Architektura MuratorProjektyZaha buduje w Warszawie

Zaha buduje w Warszawie

W stolicy ma powstać kolejny wieżowiec. 250 metrowy wysokościowiec, zaprojektuje Zaha Hadid, jedna z największych gwiazd współczesnej architektury.

fotka z /zdjecia/tw_3_a.jpg

Obły czteroskrzydłowy gmach z podwójną szklaną elewacją stanie w sąsiedztwie hotelu Marriott. Wieżowiec górowałby nad 231-metrowym Pałacem Kultury, który do dziś jest najwyższym budynkiem w Polsce. Zbudowany na planie nieregularnego krzyża, kształtem będzie przypominał lilię. Firma Lilium - właściciel Marriota na razie stara się o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Inwestor, chciałby rozpocząć prace pod koniec przyszłego roku, a zakończyć w 2012. Model budynku będzie testowany w tunelu aerodynamicznym w Kanadzie. Działa tam firma, która bada wytrzymałość takich konstrukcji.


Lilium to spółka celowa założona do budowy wieżowca w Warszawie przez izraelski koncern deweloperski BSR oraz fundusze inwestycyjne z Luksemburga i Holandii. Wspólnie zbudowały one m.in. kompleks apartamentowców Waterfront Square w Filadelfii (USA). W Polsce BSR znany jest z budowy Osiedla Europejskiego w Krakowie (ok. 900 mieszkań) oraz kompleksu Wilanów One w warszawskim Wilanowie, który ma liczyć ponad 2,5 tys. mieszkań.