Architektura MuratorProjektyZespół mieszkaniowy Dawna Poczta w Gdańsku

Zespół mieszkaniowy Dawna Poczta w Gdańsku

Trwa budowa zespołu mieszkaniowego Dawna Poczta w Gdańsku według projektu biura Proconcept. W ramach inwestycji, realizowanej przez spółkę Euro Styl, zmodernizowany i dostosowany do nowej funkcji zostanie zabytkowy budynek pocztowy z 1929 roku.

Zespół mieszkaniowy Dawna Poczta w Gdańsku
Zespół mieszkaniowy Dawna Poczta w Gdańsku, proj. Proconcept

Dawna Poczta to nazwa inwestycji realizowanej przy ul. Mickiewicza w Gdańsku Wrzeszczu przez spółkę Euro Styl, należącą do Grupy Dom Development. Kilka lat temu firma kupiła tu rozległą działkę z historycznym budynkiem poczty projektu Adolfa Bielefeldta, autora m.in. kościoła Zbawiciela w Sopocie czy siedziby Monopolu Tytoniowego i Rejonowej Kasy Chorych w Gdańsku. Dwukondygnacyjny obiekt z czerwonej cegły, kryty nieistniejącym dziś czterospadowym dachem, powstał w 1929 roku przy ówczesnej ulicy Bärenweg i swoją główną funkcję pełnił do 2005 roku. Teraz stanie się częścią wypełniającego cały kwartał zespołu mieszkaniowego, za którego projekt odpowiada sopocka pracownia Proconcept Marcina Kaniewskiego.

Dawna Poczta w Gdańsku z myślą o osobach z niepełnosprawnościami

W ramach inwestycji obok zabytkowej dawnej poczty powstaną dwa nowe, czteropiętrowe budynki. Przed hałasem dobiegającym z ul. Mickiewicza mieszkania chronić będą efektowne, przeszklone loggie. Historyczny budynek odzyska spadzisty dach, jednak we współczesnej formie stalowo-szklanej konstrukcji. W nowych budynkach znajdą się 92 mieszkania o powierzchni od 25 m² do 108 m² oraz 9 lokali usługowych, a w budynku dawnej poczty pięć dwupoziomowych loftów o powierzchni od 38 m² do 108 m². Przewidziano też komórki lokatorskie i pomieszczenia na jednoślady, a pod całym zespołem parking na 102 samochody. Projekt kompleksu Dawna Poczta został skonsultowany z Fundacją Integracja, która specjalizuje się w dostosowywaniu budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pojawią się tu więc m.in. automatycznie otwierane drzwi wejściowe i szerokie przejścia umożliwiające wygodny przejazd wózka inwalidzkiego czy specjalne windy z nawigacją głosową i oznaczeniami w alfabecie Braille'a. Planowany termin zakończenia prac budowlanych to czerwiec 2021 roku. Odbiory mieszkań przez klientów zaplanowano na trzeci kwartał 2021 roku.

Gdzie powstanie zespół Dawna Poczta w Gdańsku?

Dawna Poczta w Gdańsku: wizualizacje

Tagi:
Autor: Piotr Prus
Konkurs na projekt cmentarza wojskowego na Westerplatte Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło konkurs na projekt nowego cmentarza wojskowego na Westerplatte. W jury m.in. Bolesław Stelmach, Andrzej M. Chołdzyński, Stanisław Fiszer, Oskar Grąbczewski i Marta Sękulska-Wrońska. Składanie wniosków do 27 sierpnia.
Osiedle Riverview w Gdańsku Osiedle Riverview w Gdańsku to kolejna inwestycja zrealizowana nad Motławą. Apartamentowce z widokiem na rzekę i Stare Miasto zaprojektowała warszawska pracownia APA Wojciechowski.
Izba Lekarska w Gdańsku według Toprojekt: wyniki konkursu W zamkniętym konkursie na projekt ośrodka szkoleniowego Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku jednogłośnie wygrała pracownia Toprojekt z Rybnika.
Architektura i budownictwo proekologiczne: rusza nabór na studia podyplomowe Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej ogłasza nabór na drugą edycję studiów podyplomowych „Architektura i budownictwo proekologiczne”.
Z wizją w przyszłość: Garnizon w Gdańsku [FILM] Na terenach dawnego garnizonu we Wrzeszczu od 2007 roku powstaje nowy zespół biurowo-mieszkalny z funkcjami usługowymi i kulturalnymi. W jubileuszowym cyklu z Wizją w przyszłość prezentujemy znaczące inwestycje, które na przestrzeni ostatnich 25 lat zmieniały przestrzeń polskich miast.
Heweliusza 18 – JEMS Architekci zaprojektowali nowy biurowiec w centrum Gdańska We wrześniu oddano do użytku budynek Heweliusza 18, który jest częścią nowego kompleksu biurowo-mieszkalnego projektu studia JEMS Architekci. Jednym z pierwszych najemców obiektu jest redakcja portalu Trojmiasto.pl.