Architektura MuratorProjektyZespół mieszkaniowy Dawna Poczta w Gdańsku

Zespół mieszkaniowy Dawna Poczta w Gdańsku

Trwa budowa zespołu mieszkaniowego Dawna Poczta w Gdańsku według projektu biura Proconcept. W ramach inwestycji, realizowanej przez spółkę Euro Styl, zmodernizowany i dostosowany do nowej funkcji zostanie zabytkowy budynek pocztowy z 1929 roku.

Zespół mieszkaniowy Dawna Poczta w Gdańsku
Zespół mieszkaniowy Dawna Poczta w Gdańsku, proj. Proconcept

Dawna Poczta to nazwa inwestycji realizowanej przy ul. Mickiewicza w Gdańsku Wrzeszczu przez spółkę Euro Styl, należącą do Grupy Dom Development. Kilka lat temu firma kupiła tu rozległą działkę z historycznym budynkiem poczty projektu Adolfa Bielefeldta, autora m.in. kościoła Zbawiciela w Sopocie czy siedziby Monopolu Tytoniowego i Rejonowej Kasy Chorych w Gdańsku. Dwukondygnacyjny obiekt z czerwonej cegły, kryty nieistniejącym dziś czterospadowym dachem, powstał w 1929 roku przy ówczesnej ulicy Bärenweg i swoją główną funkcję pełnił do 2005 roku. Teraz stanie się częścią wypełniającego cały kwartał zespołu mieszkaniowego, za którego projekt odpowiada sopocka pracownia Proconcept Marcina Kaniewskiego.

Dawna Poczta w Gdańsku z myślą o osobach z niepełnosprawnościami

W ramach inwestycji obok zabytkowej dawnej poczty powstaną dwa nowe, czteropiętrowe budynki. Przed hałasem dobiegającym z ul. Mickiewicza mieszkania chronić będą efektowne, przeszklone loggie. Historyczny budynek odzyska spadzisty dach, jednak we współczesnej formie stalowo-szklanej konstrukcji. W nowych budynkach znajdą się 92 mieszkania o powierzchni od 25 m² do 108 m² oraz 9 lokali usługowych, a w budynku dawnej poczty pięć dwupoziomowych loftów o powierzchni od 38 m² do 108 m². Przewidziano też komórki lokatorskie i pomieszczenia na jednoślady, a pod całym zespołem parking na 102 samochody. Projekt kompleksu Dawna Poczta został skonsultowany z Fundacją Integracja, która specjalizuje się w dostosowywaniu budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pojawią się tu więc m.in. automatycznie otwierane drzwi wejściowe i szerokie przejścia umożliwiające wygodny przejazd wózka inwalidzkiego czy specjalne windy z nawigacją głosową i oznaczeniami w alfabecie Braille'a. Planowany termin zakończenia prac budowlanych to czerwiec 2021 roku. Odbiory mieszkań przez klientów zaplanowano na trzeci kwartał 2021 roku.

Gdzie powstanie zespół Dawna Poczta w Gdańsku?

Dawna Poczta w Gdańsku: wizualizacje

Tagi:
Autor: Piotr Prus
Wielowątkowa tożsamość Gdańska: od gotyku, przez rekonstrukcje, po architekturę nowoczesną Co sprawia, że Gdańsk jest tak interesujący pod względem architektury? I w jaki sposób można definiować jego tożsamość architektoniczną? Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Tym razem poświęconą Gdańskowi.
Muzeum Bursztynu w Gdańsku Pozostawienie konstrukcji i ogólnego układu obiektu było bardzo rozsądną decyzją z uwagi na ograniczenie odpadów i optymalizację użycia zasobów – o realizacji Kseni Piątkowskiej pisze Monika Arczyńska.
Oliva Koncept / Gdańsk Forma budynków, ich estetyka, kompozycja elewacji odnoszą się z kulturą i poszanowaniem do wartości lokalizacji i wymagającego sąsiedztwa – o realizacji pracowni Arch-Deco pisze Ksenia Piątkowska.
Villa Jaśkowa Dolina w Gdańsku projektu MS 15 Architektura Na terenie gdańskiego Wrzeszcza powstaje nowe osiedle: Villa Jaśkowa Dolina. W 9 budynkach licowanych klinkierowymi płytkami powstanie w sumie 200 mieszkań. Projekt założenia zdobył właśnie CIJ Awards Poland 2021 w kategorii Best Upcoming Residential Development.
Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku: nowa realizacja Roark Studio Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku stanął w miejscu dawnej piekarni. Architekci z sopockiej pracowni Roark Studio przy realizacji wykorzystali elementy pochodzące z rozbiórki historycznego budynku.
Warszawa ma pomnik, Gdańsk tramwaj Zachwatowicza Po gdańskich torach jeździ tramwaj im. Jana Zachwatowicza. W ten sposób władze Gdańska uhonorowały kolejną zasłużoną dla miasta postać. Architekt odegrał znaczącą rolę w odbudowie miasta z wojennych zniszczeń.