Zielona rewitalizacja

Zagospodarowanie ulicy Bodzentyńskiej w Kielcach: rusza realizacja konkursowego projektu

2023-05-04 7:12

Kielecki magistrat rozpoczął realizację projektu rewitalizacji ulicy Bodzentyńskiej w samym centrum miasta. To zwycięska koncepcja pracowni Tera Group z 2018 roku.

Zagospodarowania rejonu ul. Bodzentyńskiej i pl. świętego Wojciecha w Kielcach
Autorzy: Tera Group
Inwestor: Urząd miasta Kielce
Generalny wykonawca: Remondis
Zakończenie realizacji: 2024

Konkurs architektoniczny na projekt zagospodarowania rejonu ul. Bodzentyńskiej i pl. świętego Wojciecha w samym centrum Kielc władze miasta zorganizowały we współpracy z lokalnym oddziałem SARP jeszcze w 2018 roku. Przedsięwzięcie przeprowadzono w ramach kolejnego etapu rewitalizacji śródmieścia. Główną nagrodę zdobyła Tera Group za czytelne rozwiązania kompozycyjno-przestrzenne oraz nawiązanie do historycznego charakteru miejsca. Autorzy zaproponowali m.in. mobilne, drewniane domki z ławkami i stolikami, które przypominać miały o odkrytych niedawno na tym terenie pozostałościach chat półziemiankowych z wczesnego średniowiecza czy wprowadzenie falistej linii murków oporowych odnoszącej się do dawnego biegu rzeki Silnicy.

Zagospodarowanie ulicy Bodzentyńskiej w Kielcach

i

Autor: Archiwum Architektury Drewniane domki mogłyby skrywać stoliki szachowe czy plenerowe wypożyczalnie książek

Po czterech latach od rozstrzygnięcia konkursu władzom miasta udało się wreszcie pozyskać fundusze na realizację. W ramach inwestycji, która stanowi jeden z elementów większego projektu pod nazwą „Zielona rewitalizacja zabytkowego Śródmieścia Kielc”, nowe zagospodarowanie zyskają dwie strony ulicy Bodzentyńskiej oraz plac św. Wojciecha. Zgodnie z konkursową koncepcją poprzez nasadzenia roślinne oparte na łukach, niski murek, a także meandrującą rabatę zostanie wyeksponowany historyczny przebieg Silnicy. Zwieńczeniem tej przestrzeni będzie nowo zaprojektowana fontanna. Pewnie wielu mieszkańców nie wie, że właśnie tu znajduje się stare koryto rzeki Silnicy, które biegnie od ulicy Źródłowej, przez Bodzentyńską, Silniczną i wpada do obecnej rzeki przy mostku na al. IX Wieków Kielc. Myślę, że to ciekawostka zarówno dla kielczan, jak i turystów, dlatego chcieliśmy ją wyeksponować – mówi Agata Wojda, wiceprezydentka Kielc.

Na razie zrezygnowano z realizacji mobilnych „domków”. Po południowej stronie Bodzentyńskiej powstanie za to pergola w formie archetypicznego domu. Obsadzona roślinnością, stworzy naturalną przestrzeń do odpoczynku. Na placu św. Wojciecha pojawią się z kolei nowe elementy małej architektury oraz liczne nasadzenia, w tym 11 dorodnych drzew i ponad 900 krzewów. Zrewitalizowana przestrzeń ulicy Bodzentyńskiej będzie stanowić „wejście” do Śródmieścia. Zarówno prawa, jak i lewa strona zaprojektowanej przestrzeni stworzy jedno spójne kompozycyjnie wnętrze urbanistyczne, uzupełnione zielenią miejską i małą architekturą – podkreśla Paulina Bogdał-Śmierzyńska z pracowni Tera Group

Projekt „Zielona rewitalizacja zabytkowe Śródmieścia Kielc” to przedsięwzięcia na które władze Kielc pozyskały wsparcie z Programu Inwestycji Strategicznych. Wartość projektu to 21 700 tys. zł, a dofinansowanie stanowi 90% kosztów. W sierpniu ubiegłego roku rozstrzygnięto przetarg na realizację tej inwestycji i podpisano umowę z firmą Remondis. Realizacja potrwa 20 miesięcy i zakończy się wiosną 2024 roku.