Architektura MuratorRealizacjeCentrum autobusowe w Paryżu

Centrum autobusowe w Paryżu

Budynek Thiais centrum autobusowego należący do największego przedsiębiorstwa transportowego na świecie został zaprojektowany przez Emmanuel’a Combarel i Dominique Marrec z Paris-Based ECDM. Odważna, nowatorska bryła, surowy styl oraz ciekawa faktura wskazują, że forma nie zawsze musi być podporządkowana funkcji.

 

Struktury organiczne oraz nawiązanie do natury są rozpoznawalnymi znakami firmowymi zespołu ECDM z Paryża.
Ich głównym mottem jest tworzyć proste i zrozumiałe formy podporządkowane funkcji. Ważne, aby odrzucić, wszelkie z góry przyjęte założenia stylistyczne. Architekci nie mają przyjętej z góry idei odnośnie finalnego kształtu budynku. Poza realizacją własnej, zmieniającej się wizji, wsłuchują się w uwagi przyszłych użytkowników.

Architekci z ECDM projektując Thiais, mieli podwójnie utrudnione zadanie. Z jednej strony, zespół musiał sprostać, bardzo rygorystycznym założeniom technologicznym oraz specyfikacji inwestora, z drugiej innowacyjności oraz eksperymentalnym zastosowaniom nowych materiałów, tworzących monolitycznie otoczenie, ściany oraz dach budynku. Celem, był organiczny budynek, wynikający z pojęcia drogi.
Zbudowany obok dawnej zajezdni i dworca autobusowego, uzupełnia kubiczne-industrialne formy. Jest łącznikiem pomiędzy nimi i naturalnym otoczeniem. Wraz z budynkami, szerokimi ciągami oraz węzłami komunikacyjnymi, stworzonymi z myślą o poruszających się po nich autobusach, tworzy spójną całość.
Architekci nawiązali też to zastanego krajobrazu. Bryła stwarza wrażenie wtapiania lub wyłaniania z otaczającej przestrzeni. Efekt końcowy osiągnięto poprzez zastosowanie pokrycia elewacji materiałem, który płynnie otula bryłę wraz z dachem i pobliskim ciągiem komunikacyjnym.
Zastosowanie nowatorskiego materiału, ma też praktyczny cel - spełnia wymóg ”antypoślizgowości”.
Funkcje poszczególnych pomieszczeń, dodatkowo podkreślono różnymi odcieniami kolorów wykończenia. Na zewnątrz, bryła podkreślona elementami w mocnych podstawowych kolorach , w sposób przemyślany, nawiązuje do pobliskiego centrum handlowego oraz billboardów. Nie góruje wysokością nad pobliskimi budynkami.

Tagi:
Żywe architektury w Montpellier Tegoroczna edycja festiwalu Żywych Architektur spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem. Dwanaście efemerycznych instalacji zrealizowanych w różnych lokalizacjach we francuskim mieście Montpellier, zobaczyło 16 tys. osób.
Centrum kulturalne La Cité du Vin w Bordeaux La Cité du Vin to park tematyczny poświęcony historii wina. Ze względu na spektakularną formę obiekt doczekał się porównań do muzeum Guggenheima w Bilbao. Budynek powstał według projektu pracowni XTU architects.
Centrum sportowo-widowiskowe Le Forum Budynek mieści funkcje sportowe i kulturalne. Do zróżnicowanego kontekstu nawiązuje poprzez zróżnicowanie skali poszczególnych części – pomieszczenia biurowe, recepcyjne i szatnie znajdują się wewnątrz mniejszych brył, a przestronne sale służące organizacji imprez masowych – w większych. Obudowę obiektu – zarówno ściany, jak i połacie dachowe – zaprojektowano jako ramową konstrukcję stalową wypełnianą płytami warstwowymi i okładaną panelami z siatki cięto-ciągnionej w kolorze miedzi.
Szkoła pod Paryżem Dostosowanie do rzeźby terenu, bezpretensjonalne materiały, dbałość o rozwiązania ekologiczne - tak wygląda zespół budynków Ecole des Bartelottes w Ville-du-Bois projektu Nomade Architects pod Paryżem.
Zabudowa dawnej dzielnicy portowej w Bordeaux W przechodzącej ogromną transformację dawnej portowej dzielnicy Bassins à flot w Bordeaux wzniesiono pierwsze budynki mieszkalne. Za projekt odpowiada francuska pracownia Agence Nicolas Michelin & Associés, która stworzyła również koncepcję zagospodarowania całego terenu.
Renowacja i rozbudowa szkoły we Francji Liceum rolnicze im. Honoré de Balzaca znajduje się w Castelnau-le-Lez na południu Francji. Projekt renowacji i rozbudowy szkoły opracowała pracownia NBJ Architectes.