektuje Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach

Nowa siedziba Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" będzie mieścić się w zabytkowych budynkach na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach. Konkurs na projekt przebudowy i rozbudowy istniejących obiektów na potrzeby teatru zwyciężyła warszawska pracownia WXCA. Nowa kubatura wyróżnia się prostotą rozwiązań architektonicznych i nie rywalizuje z historyczną zabudową.

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś"
I nagroda w konkursie na projekt nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Źródło: Urząd Miasta w Kielcach

Zadanie konkursowe polegało na opracowaniu koncepcji przebudowy i dostosowania do nowych funkcji zabytkowych budynków Dworu Starosty i Starej Kuźni na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach. I nagrodę otrzymała pracownia warszawska pracownia WXCA. Zwycięski projekt przewiduje budowę łącznika pomiędzy istniejącymi zabudowaniami, w formie pozbawionego detalu prostopadłościanu. 

W opinii jury czytamy, że nagrodę przyznano za śmiałe i zdecydowane rozwiązania funkcjonalne budynku. Doceniono też, powściągliwą i bardzo graficzną koncepcję uzupełnienia zabudowy historycznej, tworzącej czytelną kontynuację istniejącej zabudowy miejsca. (...) Jury wysoko oceniło znaczenie języka architektonicznego całego zespołu, czytelność i funkcjonalność założenia urbanistycznego oraz zaproponowaną strukturę funkcjonalną teatru. Projekt cechuje duża powściągliwość w zakresie nowych uzupełnień oraz pełne, ale zdyscyplinowane wykorzystanie potencjału budynków historycznych, co w tym wypadku ma ogromne znaczenie dla odczucia autentyczności miejsca. Poprzez kontrast, podkreślono znaczenie obiektów historycznych, jako najważniejszych w tym założeniu. Doceniono również rozwiązanie pasażu biegnącego wzdłuż założenia oraz aspekt ekonomiczny projektu.

II nagrodę otrzymałaAPA Jacek Bułat, a III Autorska Pracownia Architektury Alicji Bojarowicz.

 

 


Tagi:
Dom dla nastoletnich matek od WXCA coraz bliżej realizacji Na warszawskim Ursynowie powstać ma dom dla nastoletnich i usamodzielniających się matek według projektu WXCA. Inicjatorzy przedsięwzięcia dysponują już pozwoleniem na budowę, wciąż zbierają jednak fundusze na realizację.
Srebrny medal Międzynarodowego Biura Wystaw dla polskiego pawilonu na Expo 2020 Dubai Expo 2020 Dubai dobiegło końca. Na zakończenie imprezy Międzynarodowe Biuro Wystaw  tradycyjnie przyznało medale dla najlepszych pawilonów narodowych. Polska zdobyła srebrny medal za aranżację wystawy w kategorii obiektów średniej wielkości.
Budowa Muzeum Historii Polski Głównym wyzwaniem projektu był materiał elewacyjny. Do wykończenia budynku wykorzystano m.in. płyty z reliefami, które wykonano z użyciem wieloosiowego frezowania, cięcia CNC i obróbki waterjet. O realizacji Muzeum Historii Polski w Warszawie piszą Katarzyna Billik, Krzysztof Budzisz i Paweł Grodzicki.
Pałac Radziwiłłów w Wilnie według WXCA Architekci z pracowni WXCA proponują rozbudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie o nową, bardzo oszczędną w wyrazie bryłę i wykreowanie atrakcyjnej zielonej przestrzeni, która stanowiłaby miejsce spontanicznych spotkań mieszkańców miasta ze sztuką.
WXCA z Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów Leonardo 2021 w Mińsku Pracownia WXCA wróciła z Międzynarodowego Biennale Młodych Architektów  Leonardo 2021 z dwiema nagrodami, w tym z Grand Prix za projekt Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu.
Pawilon Polski na Expo w Dubaju: nowe zdjęcia Projekt pawilonu Polski na Expo w Dubaju został wyłoniony w konkursie z 2018 roku. Wygrała pracownia WXCA, proponując wykorzystanie na zewnątrz i w środku obiektu instalacji kinetycznych mających przywodzić na myśl stada ptaków. Mamy nowe zdjęcia pawilonu Polski na Expo w Dubaju.