Architektura MuratorRealizacjeBudynek mieszkalny na warszawskiej Woli

Budynek mieszkalny na warszawskiej Woli

Obiekt uzupełnił kwartał zabudowy w intensywnie rozwijającej się części miasta. Na tle postmodernistycznych bloków w sąsiedztwie wyróżnia się autorskimi detalami i powściągliwą architekturą, w którą wkomponowano prace artystów – pisze Hanna Szukalska.

Plomba na Woli w Warszawie
Nowy budynek projektu pracowni ARÉ. Widok od północy. Nowa część zespołu wyraźnie odróżnia się od budynków zaprojektowanych w połowie lat 90. Na pierwszym planie fragment muru dawnej, znikającej zabudowy Woli. Fot. Daniel Rumiancew
Budynek mieszkalny na WoliWarszawa, ul. Krochmalna 55
AutorzyARE Stiasny/ Wacławek, architekci Grzegorz Stiasny, Jakub Wacławek; AARTO, architekt Paweł Niebudek
Ceramika ścienna w holuKrystyna Kaszuba-Wacławek
Rzeźba przy wejściuZbigniew Gos
MuralMagda Grabowska-Wacławek
KonstrukcjaSylwia Szymczyk-Sieradzka, Roman Nalewajko
Generalny wykonawcaF.B.I. Tasbud
InwestorSBM DEMBUD
Powierzchnia całkowita2600.0 m²
Kubatura8500.0 m³
Projekt (data)2008-2014
Data realizacji (początek)2014
Data realizacji (koniec)2015
Koszt inwestycjiNie podano kosztu inwestycji
Polska dojrzałość: Warszawa Warszawa AD 2019 to 79 parków miejskich, 6 plaż wzdłuż brzegów Wisły, 530 kilometrów ścieżek rowerowych, a także 5,5 miliona metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Zobaczcie, jak na przestrzeni ostatnich 25 lat zmieniła się stolica.
Warszawski Grand Hotel po modernizacji Budynek dawnego hotelu Orbis przy ul. Kruczej przechodzi kolejną modernizację. Obecnie jako Mercure Warszawa Grand oferuje sentymentalną podróż do czasów, kiedy powstał. Za projekt nowej aranżacji odpowiadają młodzi architekci z pracowni EC-5.
Zespół biurowy Lixa w Warszawie Rozpoczęła się realizacja kolejnego zespołu biurowego na warszawskiej Woli. Kompleks zaprojektowała pracownia HRA Architekci.
Twórcza Twarda – wyniki konkursu Pracownia Kalata Architekci zwyciężyła w konkursie na koncepcję siedziby centrum kultury „Twórcza Twarda” w Warszawie. Drugą nagrodę otrzymała Inicjatywa Projektowa, a trzecią – biuro Jakuba Heciaka. Przyznano też cztery wyróżnienia.
Być jak Skibniewska – dyskusja w ramach projektu Ulice dla Kobiet W Warszawie jedynie 170 obiektów miejskich nosi nazwy upamiętniające wybitne kobiety. Inicjatorzy akcji Ulice dla Kobiet chcą to zmienić. 13 września organizują kolejną debatę, która tym razem zwróci uwagę na rolę wyjątkowych architektek i projektantek.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy: trwa plebiscyt na najlepsze realizacje 2017 roku Od 6 września do 7 października można głosować na najlepsze realizacje i wydarzenia w plebiscycie towarzyszącym IV edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy.