Architektura MuratorProjektyWyniki konkursu na projekt nowego budynku TVP w Warszawie

Wyniki konkursu na projekt nowego budynku TVP w Warszawie

14 września rozstrzygnięto konkurs na projekt nowego budynku TVP przy ul. Woronicza w Warszawie. I nagrodę otrzymała pracownia Mąka Sojka Architekci.

Mąka Sojka Architekci zaprojektują nowy budynek TVP w Warszawie
Źródło: OW SARP

Architekci zaproponowali podłużną bryłę z dominantą w postaci wieży mieszczącej panoramiczne studio z widokiem na Warszawę. Wejście główne prowadzi przez dostępne z ulicy patio. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wydarzenia na dziedzińcu będą mogły stanowić tło dla emitowanych programów i na odwrót - goście będą mogli zajrzeć stąd do wnętrz budynku. Istotną rolę przyznano newsroomowi, który zaprojektowano jako "żywą scenografię". To jeden z elementów podkreślających ideę transparentności, która powinna cechować telewizję publiczną. Zewnętrzna elewacja o pionowych podziałach to natomiast nawiązanie poprzemysłowego charakteru tej części Mokotowa.

Jury doceniło m.in. ukształtowanie układu przestrzennego pod względem funkcji obiektu oraz atrakcyjności architektury (...) i efektowną scenografię wnętrz dającą możliwość tworzenia wielu planów zdjęciowych. Newsroom stanowi otwartą przestrzeń z dostępem do światła naturalnego, zapewnia elastyczny podział na grupy robocze, a jego dolny poziom usytuowany pomiędzy studiami A1 i A2, pozwala na wykorzystanie go jako elementu tzw. żywej scenografii

Na pierwszy etap konkursu wpłynęło 46 opracowań studialnych. Pięć spośród nich zakwalifikowano do II etapu, polegającego na przygotowaniu szczegółowych projektów. Drugą nagrodę przyznano pracowni Barbara Kozieleska Architektura, a trzecią pracowni Piotr Bujnowski Architekt (obie z Warszawy). Wyróżnienia honorowe otrzymły pracownie Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne oraz CROPKA architects we współpracy z Forum Architekci - zespół pod przewodnictwem Piotra Piotrowskiego i Moniki Piotrowskiej.

Mąka Sojka Architekci zaprojektują nowy budynek TVP w Warszawie
Źródło: OW SARP
Tagi:
Plany na przyszłość: 25. edycja wystawy 115 projektów dla Warszawy, w tym 29 koncepcji studenckich. Do 18 października w pawilonie ZODIAK można oglądać 25. edycję wystawy „Plany na przyszłość”. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym ekspozycji.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Dzielnicowy patriotyzm po warszawsku Dzielnicowy patriotyzm - taki tytuł nosi nowy cykl spotkań on-line Muzeum Powstania Warszawskiego. Po stołecznych osiedlach mieszkaniowych oprowadza architekt i varsavianista Grzegorz Mika.
Historia kontrowersyjnego Pałacu Kultury i Nauki Panoramę Warszawy zdominowała sylwetka Pałacu Kultury i Nauki. Budynek od lat wzbudza kontrowersje. W świadomości wielu mieszkańców stolicy jest to symbol dramatycznej epoki w historii Polski. Inni uważają go po prostu za najwyższy, choć nie najbardziej imponujący, budynek w kraju.
Warszawa niezaistniała. II wydanie Premiera drugiego wydania książki Jarosława Trybusia o niezrealizowanych projektach urbanistycznych Warszawy okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Gdynia i Tel Awiw w Warszawie. Debata Bogna Świątkowska, Justyna Glusman, Jakub Bielecki i Paweł Kowalski porozmawiają w Muzeum POLIN o tym, czego Warszawa może nauczyć się od Gdyni i Tel Awiwu.