Wystawa stała, Muzeum Warszawy

i

Autor: Archiwum Architektury Koncepcja wystawy stałej Muzeum Warszawy, PL Studio Patryk Żurawski

Wyniki konkursu na projekt wystawy stałej Muzeum Warszawy

2015-01-22 10:17

Pierwszą nagrodę otrzymała pracownia PL Studio Patryk Żurawski w składzie: Zuzanna Bujacz, Agnieszka Łańko i Patryk Żurawski. Nie mieliśmy żadnych wątpliwości. Jednogłośnie wybrany został projekt najbardziej szanujący obiekty muzealne - powiedział w rozmowie z redakcją dyrektor Muzeum Warszawy Jarosław Trybuś.

Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję wystawy głównej Muzeum Warszawy. Pierwszą nagrodę przyznano jednogłośnie pracowni PL Studio Patryk Żurawski z Warszawy. Autorami pracy są: Zuzanna Bujacz, Agnieszka Łańko i Patryk Żurawski.

W uzasadnieniu sądu czytamy: Nagrodzona praca odznacza się niezwykłą kulturą podania, czytelnością i komunikatywnością przekazu, konsekwencją, a także bardzo wysokimi walorami estetycznymi. Poparte jest to głęboką analizą przestrzeni. Praca jest skromna i oszczędna w swoim wyrazie, ale jednocześnie bardzo spójna, ma zdecydowany charakter oraz dużą siłę oddziaływania.

Spośród 23 prac zgłoszonych do konkursu do drugiego etapu zakwalifikowało się sześć. Pracownie Nizio Design International oraz 307kilo zostały uhonorowane równorzędnymi trzecimi nagrodami. Pracownia WWAA, MOOD Design i M-ost Małgorzata Zmysłowska otrzymały wyróżnienia. Nie przyznano drugiej nagrody.

Istotnym kryterium wyboru koncepcji pracowni PL Studio Patryk Żurawski była jej powściągliwość i poszanowanie okazane muzealiom. Nie mieliśmy żadnych wątpliwości. Jednogłośnie wybrany został projekt najbardziej szanujący obiekty muzealne. (...) To bardzo cicha architektura, podkreślająca rolę oryginalnych przedmiotów. Kierowaliśmy się przekonaniem, że nic nie może konkurować o uwagę widza. Jeśli spojrzy się na wizualizacje, na pierwszy rzut oka tam właściwie nic nie ma. Kto zechce przyjrzeć się fachowości rysunków architektonicznych, dostrzeże jakiej klasy jest to projekt - powiedział w rozmowie z redakcją dyrektor muzeum Jarosław Trybuś.

Na Muzeum Warszawy składa się 11 staromiejskich kamienic, a w ich wnętrzu wiele połączonych ze sobą, lecz dość niedużych pomieszczeń. W ramach wystawy stałej eksponowane będą zbiory muzeum, które pozwolą widzom zapoznać się z dziejami miasta. Jak zapowiada dyrektor placówki, planowaną wystawę będzie można porównać do sekretery, w której jest mnóstwo szufladek, a w każdej z nich skarby.

Eksponaty zostaną  uporządkowane zgodnie z logiką podziału zbiorów na galerie i gabinety. Znajdziemy tu między innymi galerię syren warszawskich, galerię kartografii ukazującą przemiany miasta, widoki Warszawy oraz galerię fotografii, która stanowi największą część zbiorów. Pokazywane będą również opakowania firm warszawskich, m.in. papiery pakowe tworzone przez znanych projektantów międzywojnia. Na wystawie zobaczymy także rysunek i detal architektoniczny.

Po negocjacjach i podpisaniu umowy ze zwycięzcą konkursu możliwe będzie przejście do projektowania ekspozycji, które ma przebiegać etapowo i zakończyć się jeszcze w tym roku. Ze swojej strony Muzeum ma już gotową wstępną koncepcję kuratorską wystawy. Dalsze prace projektowe będą odbywać się w porozumieniu z pracownikami merytorycznymi instytucji. Pierszą część ekspozycji będzie można obejrzeć w 2017 roku.

Wystawa pokonkursowa oraz spotkanie z PL Studio Patryk Żurawski, podczas którego autorzy przybliżą założenia koncepcji, odbędzie się w lutym.