Z widokiem na HafenCity – nowy apartamentowiec Richarda Meiera

i

Autor: Archiwum Architektury Apartamentowiec i siedziba Engel & Völkers w Hamburgu; il. bloomimages

Z widokiem na HafenCity – nowy apartamentowiec Richarda Meiera

2016-09-29 17:59

Nowojorska pracownia Richard Meier & Partners zaprojektowała 16-kondygnacyjny budynek na terenie HafenCity w Hamburgu. Liczne przeszklenia w każdym z mieszkań zapewniają spektakularne widoki na miasto, Łabę i port. Głównym budulcem jest tu naturalne światło, a najważniejszą cechą wnętrz ich otwartość i przejrzystość – tłumaczą architekci.

Nazwa obiektuApartamentowiec i siedziba Engel & Völkers
Adres obiektuHamburg, Hübenerstraße/Großer Grasbrook/Vancouverstraße (HafenCity Baufeld 60)
AutorzyRichard Meier & Partners Architects, Richard Meier, Bernhard Karpf, Ringo Offermann (architekt prowadzący)
Współpraca autorskaParsa Khalili, Anne Strüwing (etap konkursu), Anne Strüwing (etap realizacyjny)
Zespół projektowyKevin Browning, Bori Kang, Amalia Rusconi-Clerici, Stephen Sze (etap konkursu), Kevin Browning, Pablo Costa, Alejandro Guerrero, Henry Jarzabkowski, Bori Kang, Aung Thu Kyaw, Sharon Oh, Steven Sze (etap realizacyjny)
InwestorQuartier am Strandkai GmbH & Co. KG (konsorcjum Quantum Immobilien i Engel & Völkers)
Powierzchnia użytkowa56650.0 m²
Projekt2012
Data realizacji (koniec)2018

Projekt pracowni Richard Meier & Partners zwyciężył w międzynarodowym konkursie z 2013 roku, pokonując takie pracownie jak Foster + Partners czy Zaha Hadid Architects. W skład zespołu wejdzie 7-kondygnacyjny biurowiec dla niemieckiej firmy pośrednictwa nieruchomości Engel & Völkers i 16-kondygnacyjna wieża z 66 apartamentami oraz dwoma penthouse’ami. Architekci odpowiadają też za projekt wnętrz – w każdym z mieszkań znajdą się ogromne okna sięgające od podłogi do sufitu, zapewniając spektakularne widoki na miasto, Łabę i port. Do dyspozycji lokatorów przewidziano siłownię na 16. piętrze i przestrzeń wypoczynkową na dachu.

Początki naszego biura związane są z projektowaniem obiektów mieszkalnych. Budynek kontynuuje tę tradycję minimalistycznych i wypełnionych światłem domów. Naturalne światło jest tu głównym budulcem, a najważniejszą cechą wnętrz ich otwartość i przejrzystość. Każde piętro jest swoistym studium przypadku, w którym staraliśmy się zapewnić równowagę między transparentnością i różnymi stopniami zachowania prywatności, wymaganymi dla wnętrz mieszkalnych i biurowych – mówi Bernhard Karpf, jeden ze współautorów kompleksu.

Biurowa część zespołu zaoferuje blisko 6800 metrów kwadratowych powierzchni. Sercem budynku będzie dwupoziomowy hol, w którym przewidziano reprezentacyjną przestrzeń wspólną, miejsce spotkań pracowników, ich partnerów biznesowych i gości. Powyżej znajdą się biura i przestrzeń dla akademii Engel & Völkers, gdzie kształcić się mają przyszli pracownicy.

Obecnie zakończyła się budowa czteropoziomowego parkingu pod całym zespołem. Oddanie inwestycji do użytku planowane jest na 2018 rok.