Architektura MuratorRealizacjeDallah - arabska kawiarnia

Dallah - arabska kawiarnia

Dallah to niewielki lokal w Kuwejcie, w którym parzona jest tradycyjna kawa gahwat dallah. Architektura wnętrza jest połączeniem pragmatyzmu małych arabskich sklepów i wyrafinowania współczesnych butików. Najważniejszy jest jednak zapach kawy. Projekt opracowała pracownia AAP - Associated Architects Partnership.

Dallah - arabska kawiarnia
Fot. João Morgado - Architectural Photography

Dallah to tradycyjne naczynie do przyrządzania gahwat dallah - kawy, rozpowszechnionej w krajach Zatoki Perskiej i Półwyspu Arabskiego. Rytuał jej picia, zwłaszcza pośród Beduinów, był symbolem gościnności i hojności. Naczynie, w którym zaparza się napój, ma charakterystyczny, kształt z przewężeniem w środku, odzwierciedlający ludzką sylwetkę. Zazwyczaj wykonywane jest z metali takich, jak mosiądz, stal, złoto lub srebro i zrobione gęstym ornamentem.

Nazwę „Dallah” nadano też niewielkiej kawiarni, w którym celebrowany będzie tradycyjny sposób parzenia gahwat dallah. Kawiarnia znajduje się w stolicy Kuwejtu, mieście położonym nad Zatoką Kuwejcką. Opracowanie projektu wnętrz powierzono pracowni AAP - Associated Architects Partnership.

Wejście do kawiarni zaakcentowano baldachimem rozpiętym na głębokość podcieni budynku. Od frontu zaprojektowano duży, prostokątny ekran – szyld, na którym umieszczono podświetlony, złoty napis w języku arabskim, a poniżej tę samą nazwę pisaną za pomocą alfabetu łacińskiego. Kolejny łuk znajduje się w środku – obniża wnętrze i sprawia, że wydaje się bardziej kameralne.

Wnętrze utrzymano w kilku kolorach – ciepłych brązach drewna, chłodnej bieli marmuru i zieleni lastryko. Wybór materiałów oraz sposób aranżacji wnętrza wskazuje jednocześnie na inspiracje pragmatyzmem typowych, arabskich sklepów baqala i wyrafinowanie współczesnych, butikowych lokali.

Projekt WYWIAD: Jacek Tryc Prezentujemy najnowszy odcinek z realizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz cyklu „Projekt Wywiad”. Tym razem głównym bohaterem materiału jest architekt Jacek Tryc.
Wnętrze domu w Katowicach projektu biura 8486 W projekcie wnętrza architekci połączyli elementy na pozór do siebie nie pasujące, tworząc niepowtarzalną kompozycję materiałów, kolorów oraz form. Realizacja zdobyła nagrodę za najlepszy projekt wnętrzarski w tegorocznym konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego.
Seafood Station Restaurant & Oyster Bar w Warszawie projektu pracowni Sikora Wnętrza Inspiracją dla dwupiętrowej restauracji Seafood Station w Warszawie były targi rybne z różnych zakątków świata. Projekt aranżacji wnętrza opracował architekt Jan Sikora, właściciel pracowni Sikora Wnętrza.
Nowy numer „Architekta Wnętrz” Najnowszy numer „Architekt Wnętrz” jest już dostępny. W bieżącym wydaniu poszukujemy tworzyw będących alternatywą dla plastiku. Rozmawiamy z biorewolucjonistką Różą Janusz, współzałożycielką start-upu Make Grow Lab produkującego bioopakowania. Rozwinięciem tematu jest artykuł w dziale ABC specjalisty o materiałach przyszłości, autorstwa Adriana Krężlika z SWPS i Wydziału Architektury Uniwesytetu w Porto.
NINE's. Restaurant & Sports Bar: lokal Roberta Lewandowskiego w Browarach Warszawskich Na początku października w Browarach Warszawskich otwarto NINE's. Restaurant & Sports Bar: nowy koncept gastronomiczny należący do Roberta Lewandowskiego i jego wspólników. Projekt wnętrza opracowało Studio 370.
Hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Miasto i człowiek według biura Tremend Na warszawskiej Woli, nieopodal ronda Daszyńskiego, powstał pierwszy w Polsce hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Projekt wnętrz opracowało biuro Tremend, czerpiąc inspiracje zarówno z tętniącej życiem,  eklektycznej metropolii, jak i wciąż obecnej w niej dzikiej natury.