Architektura MuratorProjektyZagospodarowanie ulic na warszawskiej Pradze

Zagospodarowanie ulic na warszawskiej Pradze

W konkursie na zagospodarowanie ulic Środkowej i Strzeleckiej w Warszawie zwyciężyła pracownia WXCA.

Zagospodarowanie ulic na warszawskiej Pradze
Pomiędzy nowymi drzewami i krzewami wzdłuż ul. Środkowej zlokalizowano miejsca parkingowe oraz strefy lokalnej aktywności z ławkami, huśtawkami i minisiłowniami.

Przedmiotem konkursu zorganizowanego przez władze miasta było wykonanie koncepcji zagospodarowania ul. Środkowej, na długości od ul. Kowieńskiej do Stalowej, z uwzględnieniem terenu ogniska wychowawczego Praga i podwórka tzw. kamienicy wielopokoleniowej, jednego z istniejących tu historycznych budynków, który w ramach pilotażu ma zostać zaadaptowany przez TBS Warszawa Południe na obiekt mieszkalny dla osób w różnym wieku, zwłaszcza jednak dla seniorów. Architekci mieli też zaproponować studialną koncepcję możliwych przekształceń terenów przyległych, w tym ul. Strzeleckiej i skweru przy skrzyżowaniu ul. Środkowej z 11 Listopada i Kowieńską.

Zagospodarowanie ulic na warszawskiej Pradze
Teren podwórka przy Ognisku Praga z nowymi nasadzeniami oraz placem zabaw i boiskiem.

W ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji chcemy wprowadzić nową jakość przestrzeni publicznej na Pradze Północ. Metamorfozę przejdzie przede wszystkim ul. Środkowa, którą chcemy zamienić w woonerf, czyli przestrzeń łączącą funkcje deptaku, ulicy, parkingu i miejsca spotkań – mówił podczas ogłoszenia konkursu Michał Olszewski, zastępca prezydent Warszawy. Autorzy zwycięskiej pracy zwrócili uwagę, że większość typowych dla dzielnicy podwórzy kamienic pozbawiona jest światła i zieleni, zaprojektowali więc woonerfy o charakterze ogrodów. Po zachodniej stronie ul. Środkowej przewidzieli dwa szpalery drzew, a po wschodniej, przy budynkach mieszkalnych pozbawionych usług w parterze, strefę zieleni niskiej w postaci kwitnących krzewów i wysokich traw.

Projekt konkursowy: 2017

Tagi:
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Budynki Varso 1 i 2 w Warszawie Obiekty Varso 1 i Varso 2 autorstwa biura HRA Architekci wraz z wieżą projektu Foster + Partners i ogólnodostępnymi pasażami tworzyć będą nową miastotwórczą przestrzeń w samym centrum stolicy.
Hala Gwardii do remontu: miasto ogłasza kolejny przetarg w formule PPP Władze Warszawy szykują wielki remont Hali Gwardii. Właśnie ogłosiły postępowanie na wybór partnera, który wykona prace projektowe i remontowe, a docelowo zajmie się utrzymaniem wschodniej Hali Mirowskiej – tzw. Hali Gwardii.
Plany na przyszłość: 25. edycja wystawy 115 projektów dla Warszawy, w tym 29 koncepcji studenckich. Do 18 października w pawilonie ZODIAK można oglądać 25. edycję wystawy „Plany na przyszłość”. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym ekspozycji.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Dzielnicowy patriotyzm po warszawsku Dzielnicowy patriotyzm - taki tytuł nosi nowy cykl spotkań on-line Muzeum Powstania Warszawskiego. Po stołecznych osiedlach mieszkaniowych oprowadza architekt i varsavianista Grzegorz Mika.