Centrum Badawczo Rozwojowe KGHM Cuprum

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. Maciej Lulko

Centrum Badawczo Rozwojowe KGHM Cuprum

2017-02-08 12:22

Laboratoria KGHM Cuprum we Wrocławiu mieszczą się w budynkach ceglanych w zabytkowym kompleksie z początku XX wieku. Projekt modernizacji oraz dostosowania dawnej stajni i wozowni do nowych funkcji opracowała pracownia Arch-IT.

Autorzyarch_it piotr zybura Agnieszka Gałwiaczek, Piotr Zybura (główny projektant),
InwestorKGHM Sp. z o.o. Centrum Badawczo Rozwojowe
Projekt2014-2015
Data realizacji (koniec)2015

Centrum Badawczo Rozwojowe KGHM Cuprum mieści się w budynkach stajni i wozowni, należących do dawnego zakładu dla ubogich i nieuleczalnie chorych (Armen- und Siechenhaus), a następnie szpitala gruźliczego. Kompleks wzniesiono w latach 1900-1902 według projektu architektów Karla Klimma, Maxa Berga, Richarda Plüddemanna, Georga Müllera oraz Friedricha Friese. Budynki wraz z całym zespołem wpisane są do rejestru zabytków i objęte ochroną konserwatorską. Znaczną część historycznego zespołu przebudowano w ostatnich latach dla potrzeb Centrum EIT+

Główną ideą projektu było przywrócenie budynków do użytkowania oraz wydobycie ich wartości architektonicznych - budynki zostały zbudowane na początku XX wieku i reprezentują najlepsze cechy ówczesnej ceglanej architektury. Z szacunku dla zabytkowego charakteru założenia, starano się zachować jak najwięcej historycznej substancji i kubatury - piszą architekci. Jednak ze względu na konieczność dostosowania do nowej funkcji, do historycznej bryły jednego z budynków dodano prostą bryłę klatki schodowej. Oba przebudowywane obiekty wzbogacono też o minimalistyczne lukarny dachowe.

Obiekty zostały przebudowane z zachowaniem i odtworzeniem architektonicznych detali, przede wszystkim charakterystycznych detali ze szkliwionej i nieszkliwionej cegły ceramicznej. Przeprowadzono także gruntowną renowację i uzupełnienia wątków elewacji z wykorzystaniem oryginalnej cegły oraz kształtek wykonanych według pierwotnego wzoru. Drewniana stolarka okienna została wymieniona lub poddana renowacji. W miejscach dawnych wrót i bram wprowadzono wielkoformatowe przeszklenia. Wszystkim nowym elementom przestrzennym nadano formę ciemnoszarych brył wykończonych blachą tytanowo-cynkową, które kontrastują z zabytkową substancją.

Dostosowanie wnętrz do potrzeb nowoczesnych laboratoriów badawczych Centrum Badawczo-Rozwojowego KGHM Cuprum wymagało ich znaczącej przebudowy oraz uwzględnienia specyficznych wymaganiań poszczególnych działów badawczych. Założeniem projektantów było wyburzenie możliwie jak najmniejszej ilości istniejących ścian wewnętrznych i wprowadzenie dodatkowych podziałów w lekkiej technologii murowanej.

Wokół budynków zaprojektowano przestrzeń półpubliczną w formie otwartego skweru z prostymi elementami małej architektury - ławki, oświetlenie ogólne, iluminacja elewacji, kosze na śmieci, stojaki na rowery.

Rozbudowa i modernizacja budynków dawnej stajni i wozowni na potrzeby laboratoriów KGHM Cuprum CBR Centrum Badawczo-Rozwojowe otrzymała wyróżnienie i nominację do nagrody specjalnej w kategorii modernizacja budynku historycznego w konkursie „Piękny Wrocław 2016”.