Architektura MuratorRealizacjeDom letniskowy w Szwecji

Dom letniskowy w Szwecji

Malowniczo położony dom zbudowano na jednej z wysp Archipelagu Sztokholmskiego. W odróżnieniu od większości domków letniskowych w Szwecji, budowanych z drewna, ten wzniesiono z betonu wylewanego na miejscu budowy. Za projekt odpowiada pracownia Tham & Videgård Arkitekter.

Dom letniskowy projektu Tham & Videgård Arkitekter
Fot. Åke E:son Lindman, Lindman Photography
Dom letniskowy w Lagnö
AutorzyTham & Videgĺrd Arkitekter
Zespół projektowyBolle Tham, Martin Videgĺrd, Anna Jacobson
Architektura wnętrzTham & Videgĺrd Arkitekter
Architektura krajobrazuTham & Videgĺrd Arkitekter
Inwestorprywatny
Projekt2010
Data realizacji (koniec)2012

Dom został zbudowany na częściowo zadrzewionym terenie opadającym w kierunku morza. Inwestor oczekiwał budynku łatwego w utrzymaniu. Zamiast typowego dla szwedzkich domków letniskowych drewna, architekci zaproponowali więc wykorzystanie betonu. Realizację ułatwiło połączenie drogowe wyspy ze stałym lądem, umożliwiające transport ciężkich materiałów. Elewacje, taras oraz podłogi wewnątrz zostały wykonane z betonu wylewanego na miejscu budowy. Dzięki pozostawieniu widocznych szalunków, powierzchnie uzyskały surowy charakter. Wygląd zewnętrzny domu określa sekwencja spadzistych dachów o różnych wysokościach. Dwie bryły rozdziela przestrzeń tarasu przekryta szklanym zadaszeniem. Od strony południowej zaprojektowano duże otwarcia w kierunku wody, od strony północnej natomiast monolityczną ścianę, niemal pozbawioną otworów okiennych.

Stone Garden / Bejrut Charakterystycznym elementem budynku jest rzemieślniczo wykończona fasada, na której zamontowano donice z typową dla Bejrutu roślinnością śródziemnomorską - pisze Radosław Stach.
Si to jedna z czterech kolekcji paneli z betonu architektonicznego firmy Conmere, które nasycono naturalnymi składnikami: glinem, krzemem, żelazem oraz wapniem. Możliwość łączenia czterech pierwiastków, sześciu wybarwień i 14 elementów pozwala na tworzenie autorskich kompozycji. Krzemowa kolekcja Si łączy zarówno wzory nieregularne jak i symetryczne.
Hala Stulecia we Wrocławiu wśród najważniejszych betonowych konstrukcji Europy Hala Stulecia bierze udział w międzynarodowym projekcie badawczym InnovaConcrete, którego celem jest opracowanie nowoczesnych metod konserwacji historycznych konstrukcji betonowych i żelbetowych. Obiekt został wytypowany jako przykład jednego z największych osiągnięć przedwojennego modernizmu.
Kompozyty w służbie deskowaniowej – system PERI DUO Podczas II wojny światowej brytyjscy inżynierowie rozważali budowę innowacyjnego lotniskowca, który to miał być wykonany... z lodu. Ten szalony pomysł okazuje się całkiem racjonalny, gdy poznajemy jeden szczegół – dodając do wody trociny w proporcji 6:1, otrzymujemy pykret o wytrzymałości zbliżonej do żelbetu! I taki właśnie materiał o niejednorodnej strukturze, złożony z komponentów o różnych cechach, a sam mający inne właściwości, nazywamy kompozytem.
InnovaConcrete Workshop: jak chronić powojenny modernizm W dniach 26-28 września odbędzie się w Warszawie międzynarodowa konferencja poświęcona innowacyjnym metodom ochrony betonowych i żelbetowych konstrukcji architektonicznych XX wieku. Wydarzenie jest częścią projektu realizowanego we współpracy m.in. z TU Delft i DOCOMOMO.
MEWA To ręcznie wykonywane kafle betonowe projektu architekta Adama Ankiewicza z pracowni Warssawa. Powstają z mikrokruszywa z piasków kwarcowych, a następnie poddawane są specjalnemu procesowi technologicznemu, który pozwala na zminimalizowanie porowatości kompozytu. Bazę spoiwa stanowi biały cement portlandzki. Kafle dostępne są w różnej kolorystyce, są wytrzymałe, mają niską nasiąkliwość, a także są odporne na działanie warunków atmosferycznych i promieni UV.