Architektura MuratorRealizacjeBudynek mieszkalny na warszawskiej Woli

Budynek mieszkalny na warszawskiej Woli

Obiekt uzupełnił kwartał zabudowy w intensywnie rozwijającej się części miasta. Na tle postmodernistycznych bloków w sąsiedztwie wyróżnia się autorskimi detalami i powściągliwą architekturą, w którą wkomponowano prace artystów – pisze Hanna Szukalska.

Plomba na Woli w Warszawie
Nowy budynek projektu pracowni ARÉ. Widok od północy. Nowa część zespołu wyraźnie odróżnia się od budynków zaprojektowanych w połowie lat 90. Na pierwszym planie fragment muru dawnej, znikającej zabudowy Woli. Fot. Daniel Rumiancew
Budynek mieszkalny na WoliWarszawa, ul. Krochmalna 55
AutorzyARE Stiasny/ Wacławek, architekci Grzegorz Stiasny, Jakub Wacławek; AARTO, architekt Paweł Niebudek
Ceramika ścienna w holuKrystyna Kaszuba-Wacławek
Rzeźba przy wejściuZbigniew Gos
MuralMagda Grabowska-Wacławek
KonstrukcjaSylwia Szymczyk-Sieradzka, Roman Nalewajko
Generalny wykonawcaF.B.I. Tasbud
InwestorSBM DEMBUD
Powierzchnia całkowita2600.0 m²
Kubatura8500.0 m³
Projekt2008-2014
Data realizacji (początek)2014
Data realizacji (koniec)2015
Koszt inwestycjiNie podano kosztu inwestycji

Budynek stanowi uzupełnienie obiektów mieszkalnych z początku lat 90. Różnica w wysokości jego bryły podyktowana była koniecznością doświetlenia klas w pobliskiej szkole. Kolorystykę płyt elewacyjnych, duże okna i głębokie loggie zaprojektowano w pewnej opozycji do zabudowy sąsiedniej - Jakub Wacławek

Współpraca pracowni ARÉ z warszawską Spółdzielnią Budowlano-Mieszkaniową Dembud sięga lat 90. W jej wyniku powstało w stolicy 14 budynków i zespołów mieszkalnych. Kolejny z nich stanął niedawno na warszawskiej Woli, na terenie osiedla Żelazna zrealizowanego przez spółdzielnię na początku lat 90. (proj. Andrzej Bołtuć). Obiekt zastąpił XIX-wieczną czynszówkę, rozebraną ze względu na zły stan techniczny.

Kamienica od strony sąsiedniego gimnazjum, Wola
Kamienica od strony sąsiedniego gimnazjum. Na ścianie szczytowej bloku, do którego została dobudowana, widoczny mural autorstwa Magdy Grabowskiej-Wacławek. W tle współczesna wysokościowa zabudowa Woli: Warsaw Trade Tower i biurowiec Prime Corporate Center. Fot. Daniel Rumiancew

Gabarytem i wysokością dopasowano go do sąsiedniej zabudowy, natomiast rozwiązania formalne i kolorystyczne wyraźnie kamienicę od niej odróżniają. Oblicowane ciemnoszarymi płytami włókno-cementowymi ściany i prosta bryła kontrastują z postmodernistycznymi blokami o jasnych, tynkowanych elewacjach i wielobocznych wykuszach. To, co najbardziej interesujące, poznajemy jednak dopiero zbliżając się do budynku. Od strony dziedzińca umieszczono rzeźbę Zbigniewa Gosa, a w holu wejściowym – zaprojektowaną przez Krystynę Kaszubę-Wacławek kompozycję ceramiczną o roślinnym motywie. Z tarasu najwyższego apartamentu widoczny jest z kolei mural namalowany przez graficzkę Magdę Grabowską-Wacławek. Ozdobił on ścianę szczytową sąsiedniego budynku w miejscu, gdzie obniżono bryłę kamienicy, aby zapewnić odpowiednie nasłonecznienie znajdującej się tuż obok szkoły.

Z uwagi na niewielką działkę, wyzwaniem dla architektów był projekt garażu podziemnego. Połączono go z parkingiem pod sąsiednim budynkiem, unikając konieczności realizowania dodatkowej pochylni, wprowadzono również palety i platformy parkingowe umożliwiające zwiększenie liczby miejsc postojowych. Warszawska Wola zyskała budynek wyważony i spokojny, o autorskich detalach wykończeniowych, w który wkomponowano prace artystów – podobne podejście widoczne jest również w starszych realizacjach pracowni ARÉ, prowadzonej wspólnie przez Jakuba Wacławka i Grzegorza Stiasnego, i z całą pewnością można uznać je za cechę charakterystyczną ich projektów.

Garaż na poziomie -1
Garaż na poziomie -1. Z uwagi na niewielką działkę, architekci zastosowali palety i platformy parkingowe. Na zdjęciu platformy, które dzięki częściowemu przegłębieniu garażu, umożliwiają parkowanie niezależne dwukrotnej liczby samochodów na tej samej powierzchni. Fot. Daniel Rumiancew
Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.