Architektura MuratorRealizacjeChmielna 25 - nowa plomba architektoniczna w Warszawie wg projektu Bulanda, Mucha Architekci

Chmielna 25 - nowa plomba architektoniczna w Warszawie wg projektu Bulanda, Mucha Architekci

Chmielna 25 to jedna z szeregu plomb architektonicznych powstałych w ostatnich latach w śródmieściu Warszawy. Nowy biurowiec został wzniesiony wg projektu Bulanda, Mucha - Architekci

Bulanda Mucha Architekci, Chmielna 25
Nowa plomba architektoniczna w Warszawie powstała wg projektu Bulanda, Mucha - Architekci

Chmielna 25 to jedna z wielu plomb architektonicznych wzniesionych w ostatnich latach w Warszawie. Niedaleki Nowy Dom Braci Jabłkowskich, Vitkac czy Wolf Bracka to tylko kilka przykładów nowych budynków, które wpływają na kształt i wizerunek śródmieścia. W jaki sposób wymienione realizacje wpisują się w historyczną tkankę miasta i jak odnoszą się do zastanego kontekstu to pytania, które zadajemy w kwietniowej "Architekturze-murator". Obok krytycznych opinii biurowcu Chmielna 25 i plombie architektonicznej Hożej 55, prezentujemy zestawienie dwudziestu nowych warszawskich kamienic.

Budynek przy Chmielnej 25 zdecydowanie wyróżnia się z otoczenia. Położony w jej najbardziej uczęszczanym miejscu, zwraca uwagę przechodnia rozwiązaniem fasady o agresywnej, ekstrawaganckiej architekturze, która w założeniu miała zmienić i wzmocnić obecny wizerunek tej ulicy. Efekt uzyskano poprzez nadanie ścianie frontowej wyrazistej tektoniki i zaskakującej, kojarzącej się z reklamą, kolorystyki. Ekspresyjną formę elewacji podkreślają użyte materiały nawiązujące fragmentami do samochodowych świateł odblaskowych, co przy zmieniającej się iluminacji obiektu wywołuje skojarzenia z migotliwością wielkomiejskiej ulicy. Dodatkowym efektem, wynikającym z zastosowania pochyłych płaszczyzn szklanych, stały się lustrzane odbicia fragmentów przestrzeni poniżej i fasad sąsiednich budynków.

Fragment tekstu Krzysztofa Domaradzkiego "Poszukiwanie tożsamości miejsca" opublikowanego w "Architekturze-murator" nr 4/2014

Centrum administracyjne / Indie Zastosowane rozwiązania przestrzenne oraz materiałowe nawiązują do sztuki ludowej tego regionu, jednocześnie odpowiadając na wyzwania klimatyczne. O nowym budynku rządowym w Bhubaneśwarze, stolicy stanu Orisa, pisze Radosław Stach.
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Z wizją w przyszłość: Business Garden Warszawa Zielony charakter zespołu biurowego Business Garden to nie tylko liczne rozwiązania energooszczędne, ale też ogólnodostępny miejski ogród, będący miejscem rekreacji pracowników oraz mieszkańców sąsiednich terenów. W jubileuszowym cyklu z Wizją w przyszłość prezentujemy znaczące inwestycje, które na przestrzeni ostatnich 25 lat zmieniały przestrzeń polskich miast.
Biurowiec Vector+ na warszawskiej Woli Dobiega końca realizacja nowego biurowca przy skrzyżowaniu ul. Obozowej z al. Prymasa Tysiąclecia w Warszawie. Za projekt obiektu odpowiada pracownia JSK Architekci.
Biurowiec Topsil w Skierniewicach Jedyną ekstrawagancją w minimalistycznej architekturze budynku jest rzeźbiarsko potraktowany hol. Czarna wstęga schodów ze złotymi obręczami kontrastuje ze ścianami z surowego betonu o specjalnie dobranej fak-turze – pisze Jerzy S. Majewski.
Neopark – ekologiczny kompleks biurowy autorstwa JEMS Architekci Na warszawskim Dolnym Mokotowie powstał kolejny biurowiec. Szklane płaszczyzny fasady są przełamane łąkową zielenią dziedzińca, a funkcja biurowa uzupełniona jest wypoczynkową.