fotka z /zdjecia/PR012_01.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

Centrum autobusowe w Paryżu

2007-11-20 1:00

Budynek Thiais centrum autobusowego należący do największego przedsiębiorstwa transportowego na świecie został zaprojektowany przez Emmanuel’a Combarel i Dominique Marrec z Paris-Based ECDM. Odważna, nowatorska bryła, surowy styl oraz ciekawa faktura wskazują, że forma nie zawsze musi być podporządkowana funkcji.

Struktury organiczne oraz nawiązanie do natury są rozpoznawalnymi znakami firmowymi zespołu ECDM z Paryża. Ich głównym mottem jest tworzyć proste i zrozumiałe formy podporządkowane funkcji. Ważne, aby odrzucić, wszelkie z góry przyjęte założenia stylistyczne. Architekci nie mają przyjętej z góry idei odnośnie finalnego kształtu budynku. Poza realizacją własnej, zmieniającej się wizji, wsłuchują się w uwagi przyszłych użytkowników.

Architekci z ECDM projektując Thiais, mieli podwójnie utrudnione zadanie. Z jednej strony, zespół musiał sprostać, bardzo rygorystycznym założeniom technologicznym oraz specyfikacji inwestora, z drugiej innowacyjności oraz eksperymentalnym zastosowaniom nowych materiałów, tworzących monolitycznie otoczenie, ściany oraz dach budynku. Celem, był organiczny budynek, wynikający z pojęcia drogi. Zbudowany obok dawnej zajezdni i dworca autobusowego, uzupełnia kubiczne-industrialne formy. Jest łącznikiem pomiędzy nimi i naturalnym otoczeniem. Wraz z budynkami, szerokimi ciągami oraz węzłami komunikacyjnymi, stworzonymi z myślą o poruszających się po nich autobusach, tworzy spójną całość. Architekci nawiązali też to zastanego krajobrazu. Bryła stwarza wrażenie wtapiania lub wyłaniania z otaczającej przestrzeni. Efekt końcowy osiągnięto poprzez zastosowanie pokrycia elewacji materiałem, który płynnie otula bryłę wraz z dachem i pobliskim ciągiem komunikacyjnym. Zastosowanie nowatorskiego materiału, ma też praktyczny cel - spełnia wymóg ”antypoślizgowości”. Funkcje poszczególnych pomieszczeń, dodatkowo podkreślono różnymi odcieniami kolorów wykończenia. Na zewnątrz, bryła podkreślona elementami w mocnych podstawowych kolorach , w sposób przemyślany, nawiązuje do pobliskiego centrum handlowego oraz billboardów. Nie góruje wysokością nad pobliskimi budynkami.