Architektura MuratorProjektyZamiast Uniwersamu

Zamiast Uniwersamu

Demontaż neonu "Grochów" to zapowiedź rychłej rozbiórki Uniwersamu, pierwszego dzielnicowego centrum handlowego Warszawy. W jego miejscu powstanie budynek mieszkalno-usługowy według projektu pracowni FS&P Arcus.

Budynek mieszkalno-usługowy na Grochowie

Położony przy Rondzie Wiatraczna Uniwersam powstał według projektu zespołu pod kierunkiem Józefa Zaborowskiego. Obiekt został oddany do użytku w 1977 roku i był pierwszym w stolicy dzielnicowym centrum handlowym. W pozbawionej wielkoformatowych reklam przestrzeni Warszawy był widoczny z daleka dzięki neonowi Uniwersam „Grochów”. Budynek poprzedzał skwer z brązową rzeźbą projektu Tadeusza Zielińskiego, przedstawiającą kąpiącą się kobietę.

Choć od momentu powstania Uniwersamu minęło niemal czterdzieści lat, pawilon jeszcze do niedawna stanowił centrum życia dzielnicy, miejsce chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców Pragi, jak i lewobrzeżnej Warszawy. O sympatii dla budynku świadczą popularność profilu "Uratujmy Universam Grochów" na facebooku oraz zorganizowana na zakończenie działalności budynku wystawa "U jak Uniwersam", w ramach której zaprezentowano wspomnienia mieszkańców i pracowników sklepu, filmy i zdjęcia, a także plany tego i innych obiektów handlowych wznoszonych w Polsce w latach 70. i na początku lat 80.

25 stycznia zdemontowano neon „Grochów”, co zapowiada rychłą rozbiórkę Uniwersamu. Na jego miejscu firma Dantex we współpracy z Warszawską Spółdzielnią Spożywców Praga Południe wybuduje obiekt łączący funkcje mieszkalne oraz usługowe. Budynek zaprojektowano jako zwartą, prostokątną bryłę o wysokości 9 kondygnacji z dwiema dominantami. Elewacje zostaną wykończone białą i ciemną okładziną typu Eqiutone, natomiast w poziomie usług zastosowano ciemnoszare płyty kamienne.

Na parterze i pierwszym piętrze powstanie galeria handlowa z dużym sklepem samoobsługowym. Plan galerii oparto jest na osi wewnętrznego pasażu, na którego krańcach zlokalizowano dwa główne wejścia. Kolejne kondygnacje zostaną przeznaczone na mieszkania. Na wysokości piątego piętra powstanie wewnętrzny ogród z placem zabaw i zieloną powierzchnią rekreacyjną dla mieszkańców.

Do części mieszkalnej obiektu prowadzi sześć czytelnie wydzielonych wejść. Również przestrzeń garaży dla mieszkańców i klientów galerii zostanie wyodrębniona. Przy głównych wejściach zostaną zamontowane oryginalne, poddane poprzedniej renowacji neony Uniwersam „Grochów”, „Praga Południe” oraz „Społem”. Pozostałe dwa neony Uniwersam „Grochów” zostaną przekazane do Muzeum Neonów. Rzeźba Tadeudza Zielińskiego zostanie poddana konserwacji przez córkę rzeźbiarza i umieszczona wewnątrz budynku na skrzyżowaniu głównych pasaży w części usługowej.

Budynek mieszkalno-usługowy na Grochowie
Tagi:
Widok Towers w Warszawie Zakończyła się budowa Widok Towers w Warszawie według projektu Piotra Bujnowskiego i Martina Troethana. 95-metrowy budynek zastąpił dawną siedzibę Centrali Handlu Zagranicznego Universal o wysokości zaledwie 50 metrów.
Sinfonia Varsovia coraz bliżej realizacji Zakończył się ostatni etap projektowania siedziby Sinfonii Varsovii. Długo wyczekiwana sala koncertowa ma powstać w sercu warszawskiej Pragi według koncepcji austriackiej pracowni Atelier Thomas Pucher.
Początek zmian na rondzie Dmowskiego w Warszawie Zarząd Dróg Miejskich ogłosił właśnie przetarg na zmiany w okolicy ronda  Dmowskiego. Jeszcze w tym roku mają pojawić się tu nowe naziemne przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe oraz nowe nasadzenia.
Osiedle U-City Residence w Warszawie projektu Kuryłowicz & Associates Kameralne osiedle U-City Residence powstanie na granicy warszawskiego Ursusa z zielonymi terenami Konotopy według projektu pracowni Kuryłowicz & Associates.
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie projektu xystudio Na warszawskiej Ochocie powstanie Centrum Aktywności Międzypokoleniowej według projektu biura xystudio. Kompaktowy budynek z rozległymi zielonymi tarasami i dachami pomieści żłobek, dom dziecka, dom pomocy dla osób z niepełnosprawnościami oraz dzienny dom pobytu dla seniorów.
Fort VIII / Warszawa Dzięki rewitalizacji tereny do tej pory „ukryte” na skraju wielkiej dzielnicy mieszkaniowej Ursynów zostały przywrócone do czytelnej struktury miasta. O realizacji biura festgrupa pisze Grzegorz Stiasny.