Architektura MuratorProjektyZamiast Uniwersamu

Zamiast Uniwersamu

Demontaż neonu "Grochów" to zapowiedź rychłej rozbiórki Uniwersamu, pierwszego dzielnicowego centrum handlowego Warszawy. W jego miejscu powstanie budynek mieszkalno-usługowy według projektu pracowni FS&P Arcus.

Budynek mieszkalno-usługowy na Grochowie

Położony przy Rondzie Wiatraczna Uniwersam powstał według projektu zespołu pod kierunkiem Józefa Zaborowskiego. Obiekt został oddany do użytku w 1977 roku i był pierwszym w stolicy dzielnicowym centrum handlowym. W pozbawionej wielkoformatowych reklam przestrzeni Warszawy był widoczny z daleka dzięki neonowi Uniwersam „Grochów”. Budynek poprzedzał skwer z brązową rzeźbą projektu Tadeusza Zielińskiego, przedstawiającą kąpiącą się kobietę.

Choć od momentu powstania Uniwersamu minęło niemal czterdzieści lat, pawilon jeszcze do niedawna stanowił centrum życia dzielnicy, miejsce chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców Pragi, jak i lewobrzeżnej Warszawy. O sympatii dla budynku świadczą popularność profilu "Uratujmy Universam Grochów" na facebooku oraz zorganizowana na zakończenie działalności budynku wystawa "U jak Uniwersam", w ramach której zaprezentowano wspomnienia mieszkańców i pracowników sklepu, filmy i zdjęcia, a także plany tego i innych obiektów handlowych wznoszonych w Polsce w latach 70. i na początku lat 80.

25 stycznia zdemontowano neon „Grochów”, co zapowiada rychłą rozbiórkę Uniwersamu. Na jego miejscu firma Dantex we współpracy z Warszawską Spółdzielnią Spożywców Praga Południe wybuduje obiekt łączący funkcje mieszkalne oraz usługowe. Budynek zaprojektowano jako zwartą, prostokątną bryłę o wysokości 9 kondygnacji z dwiema dominantami. Elewacje zostaną wykończone białą i ciemną okładziną typu Eqiutone, natomiast w poziomie usług zastosowano ciemnoszare płyty kamienne.

Na parterze i pierwszym piętrze powstanie galeria handlowa z dużym sklepem samoobsługowym. Plan galerii oparto jest na osi wewnętrznego pasażu, na którego krańcach zlokalizowano dwa główne wejścia. Kolejne kondygnacje zostaną przeznaczone na mieszkania. Na wysokości piątego piętra powstanie wewnętrzny ogród z placem zabaw i zieloną powierzchnią rekreacyjną dla mieszkańców.

Do części mieszkalnej obiektu prowadzi sześć czytelnie wydzielonych wejść. Również przestrzeń garaży dla mieszkańców i klientów galerii zostanie wyodrębniona. Przy głównych wejściach zostaną zamontowane oryginalne, poddane poprzedniej renowacji neony Uniwersam „Grochów”, „Praga Południe” oraz „Społem”. Pozostałe dwa neony Uniwersam „Grochów” zostaną przekazane do Muzeum Neonów. Rzeźba Tadeudza Zielińskiego zostanie poddana konserwacji przez córkę rzeźbiarza i umieszczona wewnątrz budynku na skrzyżowaniu głównych pasaży w części usługowej.

Budynek mieszkalno-usługowy na Grochowie
Tagi:
Wiemy, jak będzie wyglądała Skra po modernizacji W ramach I etapu modernizacji warszawskiej Skry powstanie stadion treningowy z zapleczem oraz strefa rekreacyjno-sportowa. Miasto przygotowało animację, która pokazuje, jak w przyszłości będą wyglądać tereny przy ul. Wawelskiej.
Fabryka Norblina – wyjątkowa realizacja z ekologicznymi sufitami Hunter Douglas Fabryka Norblina, popularne i modne miejsce spotkań na warszawskiej Woli, to zespół handlowo-usługowo-rozrywkowy o industrialnym charakterze z bogatą historią w tle. Znajdują się tu m.in. biura, sklepy, restauracje, ekologiczny bazar, kino oraz muzeum. Autorzy kompleksu z pracowni PRC Architekci zastosowali w projekcie specjalny system sufitowy firmy Hunter Douglas.
Pałac Zamoyskich: siedziba SARP bez Endorfiny i po remoncie Zakończył się kolejny etap remontu elewacji Pałacu Zamoyskich w Warszawie, w którym mieści się siedziba Stowarzyszenia Architektów Polskich. Podczas prac konserwatorzy dokonali ciekawego odkrycia.
Nowa ambasada Egiptu w Warszawie. Wiemy, jak będzie wyglądać Budowana na Wilanowie nowa ambasada Egiptu nawiązuje do gmachu ambasady egipskiej w Waszyngtonie. Autorzy zastosowali tu podobne, pionowe pasy okien, przywodzące na myśl kolumnadę, silnie zaakcentowane gzymsy o antycznych formach i strefę wejściową ukształtowaną na wzór pylonu.
Kompleks biurowy VIBE: nowy wieżowiec na warszawskiej Woli projekt PIG Architekci Firma Ghelamco zaprezentowała pierwsze wizualizacje swojej najnowszej inwestycji w biznesowym centrum Warszawy. To zespół biurowy VIBE projekt pracowni PIG Architekci. Jak zapowiada deweloper, kompleks jako pierwszy w Polsce otrzyma własną, dźwiękową tożsamość. Za jej powstanie odpowiada kompozytor Wojciech Urbański. „To jedno z najciekawszych muzycznych wyzwań, z jakim miałem okazję się zmierzyć. Architektura zawsze była dla mnie pewną inspiracją, ale aż tak blisko jeszcze jej nie byłem” – mówi Urbański.
Zielony plac Trzech Krzyży. Konserwator zgodził się na 28 nowych drzew Trwa remont stołecznego placu Trzech Krzyży. Wbrew początkowym sprzeciwom, ostatecznie mazowiecki konserwator zabytków zgodził się na zazielenienie tej przestrzeni i nowe nasadzenia, a władze miasta zapowiadają kolejny konkurs na zagospodarowanie placu.