Architektura MuratorProjektyZespół biurowo-mieszkalny Rajska 8 w Gdańsku

Zespół biurowo-mieszkalny Rajska 8 w Gdańsku

Dobiega końca realizacja mieszkaniowej części kompleksu Rajska 8 przy kanale Raduni w Gdańsku. Zespół zaprojektowało biuro JEMS Architekci.

Zespół biurowo-mieszkalny Rajska 8 w Gdańsku
Nowy budynek odtwarza pierzeję ul. Rajskiej od skrzyżowania z ul. Heweliusza do deptaka wzdłuż kanału Raduni.

Powstający kompleks wypełnia rozległą działkę u zbiegu ul. Rajskiej i Heweliusza w samym centrum Gdańska, między kanałem Raduni, hotelem Mercure i galerią handlową Madison. Część biurowa, od strony ul. Heweliusza, zaoferuje ponad 10 tys. m2 powierzchni na wynajem, skrzydło mieszkalne, odtwarzające dawną pierzeję ul. Rajskiej, 167 lokali o zróżnicowanym metrażu, od 30 do 130 m2. Część usługowo-mieszkaniową ukształtowaliśmy na planie litery U. Ma ona sześć kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną. Część biurową zaprojektowaliśmy jako punktową dominantę o wysokości 10 kondygnacji – tłumaczą autorzy. Oba obiekty wykończone zostaną czerwoną cegłą. To najczęściej używany materiał na obszarze gdańskiego Starego Miasta. Wykorzystanie na elewacji cegły formowanej ręcznie nada efekt rozedrganej i niejednorodnej powierzchni ściany, przypominającej niedoskonałe wątki murarskie kościołów i innych oryginalnych, gdańskich budynków zabytkowych – podkreślają architekci. W projekcie zastosowali też okna typu porte-fenetre, których pionowa artykulacja ma przywoływać proporcje otworów okiennych gdańskich kamienic. Inwestorem całego kompleksu jest firma Apollo-Rida.

Zakończenie realizacji: 2019

Tagi:
Konkurs na projekt cmentarza wojskowego na Westerplatte Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło konkurs na projekt nowego cmentarza wojskowego na Westerplatte. W jury m.in. Bolesław Stelmach, Andrzej M. Chołdzyński, Stanisław Fiszer, Oskar Grąbczewski i Marta Sękulska-Wrońska. Składanie wniosków do 27 sierpnia.
Osiedle Riverview w Gdańsku Osiedle Riverview w Gdańsku to kolejna inwestycja zrealizowana nad Motławą. Apartamentowce z widokiem na rzekę i Stare Miasto zaprojektowała warszawska pracownia APA Wojciechowski.
Izba Lekarska w Gdańsku według Toprojekt: wyniki konkursu W zamkniętym konkursie na projekt ośrodka szkoleniowego Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku jednogłośnie wygrała pracownia Toprojekt z Rybnika.
Architektura i budownictwo proekologiczne: rusza nabór na studia podyplomowe Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej ogłasza nabór na drugą edycję studiów podyplomowych „Architektura i budownictwo proekologiczne”.
Z wizją w przyszłość: Garnizon w Gdańsku [FILM] Na terenach dawnego garnizonu we Wrzeszczu od 2007 roku powstaje nowy zespół biurowo-mieszkalny z funkcjami usługowymi i kulturalnymi. W jubileuszowym cyklu z Wizją w przyszłość prezentujemy znaczące inwestycje, które na przestrzeni ostatnich 25 lat zmieniały przestrzeń polskich miast.
Heweliusza 18 – JEMS Architekci zaprojektowali nowy biurowiec w centrum Gdańska We wrześniu oddano do użytku budynek Heweliusza 18, który jest częścią nowego kompleksu biurowo-mieszkalnego projektu studia JEMS Architekci. Jednym z pierwszych najemców obiektu jest redakcja portalu Trojmiasto.pl.