Architektura MuratorProjektyWyniki konkursu na projekt nowego budynku TVP w Warszawie

Wyniki konkursu na projekt nowego budynku TVP w Warszawie

14 września rozstrzygnięto konkurs na projekt nowego budynku TVP przy ul. Woronicza w Warszawie. I nagrodę otrzymała pracownia Mąka Sojka Architekci.

Mąka Sojka Architekci zaprojektują nowy budynek TVP w Warszawie
Źródło: OW SARP

Architekci zaproponowali podłużną bryłę z dominantą w postaci wieży mieszczącej panoramiczne studio z widokiem na Warszawę. Wejście główne prowadzi przez dostępne z ulicy patio. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wydarzenia na dziedzińcu będą mogły stanowić tło dla emitowanych programów i na odwrót - goście będą mogli zajrzeć stąd do wnętrz budynku. Istotną rolę przyznano newsroomowi, który zaprojektowano jako "żywą scenografię". To jeden z elementów podkreślających ideę transparentności, która powinna cechować telewizję publiczną. Zewnętrzna elewacja o pionowych podziałach to natomiast nawiązanie poprzemysłowego charakteru tej części Mokotowa.

Jury doceniło m.in. ukształtowanie układu przestrzennego pod względem funkcji obiektu oraz atrakcyjności architektury (...) i efektowną scenografię wnętrz dającą możliwość tworzenia wielu planów zdjęciowych. Newsroom stanowi otwartą przestrzeń z dostępem do światła naturalnego, zapewnia elastyczny podział na grupy robocze, a jego dolny poziom usytuowany pomiędzy studiami A1 i A2, pozwala na wykorzystanie go jako elementu tzw. żywej scenografii

Na pierwszy etap konkursu wpłynęło 46 opracowań studialnych. Pięć spośród nich zakwalifikowano do II etapu, polegającego na przygotowaniu szczegółowych projektów. Drugą nagrodę przyznano pracowni Barbara Kozieleska Architektura, a trzecią pracowni Piotr Bujnowski Architekt (obie z Warszawy). Wyróżnienia honorowe otrzymły pracownie Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne oraz CROPKA architects we współpracy z Forum Architekci - zespół pod przewodnictwem Piotra Piotrowskiego i Moniki Piotrowskiej.

Mąka Sojka Architekci zaprojektują nowy budynek TVP w Warszawie
Źródło: OW SARP
Tagi:
Warszawa niezaistniała. II wydanie Premiera drugiego wydania książki Jarosława Trybusia o niezrealizowanych projektach urbanistycznych Warszawy okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Gdynia i Tel Awiw w Warszawie. Debata Bogna Świątkowska, Justyna Glusman, Jakub Bielecki i Paweł Kowalski porozmawiają w Muzeum POLIN o tym, czego Warszawa może nauczyć się od Gdyni i Tel Awiwu.
Architektura krajów wyszehradzkich 1945-1989 Do 23 lutego w warszawskim Zodiaku można oglądać wystawę „Iconic Ruins? Architektura krajów wyszehradzkich 1945-1989”. Ekspozycja prezentuje najważniejsze realizacje Polski, Czechosłowacji i Węgier z jednej strony jako wyraz ambicji socjalistycznych władz, z dugiej innowacyjnych pomysłów ówczesnych architektów. Polską kuratorką wystawy jest Anna Cymer.
Jak projektować w duchu gospodarki cyrkularnej? 9 grudnia w warszawskim pawilonie Zodiak odbędzie się szkolenie na temat projektowania w duchu ekonomii cyrkularnej. Uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytania, jak ograniczać zużycie surowców naturalnych, stosować materiały wtórne, zmniejszać ilość odpadów i redukować nasze oddziaływanie na środowisko?
Polska dojrzałość: Warszawa Warszawa AD 2019 to 79 parków miejskich, 6 plaż wzdłuż brzegów Wisły, 530 kilometrów ścieżek rowerowych, a także 5,5 miliona metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Zobaczcie, jak na przestrzeni ostatnich 25 lat zmieniła się stolica.
Uwaga, zabytek! Gra spacerowa i kolejne warsztaty w Warszawie Gra spacerowa wokół pałacu Branickich w Warszawie i parku Rydza-Śmigłego jest kontynuacją cyklu spotkań pod hasłem „Uwaga, zabytek!”, który trwa do 10 grudnia tego roku