Dom dziecka w Kerteminde

i

Autor: Archiwum Architektury Dom dziecka w Kerteminde, fot. Mikkel Frost

Dom dziecka w Kerteminde

2015-02-12 13:22

"Więcej domu, mniej instytucji" to założenie, którym kierowali się architekci z pracowni CEBRA przy projektowaniu nowego domu dziecka w Kerteminde. Obiekt znalazł się na krótkiej liście Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla współczesnej architektury.

Nazwa obiektuDom dziecka w Kerteminde
Adres obiektuStrandgårds Alle, Kerteminde, Dania
AutorzyCEBRA
Architektura krajobrazuPK3
InwestorKerteminde Municipality
Powierzchnia całkowita1500.0 m²

Duńska pracownia CEBRA zakończyła pracę nad centrum dla dzieci i młodzieży w duńskim mieście Kerteminde. Projektując budynek architekci kierowali się założeniem "więcej domu, mniej instytucji". Ich celem było stworzenie miejsca, które będzie wspierać relacje społeczne oraz poczucie wspólnoty, jednocześnie stwarzając możliwość spełnienia indywidualnych potrzeb dzieci. Ponadto, jednym z podstawowych zadań architektury jest wspieranie pedagogów w codziennej pracy dziećmi, które zmagają się z problemami behawioralnymi i umysłowymi.

Dom dziecka w Kerteminde

i

Autor: Archiwum Architektury Dom dziecka w Kerteminde, fot. Mikkel Frost

Bryła budynku odwołuje się do archetypicznej formy domu ze spadzistym dachem. Skojarzenia z tradycyjnym domem podkreślają zastosowane materiały - ceramiczna dachówka i drewniana okładzina na elewacjach. Jednak sposób zastosowania tych elementów decyduje o nowoczesnym charakterze budynku. Uproszczony spadzisty dach wraz z mansardowym oknem zaczerpniętym z typowego duńskiego domu tworzą jego "architektoniczne DNA". Dzięki takiemu podejściu obiekt wpisuje się w okolicę, przy zachowaniu swojej wyrazistej tożsamości. Jest nowoczesny, a jednocześnie opiera się na elementach rozpoznawalnych przez niemal każdego, odwołujących się do poczucia bezpieczeństwa i domowej atmosfery.

Dom dziecka w Kerteminde

i

Autor: Archiwum Architektury Dom dziecka w Kerteminde, fot. Mikkel Frost

Podstawowa geometria została zmodyfikowana za pomocą przeskalowanej formy mansardowego okna - raz wysuniętego przed bryłę budynku, raz wtopionego w nią a innym razem odwróconego do góry nogami, co zapewniło zróżnicowanie bryły i elastyczność funkcjonalną. Powstały niewielkie przestrzenie, które mogą być wykorzystywane przez użytkowników w różnorodny sposób - służyć odrabianiu lekcji, spotkaniom z rówieśnikami, czytaniu czy innym formom spędzania czasu w pojedynkę, bądź w grupie.

Dom dziecka w Kerteminde

i

Autor: Archiwum Architektury Dom dziecka w Kerteminde, fot. Mikkel Frost

Jednostki dla mniejszych dzieci są odsunięte od ulicy i zorientowane na ogród z bezpośrednim dostępem do placu zabaw. Jednostka centralna zawiera główne wejście z widokiem na parking dla odwiedzających i dostawców. Jednostka dla nastolatków znajduje się w najbardziej wydzielonej części budynku, zorientowanej na ulicę. Funkcje związane z obsługą instytucji, magazyn zlokalizowano w piwnicy i na pierwszym piętrze, aby oddzielić je od codziennego życia dzieci i zminimalizować uczucie przebywania w instytucji. Racjonalna organizacja zapewnia krótkie odległości i bliskość pomiędzy poszczególnymi jednostkami, aby personel był zawsze w pobliżu mieszkańców.