Architektura MuratorProjektyZagospodarowanie ulic na warszawskiej Pradze

Zagospodarowanie ulic na warszawskiej Pradze

W konkursie na zagospodarowanie ulic Środkowej i Strzeleckiej w Warszawie zwyciężyła pracownia WXCA.

Zagospodarowanie ulic na warszawskiej Pradze
Pomiędzy nowymi drzewami i krzewami wzdłuż ul. Środkowej zlokalizowano miejsca parkingowe oraz strefy lokalnej aktywności z ławkami, huśtawkami i minisiłowniami.

Przedmiotem konkursu zorganizowanego przez władze miasta było wykonanie koncepcji zagospodarowania ul. Środkowej, na długości od ul. Kowieńskiej do Stalowej, z uwzględnieniem terenu ogniska wychowawczego Praga i podwórka tzw. kamienicy wielopokoleniowej, jednego z istniejących tu historycznych budynków, który w ramach pilotażu ma zostać zaadaptowany przez TBS Warszawa Południe na obiekt mieszkalny dla osób w różnym wieku, zwłaszcza jednak dla seniorów. Architekci mieli też zaproponować studialną koncepcję możliwych przekształceń terenów przyległych, w tym ul. Strzeleckiej i skweru przy skrzyżowaniu ul. Środkowej z 11 Listopada i Kowieńską.

Zagospodarowanie ulic na warszawskiej Pradze
Teren podwórka przy Ognisku Praga z nowymi nasadzeniami oraz placem zabaw i boiskiem.

W ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji chcemy wprowadzić nową jakość przestrzeni publicznej na Pradze Północ. Metamorfozę przejdzie przede wszystkim ul. Środkowa, którą chcemy zamienić w woonerf, czyli przestrzeń łączącą funkcje deptaku, ulicy, parkingu i miejsca spotkań – mówił podczas ogłoszenia konkursu Michał Olszewski, zastępca prezydent Warszawy. Autorzy zwycięskiej pracy zwrócili uwagę, że większość typowych dla dzielnicy podwórzy kamienic pozbawiona jest światła i zieleni, zaprojektowali więc woonerfy o charakterze ogrodów. Po zachodniej stronie ul. Środkowej przewidzieli dwa szpalery drzew, a po wschodniej, przy budynkach mieszkalnych pozbawionych usług w parterze, strefę zieleni niskiej w postaci kwitnących krzewów i wysokich traw.

Projekt konkursowy: 2017

Tagi:
Warszawski Szpital dla Dzieci Od dzisiaj mijam Pałac Staszica, nie patrzę na Kopernika, kłaniam się za to przed autorami szpitala dziecięcego – tymi sprzed lat i tymi, którzy przenieśli ich dzieło w XXI wiek. O wieloaspektowej realizacji biura Chmielewski Skała Architekci pisze Marlena Happach.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2021 – zgłoś realizację lub wydarzenie! Od 22 lutego do 8 marca można przesyłać zgłoszenia do 7. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Podpowiadamy, jakie realizacje ukończono i jakie wydarzenie architektoniczne miały miejsce w stolicy w 2020 roku.
Fabryki Pragi. Przewodnik dobrych praktyk Warszawska Praga od zawsze słynęła z wysokiej przestępczości, ale teraz również - jako dawna dzielnica rzemiosła i przemysłu - słynie ze swoich zabytkowych fabryk. Które z nich nadal działają, które dostały drugą szansę od losu, a których już nie ma lub wkrótce znikną? W jaki sposób odnawiać obiekty pofabryczne, co ratować, a co zastępować nowymi rozwiązaniami? Na te i wiele innych pytań odpowiadają autorzy Poradnika dobrych praktyk architektonicznych. Fabryki prawego brzegu.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2020 – wyniki konkursu Po wielu spotkaniach i wizytach studyjnych w terenie jury VI edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy wyłoniło laureatów. Grand Prix przypadło niewielkiemu żłobkowi w Wesołej autorstwa xystudio. To realizacja wyznaczająca nowe standardy w projektowaniu placówek dla dzieci – mówi architekt miasta Marlena Happach.
Bliżej Wisły: Krzysztof Mycielski o Elektrowni Powiśle Projektanci zadbali, aby czytelna była tu każda epoka minionego stulecia, która odcisnęła piętno na architekturze zabytku oraz by nowe budynki stylistycznie tkwiły we współczesności. O nowej realizacji biura APA Wojciechowski pisze Krzysztof Mycielski.
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.