Architektura MuratorRealizacjeApartamentowiec Dune w Mielnie: początek nowej inwestycji na polskim wybrzeżu

Apartamentowiec Dune w Mielnie: początek nowej inwestycji na polskim wybrzeżu

W czerwcu 2013 zakończyła się realizacja apartamentowca Dune w Mielnie. To pierwszy etap nowej inwestycji, która zmienić ma trwale część bałtyckiego wybrzeża

Apartamentowiec Dune, nowa inwestycja w Mielnie. Fot. Firmus Group
Apartamentowiec Dune, nowa inwestycja w Mielnie. Fot. Firmus Group
Apartamentowiec DuneMielno
Autorzymellon architekci, Marek Sietnicki, Miłosz Raczyński, Piotr Napierała, Magda Szerszeń, Kuba Gramczyński, Maciej Mackiewicz.
InwestorFirmus Group, Mielno Holding
Powierzchnia całkowita10500.0 m²
Koszt inwestycji52 mln zł

Apartamentowiec Dune powstał w Mielnie, w bezpośrednim sąsiedztwie nadmorskiej promenady. Siedmiokondygnacyjny budynek mieści 109 mieszkań i apartamentów o zróżnicowanej wielkości. Najmniejsze dostępne mieszkania mają powierzchnię poniżej 28 m², największe penthouse’y 150 m². Całkowita powierzchnia obiektu wynosi 10 500 m², zaś koszt budowy wyniósł 52 mln zł. Oboko Dune powstać mają dwa kolejne budynki. 
Projekt nowej inwestycji przygotowała pracownia architektoniczna mellon architekci, Marek Sietnicki, Miłosz Raczyński, Piotr Napierała, Magda Szerszeń, Kuba Gramczyński, Maciej Mackiewicz.

Apartamentowiec Dune jest obecnie największym obiektem tego rodzaju w Mielnie, stanowi jednak tylko pierwszy etap znacznie szerzej zakrojonej inwestycji. Inwestor, Firmus Group, Mielno Holding planuje realizację rozległego kompleksu na terenie mierzei, oddzielającej Bałtyk od jeziora Jamno. Norweska firma w poprzednich latach zakupiła przeszło 200 ha atrakcyjnych działek na wybrzeżu. Nowa inwestycja powstać ma na cennym, bo niezagospodarowanym dotąd terenie – leśnej działce należącej wcześniej do wojska. Umożliwić ma to inwestorowi realizację jednolitego kompleksu, niezależnego od dotychczasowej zabudowy Mielna.

Nad morzem powstać ma w ciągu 20 lat miasteczko, liczące być może nawet 17 000 mieszkań, a więc większe od obecnego Mielna 36 ha mierzei pomieścić ma kolejne apartamentowce, lokale usługowe i handlowe a ponadto obiekty sportowe i kulturalne. W centrum Beach City norweski inwestor planuje wybudować pięciogwiazdkowy hotel. Uzupełnienie kompleksu stanowić ma marina, pozwalająca na cumowanie jachtów

Dwie wieże w Międzyzdrojach: realizacja zgodna z MPZP? Przy plaży w Międzyzdrojach mają stanąć dwie ponad 100-metrowe wieże. Inwestor dysponuje już prawomocnym pozwoleniem na budowę.
Rezydencja Łazienki Park w Warszawie Rozpoczęła się realizacja kolejnego apartamentowca w pobliżu Łazienek Królewskich. Budynek zwieńczony efektowną, zieloną pergolą zaprojektowała pracownia HRA Architekci.
Apartamentowiec przy ul. Za Bramką w Poznaniu Na poznańskim Starym Mieście rozpoczęła się realizacja apartamentowca według projektu biura Litoborski+Marciniak.
Apartamentowiec The Silo w Kopenhadze Rewitalizacja terenów Portu Północnego w Kopenhadze jest obecnie największym projektem urbanistycznym w Skandynawii. Do roku 2025 planuje się tu realizację mieszkań dla 100 tys. osób. W ramach przedsięwzięcia na cele mieszkaniowe przebudowano m.in. silos zbożowy z lat 60. XX wieku. Dziś to dwunastokondygnacyjny apartamentowiec mieszczący na 17 poziomach 38 indywidualnych jednostek mieszkalnych o powierzchni od 106 do 401 m2 i wysokości dochodzącej do 7 m – pisze Maciej Lewandowski.
Apartamentowiec w Rzeszowie Biuro MWM Architekci zaprezentowało projekt budynku, który mógłby stanąć obok Pałacu Lubomirskich, jednego z najważniejszych zabytków Rzeszowa.
Nowy obiekt w kompleksie Dune Resort w Mielnie Wkrótce rozpocznie się realizacja kolejnego apartamentowca Dune Resort w Mielnie. Projekt budynku powstał w Studiu Architektonicznym Sietnicki.