Architektura MuratorRealizacjeBiuro Wyborowa Pernod Ricard – nowa realizacja Tétris

Biuro Wyborowa Pernod Ricard – nowa realizacja Tétris

Zadaniem wykonawcy było urzeczywistnienie odważnego projektu autorstwa Massive Design. W ciągu zaledwie 14 tygodni zagospodarowano 2400 m2 nowego biura Wyborowa Pernod Ricard w budynku Lumen (Złote Tarasy), włączając w to rozbiórkę poprzedniej aranżacji. Budowa wymagała koordynacji 30 ekip. Zdarzało się, że na miejscu pracowało jednocześnie 350 osób.

Biuro Wyborowa Pernod Ricard – nowa realizacja Tétris
Fot. Tétris

Nie byłby to wynik rekordowy, gdyby nie wymagający projekt architektoniczny opracowany przez Massive Design. Na przykład wykonanie „stacji metra”, pełniącej funkcję sali konferencyjnej. Mamy już na swoim koncie realizację w biurowcu symulatora do gry w golfa czy profesjonalnego studia nagrań, ale metro budowaliśmy po raz pierwszy – komentuje Maciej Duda, dyrektor operacyjny Tétris. Pomieszczenie prezentuje jeden z produktów – gin o brytyjskich korzeniach. Znalazł się tu stylizowany fragment starej stacji w Londynie, z oryginalnymi grafikami i logotypami. Wyzwaniem było m.in. wykonanie krzywizny ścian, odpowiadającej okrągłym tunelom metra czy naturalne ułożenie płytek na łukach ścian. Trzeba było również stworzyć efekt trójwymiarowych drzwi, otwierającego się wagonu metra... Wszystko to wygląda bardzo realistycznie, szczególnie przy pierwszej wizycie.

Kolejnym elementem wnętrza jest profesjonalnie wyposażony i zaopatrzony bar, który z sentymentu firma postanowiła przenieść ze swojej poprzedniej siedziby i udoskonalić. Stanowi on jedną z kluczowych przestrzeni biura, a jednocześnie miejsce umożliwiające organizację większych spotkań i prezentacji. Jego konstrukcja jest imponująca, może tu pracować 6-8 barmanów jednocześnie. Zainstalowaliśmy oświetlenie, pozwalające aranżować dowolne spotkania, zarówno oficjalne, jak i bardziej swobodne wydarzenia. W podłodze, ścianach i sufitach zamontowaliśmy specjalne wygłuszenia, aby nie przeszkadzać innym użytkownikom budynku - dodaje Maciej Duda z Tétris.

Biuro jest naszym zawodowym domem, to tu spędzamy lwią część służbowego życia. Podczas realizacji Tétris wniknął w ukryte i często nieartykułowane potrzeby związane ze specyfiką naszej działalności i zaproponował rozwiązania dostosowane do prestiżu firmy oraz reputacji marek produktów. Od momentu, kiedy nawiązaliśmy współpracę, Tétris wyprzedzał nasze oczekiwania, odpowiadał na pytania zanim je zadaliśmy – tak przeprowadzkę podsumował Andrzej Szumowski, wiceprezes zarządu Wyborowa Pernod Ricard.

Dla wykonawcy jednym z większych wyzwań były instalacje. Im bardziej oryginalna wizja architekta, tym trudniej zaimplementować ją w budynku, który nie jest już najmłodszy. Tétris wykonał kompletny projekt systemów: klimatyzacji, wentylacji, instalacji oświetlenia, elektryki, struktury logicznej oraz IT. Najważniejsze było dostosowanie instalacji do zaproponowanej architektury wnętrza, tak aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom oraz komfort pracy w zgodzie z przepisami. Trzeba było na przykład wykonać otwarte sufity, co zmusiło projektantów instalacji do zmiany urządzeń w budynku, tak aby z jednej strony dostarczyć powietrze, a z drugiej zapewnić dobrą akustykę.

Przy tak skomplikowanych realizacjach kluczowe znaczenie dla klienta ma sprawne zarządzanie projektem oraz terminowe zakończenie realizacji. Najważniejsze dla nas było zaufanie do wykonawcy, przy tak wielu punktach styku w koordynacji prac. Nasza specjalizacja to produkcja i dystrybucja alkoholu, a nie budowa biur. Zależało nam więc na partnerze, który solidnie przeprowadzi nas także przez wymogi i niuanse prawne, abyśmy nie mieli problemów z odbiorem technicznym i użytkowaniem biura w długim terminie – podkreśla Krzysztof Krakowiak, kierownik administracji Wyborowa Pernod Ricard.

Zastosowany przez Tétris model biznesowy Design & Build, według którego wykonywane było biuro Wyborowej, umożliwia terminową koordynację prac budowlanych i mocne trzymanie się budżetu. Zapewnia on wszystkim stronom łatwość zarządzania projektem. W Design & Build wykonawca zarządza całym procesem i uzupełnia wszystkie brakujące elementy: od projektu, przez budowlane prace wykończeniowe, koordynację współpracy z zarządcą budynku i inwestorem, koordynowanie ekip podwykonawców, po odpowiedzialność za pełną zgodność z obowiązującymi przepisami prawa.

Koncepcja architektoniczna wnętrza została opracowana przez Massive Design, ale już projekt instalacji, wszystkie elementy wykonawcze i koordynacja całości były w gestii Tétris. Po stronie Wyborowej Pernod Ricard za nadzór inwestorski nad wszystkimi pracami technicznymi związanymi z planowaniem i aranżacją powierzchni, a także ich finansowym rozliczeniem, odpowiadali eksperci z firmy doradczej JLL.

 


O Tétris

Tétris oferuje kompleksowe usługi z obszaru planowania i aranżacji wnętrz biurowych, handlowych, hotelowych, mieszkaniowych i magazynowych. Firma Tétris została założona w 2003 roku i obecnie działa w 16 krajach na całym świecie. W 2015 roku Neo-Świat, jedna z najbardziej doświadczonych firm na polskim rynku zajmujących się projektowaniem, aranżacją i wykończeniem wnętrz, została kupiona przed Tétris. Firma zatrudnia w Polsce wysoko wyspecjalizowanych architektów, inżynierów, managerów projektów oraz kosztorysantów. Oferuje kompleksową obsługę na każdym etapie inwestycji - począwszy od analizy zapotrzebowania, poprzez opracowanie strategii środowiska pracy, doradztwo dotyczące lokalizacji, architektury, zarządzanie projektem, aż po usługi wykończenia wnętrz pod klucz. W portfolio Tétris znajdują się realizacje w tak znanych budynkach jak Cosmopolitan, Rondo 1, WFC, Plac Unii, Focus czy Warsaw Spire. Firma jest promotorem modelu Design & Build, czyli kompleksowego podejścia do projektowania i wykonawstwa przestrzeni. Polskie przykłady realizacji Design & Build to warszawskie biura JLL, Whirlpool czy MMC. Atutem projektów Tétris jest rozumiana szeroko ekologia. Realizacje wykorzystują rozwiązania mające na celu obniżenie zużycia energii, minimalizację odpadów, wtórne wykorzystanie surowców i obniżanie poziomu substancji toksycznych. Materiały projektowe spełniają kryteria do certyfikacji w systemie Breeam i LEED.

Więcej na stronie: http://pl.tetris-db.com

OKK! Design – branża wnętrzarska w dobie pandemii. Webinar Już 3 czerwca kolejna edycja OKK! Design. Po raz trzeci w formie webinaru. Architekci Magdalena Federowicz-Boule, Szymon Hanczar i Jacek Tryc przedstawią swoją analizę postpandemicznej rzeczywistości i prognozy na przyszłość.
Wyniki konkursu City Meble Znamy wyniki konkursu dla młodych projektantów organizowanego przez gdańską Galerię Wnętrz City Meble. Tematem tegorocznej edycji było zaprojektowanie inspirującego akcesorium użytkowego do przestrzeni pracy.
Koronawirus a architektura wnętrz – raport OKK! PR W jakim stopniu koronawirus uderzył w branżę wnętrzarską? Agencja OKK! PR przeprowadziła rozmowy z designerami i architektami wnętrz. Koronawirus a architektura wnętrz: raport.
Nadleśnictwo Dretyń od nowa: wnętrza Nadleśnictwa Dretyń projektu LOFFT Architektura Siedziba Nadleśnictwa Dretyń przeszła ostatnio spektakularną metamorfozę. Za projekt wnętrz tej niewielkiej placówki na Pomorzu odpowiada lokalna pracownia LOFFT Architektura Małgorzaty Hendrych-Lubińskiej.
Antalis Interior Design Award 2019: wyniki konkursu na projekty i realizacje wnętrzarskie Znamy zwycięzców konkursu Antalis Interior Design Award. Wśród laureatów z całej Europy znalazły się dwie pracownie z Polski.
Biuro w domu. Jak urządzić domowe biuro na czas epidemii? Domowe biuro nie jest wynalazkiem epoki koronawirusa. Biuro w domu, łączące funkcję miejsca pracy i przestrzeni do życia, obecne było w wielu formach od setek lat. Dopiero w drugiej połowie XX wieku zaczęto ten trend stopniowo ograniczać. Prezentujemy najciekawsze pomysły na aranżacje domowego biura.