Architektura MuratorRealizacjeApartamenty LEA 251 w Krakowie

Apartamenty LEA 251 w Krakowie

Od strony ulicy niewielki apartamentowiec przypomina nowoczesny dom jednorodzinny. Czarne wykończenia z blachy walcowanej, aluminiowe profile i szklane balustrady dobrze korespondują z grafitowymi, klinkierowymi elewacjami – pisze Dawid Hajok.

Apartamenty Lea 251 w Krakowie
Na wąskiej, podłużnej działce wzniesiono dwa podobne budynki mieszkalne o grafitowych elewacjach licowanych ceramicznym klinkierem; budynek stojący przy ulicy jest krótszy od drugiego o blisko 4 metry. Fot. Wojtek Dziedzic
Apartamenty Lea 251Kraków, ul. Lea 251
AutorzyKita Koral Architekci, architekci Piotr Kita, Tomasz Koral
Architektura krajobrazuKita Koral Architekci
InwestorModern Living Development
Powierzchnia całkowita1848.0 m²
Kubatura5300.0 m³
Liczba mieszkań: 8
Powierzchnia mieszkań:od 75 m² do 167 m²
Projekt (data)2014
Realizacja:2015
Koszt inwestycji6 200 000 netto

Ulica Juliusza Lea w Krakowie łączy dwa odmienne porządki. Na swoim wschodnim krańcu, przyległa do alei Trzech Wieszczów, skupia eleganckie, mieszczańskie kamienice z okresu międzywojnia. Wiele z nich sygnowanych jest wykutymi w kamieniu nazwiskami architektów. Im dalej na zachód, tym zabudowa staje się bardziej rozczłonkowana, chaotyczna, by w końcu – na ślepym zakończeniu arterii – przyjąć nowy rytm wolno stojących domów jednorodzinnych, obecnie coraz częściej uzupełnianych o nowe zespoły wielorodzinne. W takim kontekście zrealizowano najnowszy projekt biura Kita Koral Architekci. Po osiedlu Rainbow („A-m” 10/2016) oraz budynkach Cubic House w Bronowicach, architekci tej krakowskiej pracowni ponownie dowodzą swej biegłości w sztuce przestrzennej iluzji.

Od ulicy prosta w wyrazie, niemal pozbawiona detalu bryła przypomina nowoczesny dom jednorodzinny. Jej rolą jest odciągnięcie uwagi od faktu, że w rzeczywistości na tej wąskiej działce stoją dwa budynki z czterema, 75-metrowymi mieszkaniami w parterach oraz czterema dwupoziomowymi lokalami powyżej, których powierzchnia dochodzi do 167 metrów. Czarne wykończenia z blachy walcowanej, aluminiowe profile i szklane balustrady to dobrze dobrane dodatki do grafitowych elewacji licowanych klinkierem. Prostopadłościany domów ponacinano przestronnymi balkonami. Z tego fragmentu ul. Lea rozpościera się bowiem piękny widok na zielone wzgórze Lasu Wolskiego, z górującym nad otoczeniem kopcem Józefa Piłsudskiego. Swoim nowym projektem projektanci dowodzą ponownie, że w mieście, którego nobliwe niegdyś dzielnice zaczyna dotykać deweloperska ciasnota, nadal są architekci potrafiący realizować budynki podnoszące jakość przestrzeni. I podobnie jak ich międzywojenni koledzy po fachu – wznoszący kamienice na przeciwległym krańcu ul. Lea – również z dumą pozostawiają sygnaturę na autorskich obiektach; tu laserowo wyciętą we współcześnie stosowanym aluminium zawieszonym na ogrodzeniu z betonu architektonicznego.

Tagi:
Autor: Dawid Hajok
Plac Matejki w Krakowie: reprezentacyjna przestrzeń przyjazna mieszkańcom Plac Matejki w Krakowie, otoczony gmachami Akademii Sztuk Pięknych, Dyrekcji Kolei i Narodowego Banku Polskiego, stanowi jedno z najpiękniejszych miejsc w przestrzeni miasta. O jego znaczeniu i współczesnej funkcji rozmawiamy z architektem Piotrem Orzeszkiem z pracowni Stvosh, który 12 lat temu przeprowadził gruntowna modernizację placu.
Krakowskie Centrum Muzyki: wyniki nowego konkursu na projekt głównego obiektu koncertowego Krakowa Kolejne podejście do budowy Centrum Muzyki w Krakowie. Agencja Rozwoju Miasta ogłosiła właśnie wyniki nowego konkursu na projekt obiektu, w którym siedziby znajdą między innymi Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia. Pierwsza nagroda dla BE DDJM Architekci.
Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 151 w Krakowie Rozpoczyna się budowa nowej hali sportowej w Krakowie. Kino plenerowe, warzywnik oraz biblioteka na dachu to tylko niektóre pomysły uczniów, które architekci z ARP Manecki uwzględnili w projekcie obiektu.
Hala na 100-lecie Akademii Górniczo-Hutniczej Jubileusz 100-lecia utworzenia Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie uczelnia uczci m.in. budową nowej hali sportowej dla swoich studentów. Koncepcję obiektu przygotowała Autorska Pracownia Projektowa ARP Manecki.
Pawilon Okocimski / Kraków Pawilon Okocimski sukcesywnie popadał w ruinę. W wyniku przetargu poddano go pracom konserwatorskim i adaptacji do nowych potrzeb Zainicjowane przez aktywistów przywrócenie pawilonu kawiarnianego do życia to przedsięwzięcie, dzięki któremu architektura odzyskała dawny blask. O realizacji pracowni F-11 pisze Marcin Brataniec.
Osiedle Jerozolimska w Krakowie projektu ION Architekci. Osiedle Jerozolimska w Krakowie powstanie u zbiegu Wielickiej i Jerozolimskiej na Podgórzu, w pobliżu kopca Krakusa, zalewu Bagry i rezerwatu Bonarka. Nowy zespół zaprojektowała lokalna pracownia ION Architekci.