Architektura MuratorProjektyWyniki konkursu na projekt nowego budynku TVP w Warszawie

Wyniki konkursu na projekt nowego budynku TVP w Warszawie

14 września rozstrzygnięto konkurs na projekt nowego budynku TVP przy ul. Woronicza w Warszawie. I nagrodę otrzymała pracownia Mąka Sojka Architekci.

Mąka Sojka Architekci zaprojektują nowy budynek TVP w Warszawie
Źródło: OW SARP

Architekci zaproponowali podłużną bryłę z dominantą w postaci wieży mieszczącej panoramiczne studio z widokiem na Warszawę. Wejście główne prowadzi przez dostępne z ulicy patio. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wydarzenia na dziedzińcu będą mogły stanowić tło dla emitowanych programów i na odwrót - goście będą mogli zajrzeć stąd do wnętrz budynku. Istotną rolę przyznano newsroomowi, który zaprojektowano jako "żywą scenografię". To jeden z elementów podkreślających ideę transparentności, która powinna cechować telewizję publiczną. Zewnętrzna elewacja o pionowych podziałach to natomiast nawiązanie poprzemysłowego charakteru tej części Mokotowa.

Jury doceniło m.in. ukształtowanie układu przestrzennego pod względem funkcji obiektu oraz atrakcyjności architektury (...) i efektowną scenografię wnętrz dającą możliwość tworzenia wielu planów zdjęciowych. Newsroom stanowi otwartą przestrzeń z dostępem do światła naturalnego, zapewnia elastyczny podział na grupy robocze, a jego dolny poziom usytuowany pomiędzy studiami A1 i A2, pozwala na wykorzystanie go jako elementu tzw. żywej scenografii

Na pierwszy etap konkursu wpłynęło 46 opracowań studialnych. Pięć spośród nich zakwalifikowano do II etapu, polegającego na przygotowaniu szczegółowych projektów. Drugą nagrodę przyznano pracowni Barbara Kozieleska Architektura, a trzecią pracowni Piotr Bujnowski Architekt (obie z Warszawy). Wyróżnienia honorowe otrzymły pracownie Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne oraz CROPKA architects we współpracy z Forum Architekci - zespół pod przewodnictwem Piotra Piotrowskiego i Moniki Piotrowskiej.

Mąka Sojka Architekci zaprojektują nowy budynek TVP w Warszawie
Źródło: OW SARP
Tagi:
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: finaliści Jury 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy nominowało w konkursie 18 realizacji i wydarzeń. Teraz głos mają mieszkańcy. Swoich faworytów można wybierać do 27 maja.
Trzecia linia metra w Warszawie Trzecia linia metra ma połączyć Stadion Narodowy z Gocławiem. Trwają prace koncepcyjne nad jej przebiegiem. Projektanci z ILF Consulting Engineers Polska przedstawili właśnie propozycję lokalizacji nowych stacji.
Warszawa przejmuje Szpiegowo. Budynek ma służyć uchodźcom z Ukrainy 11 kwietnia upłynął termin dobrowolnego wydania przez Rosję tzw. Szpiegowa, warszawskiego osiedla zajmowanego niegdyś przez rodziny radzieckich dyplomatów. Nieruchomość na wniosek prezydenta miasta zajął komornik.
Metro w Warszawie: historia warszawskiego metra Metro w Warszawie wydaje się tworem niezwykle młodym, ma jednak całkiem bogatą historię, zaś jego późna realizacja umożliwia  stosowanie najnowszych technologii i unikanie wadliwych rozwiązań starszych sieci. Prezentujemy krótką historię warszawskiego metra, od pierwszych pomysłów z XIX wieku do dziś.
Aleja tysiąca drzew w Warszawie: nowy projekt WXCA Ulica Kondratowicza na warszawskim Targówku przejdzie prawdziwą rewolucję. W związku z zakończeniem budowy kolejnego odcinka II linii metra tereny wzdłuż arterii zyskają całkiem nowe zagospodarowanie. Projekt przebudowy przygotowała pracownia WXCA.
Wszystkie rzeki Warszawy Jakie rzeki na przestrzeni dziejów płynęły przez Warszawę? Które z nich wciąż istnieją, tyle że ukryte głęboko pod ziemią? I czy jest sens, by dziś na powrót je odsłaniać? Między innymi na pytania starają się odpowiedzieć kuratorzy wystawy „Niech płyną! Inne rzeki Warszawy”, którą do 29 maja można oglądać w stołecznym Muzeum Woli.