Architektura MuratorRealizacjeCentrum Badawczo Rozwojowe KGHM Cuprum

Centrum Badawczo Rozwojowe KGHM Cuprum

Laboratoria KGHM Cuprum we Wrocławiu mieszczą się w budynkach ceglanych w zabytkowym kompleksie z początku XX wieku. Projekt modernizacji oraz dostosowania dawnej stajni i wozowni do nowych funkcji opracowała pracownia Arch-IT.

Centrum Badawczo Rozwojowe KGHM Cuprum
Fot. Maciej Lulko
Autorzyarch_it piotr zybura Agnieszka Gałwiaczek, Piotr Zybura (główny projektant),
Współpraca:Aleksandra Górecka, Karol Mądrecki, Kamila Modzelewska, Sylwian Moska, Iga Peruga, Paweł Szyport
InwestorKGHM Sp. z o.o. Centrum Badawczo Rozwojowe
Projekt2014-2015
Data realizacji (koniec)2015

Centrum Badawczo Rozwojowe KGHM Cuprum mieści się w budynkach stajni i wozowni, należących do dawnego zakładu dla ubogich i nieuleczalnie chorych (Armen- und Siechenhaus), a następnie szpitala gruźliczego. Kompleks wzniesiono w latach 1900-1902 według projektu architektów Karla Klimma, Maxa Berga, Richarda Plüddemanna, Georga Müllera oraz Friedricha Friese. Budynki wraz z całym zespołem wpisane są do rejestru zabytków i objęte ochroną konserwatorską. Znaczną część historycznego zespołu przebudowano w ostatnich latach dla potrzeb Centrum EIT+

Główną ideą projektu było przywrócenie budynków do użytkowania oraz wydobycie ich wartości architektonicznych - budynki zostały zbudowane na początku XX wieku i reprezentują najlepsze cechy ówczesnej ceglanej architektury. Z szacunku dla zabytkowego charakteru założenia, starano się zachować jak najwięcej historycznej substancji i kubatury - piszą architekci. Jednak ze względu na konieczność dostosowania do nowej funkcji, do historycznej bryły jednego z budynków dodano prostą bryłę klatki schodowej. Oba przebudowywane obiekty wzbogacono też o minimalistyczne lukarny dachowe.

Obiekty zostały przebudowane z zachowaniem i odtworzeniem architektonicznych detali, przede wszystkim charakterystycznych detali ze szkliwionej i nieszkliwionej cegły ceramicznej. Przeprowadzono także gruntowną renowację i uzupełnienia wątków elewacji z wykorzystaniem oryginalnej cegły oraz kształtek wykonanych według pierwotnego wzoru. Drewniana stolarka okienna została wymieniona lub poddana renowacji. W miejscach dawnych wrót i bram wprowadzono wielkoformatowe przeszklenia. Wszystkim nowym elementom przestrzennym nadano formę ciemnoszarych brył wykończonych blachą tytanowo-cynkową, które kontrastują z zabytkową substancją.

Dostosowanie wnętrz do potrzeb nowoczesnych laboratoriów badawczych Centrum Badawczo-Rozwojowego KGHM Cuprum wymagało ich znaczącej przebudowy oraz uwzględnienia specyficznych wymaganiań poszczególnych działów badawczych. Założeniem projektantów było wyburzenie możliwie jak najmniejszej ilości istniejących ścian wewnętrznych i wprowadzenie dodatkowych podziałów w lekkiej technologii murowanej.

Wokół budynków zaprojektowano przestrzeń półpubliczną w formie otwartego skweru z prostymi elementami małej architektury - ławki, oświetlenie ogólne, iluminacja elewacji, kosze na śmieci, stojaki na rowery.

Rozbudowa i modernizacja budynków dawnej stajni i wozowni na potrzeby laboratoriów KGHM Cuprum CBR Centrum Badawczo-Rozwojowe otrzymała wyróżnienie i nominację do nagrody specjalnej w kategorii modernizacja budynku historycznego w konkursie „Piękny Wrocław 2016”.

Terca Matrix marki Wienerberger to cegła klinkierowa w kolorze czarnym, o gładkim licu, idealnie sprawdzająca się na elewacjach. Produkt został wykorzystany m.in. na fasadzie nowej siedziby Domu Kultury Kadr na warszawskim Mokotowie (proj. Projekt Samograj). Charakterystycznie ułożona cegła o wymiarach 250x120x65 mm nadaje elewacji trójwymiarowości. Do stworzenia logo wykorzystano cegły Pomerania, Silesja i Karpatia.
Famosa to nowy model cegły elewacyjnej z kolekcji Terca firmy Wienerberger. Jest odporna na różne warunki atmosferyczne, a także niepalne. Można ją stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Dostępna w dwóch formatach – tradycyjnym oraz jego dłuższym odpowiedniku (wersja Long), a także charakterystycznych odcieniach brązu i szarości.
Ceramika budowlana w służbie architektury Program Brick-Design daje ogromne pole do popisu projektantom – zamiast skupiać się na dopasowaniu dostępnych na rynku produktów do swojego pomysłu, mogą nareszcie stworzyć swój własny spersonalizowany produkt, będący autorskim rozwinięciem i urzeczywistnieniem projektu – o innowacjach w dziedzinie wytwarzania ceramiki budowlanej i programie Brick-Design mówi Andrzej Meronk, dyrektor handlowy Röben Polska.
Innowacyjna ceramika budowlana. PREZENTACJA Przedstawiona w Gdańsku prezentacja firmy Röben przedstawiająca nowe, niestandardowe rozwiązania dekoracyjne w cegle oraz innowacyjność w podejściu firmy.
Biała elewacja odporna na zanieczyszczenia: klinkierowa wieża w Antwerpii Budynek mieszkalny o oryginalnej formie wieży wykonano z białej cegły odpornej na zanieczyszczenia powietrza. Obiekt stał się jednym z głównych akcentów nowoczesnej dzielnicy mieszkalnej, powstałej w ramach rewitalizacji poportowych terenów Antwerpii.
Zespół sal gimnastycznych we Wrocławiu Pracownia arch_it Piotr Zybura opracowała projekt rozbudowy Zespołu Szkół Nr 5 na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. Koncepcja otrzymała wyróżnienie w konkursie Wienerberger Brick Award 2017.