Architektura MuratorProjektyWXCA projektuje Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach

WXCA projektuje Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach

Nowa siedziba Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" będzie mieścić się w zabytkowych budynkach na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach. Konkurs na projekt przebudowy i rozbudowy istniejących obiektów na potrzeby teatru zwyciężyła warszawska pracownia WXCA. Nowa kubatura wyróżnia się prostotą rozwiązań architektonicznych i nie rywalizuje z historyczną zabudową.

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś"
I nagroda w konkursie na projekt nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Źródło: Urząd Miasta w Kielcach

Zadanie konkursowe polegało na opracowaniu koncepcji przebudowy i dostosowania do nowych funkcji zabytkowych budynków Dworu Starosty i Starej Kuźni na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach. I nagrodę otrzymała pracownia warszawska pracownia WXCA. Zwycięski projekt przewiduje budowę łącznika pomiędzy istniejącymi zabudowaniami, w formie pozbawionego detalu prostopadłościanu. 

W opinii jury czytamy, że nagrodę przyznano za śmiałe i zdecydowane rozwiązania funkcjonalne budynku. Doceniono też, powściągliwą i bardzo graficzną koncepcję uzupełnienia zabudowy historycznej, tworzącej czytelną kontynuację istniejącej zabudowy miejsca. (...) Jury wysoko oceniło znaczenie języka architektonicznego całego zespołu, czytelność i funkcjonalność założenia urbanistycznego oraz zaproponowaną strukturę funkcjonalną teatru. Projekt cechuje duża powściągliwość w zakresie nowych uzupełnień oraz pełne, ale zdyscyplinowane wykorzystanie potencjału budynków historycznych, co w tym wypadku ma ogromne znaczenie dla odczucia autentyczności miejsca. Poprzez kontrast, podkreślono znaczenie obiektów historycznych, jako najważniejszych w tym założeniu. Doceniono również rozwiązanie pasażu biegnącego wzdłuż założenia oraz aspekt ekonomiczny projektu.

II nagrodę otrzymałaAPA Jacek Bułat, a III Autorska Pracownia Architektury Alicji Bojarowicz.

 

 


Tagi:
Ogrody Ulricha: nowa wielofunkcyjna przestrzeń na warszawskiej Woli Otwarto Ogrody Ulricha według projektu pracowni WXCA. „Zależało nam, by przywrócić pamięć o pierwotnej funkcji tego miejsca. We wnętrzach zaprojektowaliśmy zespół oranżerii z odpowiednią temperaturą i wilgotnością, w których – tak jak kiedyś – będą rosły egzotyczne rośliny” – mówi Marta Sękulska-Wrońska, współprowadząca biuro.
O realizacji Ogrodów Ulricha w Warszawie Intencją projektową było zachowanie czystości architektonicznej klasycznej formy szklarni, dlatego większość infrastruktury technicznej zlokalizowano w części podziemnej. O realizacji Ogrodów Urlicha w Warszawie autorstwa  WXCA pisze Monika Lemańska.
Dom dla nastoletnich matek od WXCA coraz bliżej realizacji Na warszawskim Ursynowie powstać ma dom dla nastoletnich i usamodzielniających się matek według projektu WXCA. Inicjatorzy przedsięwzięcia dysponują już pozwoleniem na budowę, wciąż zbierają jednak fundusze na realizację.
Srebrny medal Międzynarodowego Biura Wystaw dla polskiego pawilonu na Expo 2020 Dubai Expo 2020 Dubai dobiegło końca. Na zakończenie imprezy Międzynarodowe Biuro Wystaw  tradycyjnie przyznało medale dla najlepszych pawilonów narodowych. Polska zdobyła srebrny medal za aranżację wystawy w kategorii obiektów średniej wielkości.
Budowa Muzeum Historii Polski Głównym wyzwaniem projektu był materiał elewacyjny. Do wykończenia budynku wykorzystano m.in. płyty z reliefami, które wykonano z użyciem wieloosiowego frezowania, cięcia CNC i obróbki waterjet. O realizacji Muzeum Historii Polski w Warszawie piszą Katarzyna Billik, Krzysztof Budzisz i Paweł Grodzicki.
Pałac Radziwiłłów w Wilnie według WXCA Architekci z pracowni WXCA proponują rozbudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie o nową, bardzo oszczędną w wyrazie bryłę i wykreowanie atrakcyjnej zielonej przestrzeni, która stanowiłaby miejsce spontanicznych spotkań mieszkańców miasta ze sztuką.