Budynek mieszkalno-usługowy na Grochowie

i

Autor: Archiwum Architektury

Zamiast Uniwersamu

2016-01-26 16:37

Demontaż neonu "Grochów" to zapowiedź rychłej rozbiórki Uniwersamu, pierwszego dzielnicowego centrum handlowego Warszawy. W jego miejscu powstanie budynek mieszkalno-usługowy według projektu pracowni FS&P Arcus.

Położony przy Rondzie Wiatraczna Uniwersam powstał według projektu zespołu pod kierunkiem Józefa Zaborowskiego. Obiekt został oddany do użytku w 1977 roku i był pierwszym w stolicy dzielnicowym centrum handlowym. W pozbawionej wielkoformatowych reklam przestrzeni Warszawy był widoczny z daleka dzięki neonowi Uniwersam „Grochów”. Budynek poprzedzał skwer z brązową rzeźbą projektu Tadeusza Zielińskiego, przedstawiającą kąpiącą się kobietę.

Choć od momentu powstania Uniwersamu minęło niemal czterdzieści lat, pawilon jeszcze do niedawna stanowił centrum życia dzielnicy, miejsce chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców Pragi, jak i lewobrzeżnej Warszawy. O sympatii dla budynku świadczą popularność profilu "Uratujmy Universam Grochów" na facebooku oraz zorganizowana na zakończenie działalności budynku wystawa "U jak Uniwersam", w ramach której zaprezentowano wspomnienia mieszkańców i pracowników sklepu, filmy i zdjęcia, a także plany tego i innych obiektów handlowych wznoszonych w Polsce w latach 70. i na początku lat 80.

25 stycznia zdemontowano neon „Grochów”, co zapowiada rychłą rozbiórkę Uniwersamu. Na jego miejscu firma Dantex we współpracy z Warszawską Spółdzielnią Spożywców Praga Południe wybuduje obiekt łączący funkcje mieszkalne oraz usługowe. Budynek zaprojektowano jako zwartą, prostokątną bryłę o wysokości 9 kondygnacji z dwiema dominantami. Elewacje zostaną wykończone białą i ciemną okładziną typu Eqiutone, natomiast w poziomie usług zastosowano ciemnoszare płyty kamienne.

Na parterze i pierwszym piętrze powstanie galeria handlowa z dużym sklepem samoobsługowym. Plan galerii oparto jest na osi wewnętrznego pasażu, na którego krańcach zlokalizowano dwa główne wejścia. Kolejne kondygnacje zostaną przeznaczone na mieszkania. Na wysokości piątego piętra powstanie wewnętrzny ogród z placem zabaw i zieloną powierzchnią rekreacyjną dla mieszkańców.

Do części mieszkalnej obiektu prowadzi sześć czytelnie wydzielonych wejść. Również przestrzeń garaży dla mieszkańców i klientów galerii zostanie wyodrębniona. Przy głównych wejściach zostaną zamontowane oryginalne, poddane poprzedniej renowacji neony Uniwersam „Grochów”, „Praga Południe” oraz „Społem”. Pozostałe dwa neony Uniwersam „Grochów” zostaną przekazane do Muzeum Neonów. Rzeźba Tadeudza Zielińskiego zostanie poddana konserwacji przez córkę rzeźbiarza i umieszczona wewnątrz budynku na skrzyżowaniu głównych pasaży w części usługowej.

Budynek mieszkalno-usługowy na Grochowie

i

Autor: Archiwum Architektury