Architektura MuratorRealizacjeBiuro Wyborowa Pernod Ricard – nowa realizacja Tétris

Biuro Wyborowa Pernod Ricard – nowa realizacja Tétris

Zadaniem wykonawcy było urzeczywistnienie odważnego projektu autorstwa Massive Design. W ciągu zaledwie 14 tygodni zagospodarowano 2400 m2 nowego biura Wyborowa Pernod Ricard w budynku Lumen (Złote Tarasy), włączając w to rozbiórkę poprzedniej aranżacji. Budowa wymagała koordynacji 30 ekip. Zdarzało się, że na miejscu pracowało jednocześnie 350 osób.

Biuro Wyborowa Pernod Ricard – nowa realizacja Tétris
Fot. Tétris

Nie byłby to wynik rekordowy, gdyby nie wymagający projekt architektoniczny opracowany przez Massive Design. Na przykład wykonanie „stacji metra”, pełniącej funkcję sali konferencyjnej. Mamy już na swoim koncie realizację w biurowcu symulatora do gry w golfa czy profesjonalnego studia nagrań, ale metro budowaliśmy po raz pierwszy – komentuje Maciej Duda, dyrektor operacyjny Tétris. Pomieszczenie prezentuje jeden z produktów – gin o brytyjskich korzeniach. Znalazł się tu stylizowany fragment starej stacji w Londynie, z oryginalnymi grafikami i logotypami. Wyzwaniem było m.in. wykonanie krzywizny ścian, odpowiadającej okrągłym tunelom metra czy naturalne ułożenie płytek na łukach ścian. Trzeba było również stworzyć efekt trójwymiarowych drzwi, otwierającego się wagonu metra... Wszystko to wygląda bardzo realistycznie, szczególnie przy pierwszej wizycie.

Kolejnym elementem wnętrza jest profesjonalnie wyposażony i zaopatrzony bar, który z sentymentu firma postanowiła przenieść ze swojej poprzedniej siedziby i udoskonalić. Stanowi on jedną z kluczowych przestrzeni biura, a jednocześnie miejsce umożliwiające organizację większych spotkań i prezentacji. Jego konstrukcja jest imponująca, może tu pracować 6-8 barmanów jednocześnie. Zainstalowaliśmy oświetlenie, pozwalające aranżować dowolne spotkania, zarówno oficjalne, jak i bardziej swobodne wydarzenia. W podłodze, ścianach i sufitach zamontowaliśmy specjalne wygłuszenia, aby nie przeszkadzać innym użytkownikom budynku - dodaje Maciej Duda z Tétris.

Biuro jest naszym zawodowym domem, to tu spędzamy lwią część służbowego życia. Podczas realizacji Tétris wniknął w ukryte i często nieartykułowane potrzeby związane ze specyfiką naszej działalności i zaproponował rozwiązania dostosowane do prestiżu firmy oraz reputacji marek produktów. Od momentu, kiedy nawiązaliśmy współpracę, Tétris wyprzedzał nasze oczekiwania, odpowiadał na pytania zanim je zadaliśmy – tak przeprowadzkę podsumował Andrzej Szumowski, wiceprezes zarządu Wyborowa Pernod Ricard.

Dla wykonawcy jednym z większych wyzwań były instalacje. Im bardziej oryginalna wizja architekta, tym trudniej zaimplementować ją w budynku, który nie jest już najmłodszy. Tétris wykonał kompletny projekt systemów: klimatyzacji, wentylacji, instalacji oświetlenia, elektryki, struktury logicznej oraz IT. Najważniejsze było dostosowanie instalacji do zaproponowanej architektury wnętrza, tak aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom oraz komfort pracy w zgodzie z przepisami. Trzeba było na przykład wykonać otwarte sufity, co zmusiło projektantów instalacji do zmiany urządzeń w budynku, tak aby z jednej strony dostarczyć powietrze, a z drugiej zapewnić dobrą akustykę.

Przy tak skomplikowanych realizacjach kluczowe znaczenie dla klienta ma sprawne zarządzanie projektem oraz terminowe zakończenie realizacji. Najważniejsze dla nas było zaufanie do wykonawcy, przy tak wielu punktach styku w koordynacji prac. Nasza specjalizacja to produkcja i dystrybucja alkoholu, a nie budowa biur. Zależało nam więc na partnerze, który solidnie przeprowadzi nas także przez wymogi i niuanse prawne, abyśmy nie mieli problemów z odbiorem technicznym i użytkowaniem biura w długim terminie – podkreśla Krzysztof Krakowiak, kierownik administracji Wyborowa Pernod Ricard.

Zastosowany przez Tétris model biznesowy Design & Build, według którego wykonywane było biuro Wyborowej, umożliwia terminową koordynację prac budowlanych i mocne trzymanie się budżetu. Zapewnia on wszystkim stronom łatwość zarządzania projektem. W Design & Build wykonawca zarządza całym procesem i uzupełnia wszystkie brakujące elementy: od projektu, przez budowlane prace wykończeniowe, koordynację współpracy z zarządcą budynku i inwestorem, koordynowanie ekip podwykonawców, po odpowiedzialność za pełną zgodność z obowiązującymi przepisami prawa.

Koncepcja architektoniczna wnętrza została opracowana przez Massive Design, ale już projekt instalacji, wszystkie elementy wykonawcze i koordynacja całości były w gestii Tétris. Po stronie Wyborowej Pernod Ricard za nadzór inwestorski nad wszystkimi pracami technicznymi związanymi z planowaniem i aranżacją powierzchni, a także ich finansowym rozliczeniem, odpowiadali eksperci z firmy doradczej JLL.

 


O Tétris

Tétris oferuje kompleksowe usługi z obszaru planowania i aranżacji wnętrz biurowych, handlowych, hotelowych, mieszkaniowych i magazynowych. Firma Tétris została założona w 2003 roku i obecnie działa w 16 krajach na całym świecie. W 2015 roku Neo-Świat, jedna z najbardziej doświadczonych firm na polskim rynku zajmujących się projektowaniem, aranżacją i wykończeniem wnętrz, została kupiona przed Tétris. Firma zatrudnia w Polsce wysoko wyspecjalizowanych architektów, inżynierów, managerów projektów oraz kosztorysantów. Oferuje kompleksową obsługę na każdym etapie inwestycji - począwszy od analizy zapotrzebowania, poprzez opracowanie strategii środowiska pracy, doradztwo dotyczące lokalizacji, architektury, zarządzanie projektem, aż po usługi wykończenia wnętrz pod klucz. W portfolio Tétris znajdują się realizacje w tak znanych budynkach jak Cosmopolitan, Rondo 1, WFC, Plac Unii, Focus czy Warsaw Spire. Firma jest promotorem modelu Design & Build, czyli kompleksowego podejścia do projektowania i wykonawstwa przestrzeni. Polskie przykłady realizacji Design & Build to warszawskie biura JLL, Whirlpool czy MMC. Atutem projektów Tétris jest rozumiana szeroko ekologia. Realizacje wykorzystują rozwiązania mające na celu obniżenie zużycia energii, minimalizację odpadów, wtórne wykorzystanie surowców i obniżanie poziomu substancji toksycznych. Materiały projektowe spełniają kryteria do certyfikacji w systemie Breeam i LEED.

Więcej na stronie: http://pl.tetris-db.com

Projekt WYWIAD: Jacek Tryc Prezentujemy najnowszy odcinek z realizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz cyklu „Projekt Wywiad”. Tym razem głównym bohaterem materiału jest architekt Jacek Tryc.
Wnętrze domu w Katowicach projektu biura 8486 W projekcie wnętrza architekci połączyli elementy na pozór do siebie nie pasujące, tworząc niepowtarzalną kompozycję materiałów, kolorów oraz form. Realizacja zdobyła nagrodę za najlepszy projekt wnętrzarski w tegorocznym konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego.
Seafood Station Restaurant & Oyster Bar w Warszawie projektu pracowni Sikora Wnętrza Inspiracją dla dwupiętrowej restauracji Seafood Station w Warszawie były targi rybne z różnych zakątków świata. Projekt aranżacji wnętrza opracował architekt Jan Sikora, właściciel pracowni Sikora Wnętrza.
Nowy numer „Architekta Wnętrz” Najnowszy numer „Architekt Wnętrz” jest już dostępny. W bieżącym wydaniu poszukujemy tworzyw będących alternatywą dla plastiku. Rozmawiamy z biorewolucjonistką Różą Janusz, współzałożycielką start-upu Make Grow Lab produkującego bioopakowania. Rozwinięciem tematu jest artykuł w dziale ABC specjalisty o materiałach przyszłości, autorstwa Adriana Krężlika z SWPS i Wydziału Architektury Uniwesytetu w Porto.
NINE's. Restaurant & Sports Bar: lokal Roberta Lewandowskiego w Browarach Warszawskich Na początku października w Browarach Warszawskich otwarto NINE's. Restaurant & Sports Bar: nowy koncept gastronomiczny należący do Roberta Lewandowskiego i jego wspólników. Projekt wnętrza opracowało Studio 370.
Hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Miasto i człowiek według biura Tremend Na warszawskiej Woli, nieopodal ronda Daszyńskiego, powstał pierwszy w Polsce hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Projekt wnętrz opracowało biuro Tremend, czerpiąc inspiracje zarówno z tętniącej życiem,  eklektycznej metropolii, jak i wciąż obecnej w niej dzikiej natury.