Architektura MuratorProjektyZespół sakralny parafii św. Moniki w Poznaniu

Zespół sakralny parafii św. Moniki w Poznaniu

Na poznańskim Strzeszynie w północno-zachodniej części miasta trwa realizacja kościoła według projektu pracowni Litoborski+Marciniak.

Zespół sakralny parafii św. Moniki w Poznaniu
Cały zespół rozplanowano wokół niewielkiego wirydarza. Kompleks pomieści kościół, plebanię oraz pomieszczenia pomocnicze służące m.in. organizacji wydarzeń kulturalnych.

Budowa zespołu sakralnego dla niewielkiej parafii pw. św. Moniki przy ul. Biskupińskiej w Poznaniu rozpoczęła się w 2016 roku. W skład założenia wchodzi kościół dla ok. 200 wiernych oraz plebania, które połączone zostaną parterowym pawilonem z pomieszczeniami pomocniczymi i administracyjnymi. Ważną częścią zagospodarowania terenu będzie plac przed świątynią, przy którym zaplanowano wolno stojącą dzwonnicę. Przewidziano też zieleń z małą architekturą oraz plac zabaw. Kościół ma się stać nie tylko przestrzenią sacrum, ale także centrum zastosoważycia społecznegomiejscem, w którym odbywać się będą spotkania, wydarzenia kulturalne oraz imprezy okolicznościowe. Jego oszczędna forma jest próbą nowego spojrzenia na budynki kultu religijnego – mówi współautor Piotr Marciniak. Aby zmniejszyć koszty utrzymania obiektu, zaproponowano takie rozwiązania jak panele fotowoltaiczne czy wymienniki gruntowe. Powierzchnia użytkowa całego zespołu wyniesie 895 m2

Zakończenie realizacji 2020

Zespół sakralny parafii św. Moniki w Poznaniu
Nowy kościół stanie w centrum projektowanego parku na Strzeszynie.
Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2020 Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2020 przyznana! W 22. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła pracownia CDF Architekci za budynek mieszkalno-usługowy Żelazko u zbiegu ul. Ogrodowej i Krysiewicza.
Ogród Jordanowski nr 1, Tu Wolno Grać w Piłkę Ogród Jordanowski nr 1 w Poznaniu przechodzi metamorfozę. W pierwszym etapie zrealizowano część sportową, z boiskami i strefą do ćwiczeń. Projekt zagospodarowania całego terenu opracowało biuro UGO Architecture Hugona Kowalskiego.
Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2019 Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2019 przyznana! W 21. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła pracownia NMS Architekci za projekt przebudowy oficyny w śródmieściu.
Dziedziniec przed Zamkiem Cesarskim w Poznaniu – wyniki konkursu Ogłoszono wyniki dwuetapowego konkursu na zagospodarowanie dziedzińca przed Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Zwyciężyła młoda warszawska pracownia Aleksander Wadas Studio, pokonując 40 zespołów z całej Polski.
Akademik na poznańskim Morasku projektu Dedeco Biuro architektoniczne Dedeco zwyciężyło w konkursie na projekt domu studenckiego dla Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Budynek planowany jest na Kampusie Morasko, obok Collegium Historicum i Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii.
Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu O obywatelskim projekcie wieży z widokiem na teren dawnej cegielni, który dzięki sukcesji naturalnej zmienił się w unikalny zespół krajobrazowy, pisze Urszula Forczek-Brataniec.