Architektura Katowic, Miejski Dom Kultury, Rafał Mazur

i

Autor: Archiwum Architektury Architektura Katowic: Miejski Dom Kultury, Pracownia Architektury i Urbanistyki Rafał Mazur, zdjęcie Joanna Nowicka

Architektura Katowic: Miejski Dom Kultury, Pracownia Architektury i Urbanistyki Rafał Mazur

2014-03-21 12:21

Miejski Dom Kultury pracowni Rafała Mazura wpisuje się w kontekst architektury Katowic oraz czerpie z osiągnięć architektury nowoczesnej. Elegancki budynek tworzy transparentną oprawę dla aktywności kulturalnych i współtworzy lokalną przestrzeń publiczną

Architektura Katowic, Miejski Dom Kultury, Rafał Mazur

i

Autor: Archiwum Architektury Architektura Katowic: Miejski Dom Kultury, Pracownia Architektury i Urbanistyki Rafał Mazur, zdjęcie Joanna Nowicka

Budynek Miejskiego Domu Kultury w Katowicach zaprojektowany przez Pracownię Architektury i Urbanistyki Rafał Mazur znajduje się w dzielnicy Dąb w północno-zachodniej części miasta. Powstał w miejscu działającego tu wcześniej domu kultury rozebranego z powodu szkód górniczych.

Pod wieloma względami budynek nawiązuje do architektury Katowic oraz tutejszych tradycji budownictwa. Koncepcja budynku Miejskiego Domu Kultury uwzględnia dwa najistotniejsze aspekty otoczenia, czyli połączenie terenów zielonych z typową dla Katowic pierzeją ulicy. Dostrzegalne są również analogie do typowych dla śląskiego krajobrazu kopalń - wyeksponowany zielony dach o zróżnicowanym ukształtowaniu przekrywa wszystkie zadane funkcje, dzięki czemu użytkowanie budynku „rozgrywa się pod ziemią.”

Płaszczyzna dachu na rzucie litery Z od południa wspina się od poziomu terenu do wysokości dwóch kondygnacji. Północna elewacja budynku od ulicy Krzyżowej ściśle nawiązuje swoimi gabarytami do występującej tam tradycyjnej śląskiej zabudowy. Wspinający się zielony dach integruje natomiast część zabudowaną z okolicznymi terenami zielonymi i placem zabaw, od południowej i wschodniej strony inwestycji. Granica pomiędzy parkiem a dachem jest niezauważalna. Ponadto, ukształtowanie rzutu budynku w taki sposób, aby powstały dwa patia, zapewnia większą integrację terenów zewnętrznych z wnętrzem.

Podstawowym materiałem użytym we wnętrzu budynku jest cegła i tynk, nawiązujące do śląskiej tradycji budownictwa. Natomiast w ścianach zewnętrznych zastosowano typowe dla nowoczesnej architektury maksymalnie duże przeszklenia, dzięki czemu już z poziomu ulicy widać co dzieje się we wnętrzu. Jako instytucja publiczna Dom Kultury zachowuje transparentność i informuje przechodniów o swojej działalności.

Aluminiowe profile, blacha na elewacji oraz obróbki wykonane są w kolorze czarnym, inspirowanym detalami konstrukcji fasadowych Miesa van der Rohe. Czarny kolor nawiązuje też do przemysłowej architektury kopalń. Detal szklanej fasady o konstrukcji aluminiowej ma minimalistyczny charakter, stanowiąc tło dla funkcjonowania wnętrza budynku.

Jednym z głównych problemów projektowych było zapewnienie niezależnego funkcjonowania dwóch instytucji tj. domu kultury oraz biblioteki, znajdującej się na drugiej kondygnacji. Część dachu służy więc jako wejście do biblioteki. Ponad biblioteką zaprojektowano zielony taras - letnią czytelnię na świeżym powietrzu. W przestrzeni holu głównego znajduje się klatka schodowa prowadząca do biblioteki z tarasem, wejście do sali wielofunkcyjnej oraz komunikacja z salą baletową, plastyczną, salami do nauki gry na instrumentach oraz innymi pomieszczeniami pomocniczymi. Główny hol budynku pełni również funkcje przestrzeni ekspozycyjnej, dostępnej dla przechodnia również po godzinach otwarcia domu kultury.

Inwestycja: Miejski Dom Kultury w dzielnicy Dąb w Katowicach Autor: Pracownia Architektury i Urbanistyki Rafał Mazur Zespół: Rafał Mazur, Antonina, Zygmunt, Piotr Głowacki, Krzysztof Mazanek, Marta Sacha Inwestor: Urząd Miasta Katowice