Dallah - arabska kawiarnia

2016-02-24 17:07

Dallah to niewielki lokal w Kuwejcie, w którym parzona jest tradycyjna kawa gahwat dallah. Architektura wnętrza jest połączeniem pragmatyzmu małych arabskich sklepów i wyrafinowania współczesnych butików. Najważniejszy jest jednak zapach kawy. Projekt opracowała pracownia AAP - Associated Architects Partnership.

Dallah to tradycyjne naczynie do przyrządzania gahwat dallah - kawy, rozpowszechnionej w krajach Zatoki Perskiej i Półwyspu Arabskiego. Rytuał jej picia, zwłaszcza pośród Beduinów, był symbolem gościnności i hojności. Naczynie, w którym zaparza się napój, ma charakterystyczny, kształt z przewężeniem w środku, odzwierciedlający ludzką sylwetkę. Zazwyczaj wykonywane jest z metali takich, jak mosiądz, stal, złoto lub srebro i zrobione gęstym ornamentem.

Nazwę „Dallah” nadano też niewielkiej kawiarni, w którym celebrowany będzie tradycyjny sposób parzenia gahwat dallah. Kawiarnia znajduje się w stolicy Kuwejtu, mieście położonym nad Zatoką Kuwejcką. Opracowanie projektu wnętrz powierzono pracowni AAP - Associated Architects Partnership.

Wejście do kawiarni zaakcentowano baldachimem rozpiętym na głębokość podcieni budynku. Od frontu zaprojektowano duży, prostokątny ekran – szyld, na którym umieszczono podświetlony, złoty napis w języku arabskim, a poniżej tę samą nazwę pisaną za pomocą alfabetu łacińskiego. Kolejny łuk znajduje się w środku – obniża wnętrze i sprawia, że wydaje się bardziej kameralne.

Wnętrze utrzymano w kilku kolorach – ciepłych brązach drewna, chłodnej bieli marmuru i zieleni lastryko. Wybór materiałów oraz sposób aranżacji wnętrza wskazuje jednocześnie na inspiracje pragmatyzmem typowych, arabskich sklepów baqala i wyrafinowanie współczesnych, butikowych lokali.