Architektura MuratorRealizacjeApartamenty LEA 251 w Krakowie

Apartamenty LEA 251 w Krakowie

Od strony ulicy niewielki apartamentowiec przypomina nowoczesny dom jednorodzinny. Czarne wykończenia z blachy walcowanej, aluminiowe profile i szklane balustrady dobrze korespondują z grafitowymi, klinkierowymi elewacjami – pisze Dawid Hajok.

Apartamenty Lea 251 w Krakowie
Na wąskiej, podłużnej działce wzniesiono dwa podobne budynki mieszkalne o grafitowych elewacjach licowanych ceramicznym klinkierem; budynek stojący przy ulicy jest krótszy od drugiego o blisko 4 metry. Fot. Wojtek Dziedzic
Apartamenty Lea 251Kraków, ul. Lea 251
AutorzyKita Koral Architekci, architekci Piotr Kita, Tomasz Koral
Architektura krajobrazuKita Koral Architekci
InwestorModern Living Development
Powierzchnia całkowita1848.0 m²
Kubatura5300.0 m³
Liczba mieszkań: 8
Powierzchnia mieszkań:od 75 m² do 167 m²
Projekt2014
Realizacja:2015
Koszt inwestycji6 200 000 netto

Ulica Juliusza Lea w Krakowie łączy dwa odmienne porządki. Na swoim wschodnim krańcu, przyległa do alei Trzech Wieszczów, skupia eleganckie, mieszczańskie kamienice z okresu międzywojnia. Wiele z nich sygnowanych jest wykutymi w kamieniu nazwiskami architektów. Im dalej na zachód, tym zabudowa staje się bardziej rozczłonkowana, chaotyczna, by w końcu – na ślepym zakończeniu arterii – przyjąć nowy rytm wolno stojących domów jednorodzinnych, obecnie coraz częściej uzupełnianych o nowe zespoły wielorodzinne. W takim kontekście zrealizowano najnowszy projekt biura Kita Koral Architekci. Po osiedlu Rainbow („A-m” 10/2016) oraz budynkach Cubic House w Bronowicach, architekci tej krakowskiej pracowni ponownie dowodzą swej biegłości w sztuce przestrzennej iluzji.

Od ulicy prosta w wyrazie, niemal pozbawiona detalu bryła przypomina nowoczesny dom jednorodzinny. Jej rolą jest odciągnięcie uwagi od faktu, że w rzeczywistości na tej wąskiej działce stoją dwa budynki z czterema, 75-metrowymi mieszkaniami w parterach oraz czterema dwupoziomowymi lokalami powyżej, których powierzchnia dochodzi do 167 metrów. Czarne wykończenia z blachy walcowanej, aluminiowe profile i szklane balustrady to dobrze dobrane dodatki do grafitowych elewacji licowanych klinkierem. Prostopadłościany domów ponacinano przestronnymi balkonami. Z tego fragmentu ul. Lea rozpościera się bowiem piękny widok na zielone wzgórze Lasu Wolskiego, z górującym nad otoczeniem kopcem Józefa Piłsudskiego. Swoim nowym projektem projektanci dowodzą ponownie, że w mieście, którego nobliwe niegdyś dzielnice zaczyna dotykać deweloperska ciasnota, nadal są architekci potrafiący realizować budynki podnoszące jakość przestrzeni. I podobnie jak ich międzywojenni koledzy po fachu – wznoszący kamienice na przeciwległym krańcu ul. Lea – również z dumą pozostawiają sygnaturę na autorskich obiektach; tu laserowo wyciętą we współcześnie stosowanym aluminium zawieszonym na ogrodzeniu z betonu architektonicznego.

Tagi:
Autor: Dawid Hajok
Plac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE W niedawnym konkursie na modernizację placu Juliusza Kossaka w Krakowie studio4SPACE otrzymało III nagrodę. Jury doceniło ideę przekształcenia tego miejsca w gęsto zazieleniony plac miejski. Prezentujemy wypowiedź współautora projektu Bartosza Dendury.
Osiedle Safrano w Krakowie projektu 3D Architekci W Łagiewnikach-Borku Fałęckim powstanie kameralne osiedle Safrano według projektu biura 3D Architekci.
Klub Studio / Kraków Projekt to próba przeniesienia idei klubu studenckiego z czasów PRL-u we współczesność. Jest więc tu miejsce i na scenę, i browar, i sale dla biznesu. O realizacji biura Stożek Architekci pisze Marcin Brataniec.
AFI V.Offices w Krakowie z najwyższym na świecie wynikiem certyfikacji BREEAM Krakowski biurowiec AFI V.Offices projektu Iliard Architecture & Interior Design otrzymał  certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, zdobywając aż 98,87%. To najwyższy wynik w historii systemu certyfikacji operatora BRE Global dla polskiej inwestycji. Biorąc zaś pod uwagę klasyfikację budynków BREEAM International, jest to najwyżej oceniony budynek biurowy na świecie.
Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP Realizacja Muzeum Architektury i Designu w Krakowie wkracza w kolejną fazę. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział przekazanie 400 mln na remont dawnego hotelu Cracovia. We współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich zostanie też przeprowadzony konkurs na adaptację zabytku.
PURO Kraków Old Town w nowej odsłonie Zakończyła się modernizacja PURO Kraków Old Town. Do współpracy przy kompletnej metamorfozie wnętrz krakowskiego hotelu PURO zaprosiło studio P2 Piotra Paradowskiego.