Architektura MuratorRealizacjeBudynek mieszkalno-usługowy w Poznaniu

Budynek mieszkalno-usługowy w Poznaniu

Założeniem architektów było wypełnienie tkanki miejskiej w prestiżowym miejscu Poznania, w niedalekiej odległości od takich obiektów jak Poznań Financial Center, Andersia Tower oraz Stary Browar. Za projekt odpowiada pracownia Easst.com.

Budynek mieszkalno-usługowy w Poznaniu
AutorzyEasst.com
Powierzchnia zabudowy492.5 m²
Powierzchnia użytkowa2688.43 m²
Powierzchnia całkowita3267.0 m²
Kubatura11728.0 m³
Data realizacji (początek)2013
Data realizacji (koniec)2015

Budynek stanowi urbanistyczne domknięcie ważnego widokowo narożnika na skrzyżowaniu ulic Półwiejskiej oraz Królowej Jadwigi. Założeniem architektów było jego zaakcentowanie, a jednocześnie złagodzenie znaczących różnic wysokości pomiędzy wieżowcami, a architekturą kamienic wzdłuż ulicy Królowej Jadwigi. Dlatego część budynku przyległa do zwartej, historycznej zabudowy jest pięciokondygnacyjna, a kształt dachu kontynuuje linię i nachylenie dachu budynku sąsiedniego. Natomiast część przyległa do ulicy Półwiejskiej to sześciokondygnacyjna bryła kryta dachem płaskim. Ostatnią kondygnację wycofano w stosunku do linii zabudowy tworząc przestrzeń balkonu. O wyrazie elewacji decyduje nieregularny rytm otworów okiennych o różnej szerokości oraz wykończenie szarymi płytami okładzinowymi.

Budynek funkcjonalnie podzielono na dwie strefy: kondygnacje -1, 0 i +1 mieszczą funkcję użytkową, kondygnacje wyższe funkcję mieszkaniową. Wejścia do sklepów w parterze oraz wejście do holu z dwoma windami prowadzącymi na wyższe kondygnacje umieszczono od ulicy Półwiejskiej. Konstrukcja pozwala na dowolne kształtowanie powierzchni poszczególnych kondygnacji – możliwe jest łączenie mieszkań lub przeznaczenie dowolnego piętra na cele handlowo-usługowe.

Budynek mieszkalny Piątkowska 133 w Poznaniu W miejscu dzikiego parkingu na poznańskich Winiarach powstał apartamentowiec Piątkowska 133. Budynek, stanowiący w założeniu trawestację historycznej kamienicy, zaprojektowała lokalna pracownia Easst Architects.
Budynek biurowy w Poznaniu Okolice poznańskiej ulicy Wilczak w ostatnich latach uległy znacznym przeobrażeniom. Dominujące niegdyś funkcje przemysłowe, w ostatnich latach zastąpiły mieszkalne. Pracownia Easst.com opracowała nawiązujący do przeszłości miejsca projekt przebudowy i nadbudowy biurowca z przełomu lat 60-tych i 70-tych.
Dom jednorodzinny w Gdyni projektu Easst.com Wąski dojazd do posesji, życzenie inwestora, by umieścić dużą halę garażową pod powierzchnią całej działki przy konieczności zachowania zabytkowego drzewa, to największe trudności, jakie architekci napotkali podczas projektowania tego domu. Uproszczoną formalnie bryłę pokryto mozaiką z grafitowych płyt włókno-cementowych.
Biurowiec Quartz Office w Poznaniu Na poznańskim Górczynie, przy głównym wjeździe do miasta od strony Wrocławia, powstaje budynek o charakterystycznej trójkątnej bryle. Za jego projekt odpowiada pracownia Easst.com.
Quartz office projektu Easst.com Zaprojektowany przez pracownię Easst.com biurowiec Quartz office stanie na poznańskim górczynie. Najbardziej charakterystycznym elementem budynku będzie jego dynamiczna forma ze spiczastym narożnikiem.
Dom jednorodzinny w Poznaniu projektu Easst.com Największym wyzwaniem było wpasowanie obszernego programu funkcjonalnego zaproponowanego przez inwestora na bardzo małej działce o powierzchni zaledwie 290 m2 i o szerokości frontu poniżej 16 metrów. Projekt stał się skomplikowaną łamigłówką, jednak im więcej ograniczeń tym ciekawszy jest proces projektowy. O domu jednorodzinnym w Poznaniu piszą autorzy - Łukasz Sterzyński i Marcin Sucharski z pracowni Easst.com.