Architektura MuratorRealizacjeBudynek mieszkalny o dwóch obliczach

Budynek mieszkalny o dwóch obliczach

W projekcie niewielkiego apartamentowca w Ciudad de Mexico odzwierciedlono zróżnicowaną dynamikę dwóch przebiegających przy nim ulic. Koncepcja architektoniczna budynku powstała w pracowni Arqmov Workshop.

Budynek mieszkalny w Meksyku
Fot. Rafael Gamo

Niewielki apartamentowiec projektu Arqmov Workshop powstał w modnej dzielnicy Condesa, znanej z licznych restauracji i klubów. Obiekt wzniesiono na skrzyżowaniu ulic o zupełnie odmiennym charakterze i dynamice miejskiego życia. Pierwsza – Benjamin Hill Avenue to ważna arteria o dużym natężeniu ruchu, od czasu do czasu goszcząca tradycyjny targ. Calle Reynosa to natomiast wąska ulica, która służy przede wszystkim okolicznym mieszkańcom.

W projekcie budynku oddano zróżnicowaną energię ulic. Od strony ruchliwej Benjamin Hill Avenue elewację pokryto drewnianą okładziną, inspirowaną wyglądem ułożonych jedna na drugiej skrzyń na owoce. Kwadratowe elementy tworzą geometryczny, zrytmizowany wzór -  spiętrzony na jednym krańcu i rozsunięty na drugim, gdzie spod fragmentów okładziny wyłania się surowy budulec. Natomiast od strony cichej i spokojnej Calle Reynoldsa zaprojektowano elewację o obszernych przeszkleniach.

W wycofanym w stosunku do elewacji parterze, architekci przewidzieli niewielką przestrzeń dla mieszkańców i przechodniów, widoczną z daleka dzięki ceramicznej okładzinie w intensywnie czerwonym kolorze. W podziemiach zaprojektowano parking dla mieszkańców.

Tagi:
Jak mieszka polski architekt? Rok temu Arka Roberta Koniecznego została uznana przez lifestylowy magazyn „Wallpaper” za najlepszy dom świata. To wysoko ustawiona poprzeczka i inspiracja, by przyjrzeć się, jak mieszka dziś polski architekt. W tym numerze dwanaście nieprezentowanych dotąd domów i mieszkań projektantów różnych generacji. I wniosek, że kiedy polski architekt staje się sam dla siebie klientem, potrafi aranżować przestrzeń prosto i niebanalnie – pisze Agnieszka Dąbrowska.
Zespół mieszkalny na Zaspie w Gdańsku Konkurs inwestorski na koncepcję zabudowy dawnego pasa startowego lotniska Gdańsk Wrzeszcz wygrało Studio Architektoniczne Kwadrat we współpracy z biurem Wolski Architekci.
Budynek mieszkalny na warszawskiej Pradze Uruchomienie II linii metra pobudziło nowe inwestycje mieszkaniowe na warszawskiej Pradze. W pobliżu stacji Stadion Narodowy powstaje właśnie budynek projektu biura Brzozowski Grabowiecki Architekci.
Osiedle Wilanowska w Warszawie Przeszklone fasady od strony wnętrza zespołu przykrywa jakby druga skóra – charakterystyczna, ażurowa ściana z pasów drewnianych okiennic. Mieszkańcy mogą je otwierać i składać, przez co osiedle nieustannie się zmienia – o zespole przy alei Wilanowskiej, który zdobył główną nagrodę w kategorii Najlepszy Budynek Wielorodzinny VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, pisze Marlena Happach.
Budynek mieszkalny przy ul. Ślężnej BUDYNEK MIESZKALNY PRZY UL. ŚLĘŻNEJ NOMINACJA - WROCŁAWŻYCIE W ARCHITEKTURZE III EDYCJA 1989-1999
Budynek mieszkalny przy ul. Cieszkowskiego MODERNIZACJA ZABYTKOWEGO BUDYNKU MIESZKALNEGONOMINACJA - BYDGOSZCZŻYCIE W ARCHITEKTURZE III EDYCJA 1989-1999