Architektura MuratorRealizacjeDom letniskowy w Szwecji

Dom letniskowy w Szwecji

Malowniczo położony dom zbudowano na jednej z wysp Archipelagu Sztokholmskiego. W odróżnieniu od większości domków letniskowych w Szwecji, budowanych z drewna, ten wzniesiono z betonu wylewanego na miejscu budowy. Za projekt odpowiada pracownia Tham & Videgård Arkitekter.

Dom letniskowy projektu Tham & Videgård Arkitekter
Fot. Åke E:son Lindman, Lindman Photography
Dom letniskowy w Lagnö
AutorzyTham & Videgĺrd Arkitekter
Zespół projektowyBolle Tham, Martin Videgĺrd, Anna Jacobson
Architektura wnętrzTham & Videgĺrd Arkitekter
Architektura krajobrazuTham & Videgĺrd Arkitekter
Inwestorprywatny
Projekt (data)2010
Data realizacji (koniec)2012

Dom został zbudowany na częściowo zadrzewionym terenie opadającym w kierunku morza. Inwestor oczekiwał budynku łatwego w utrzymaniu. Zamiast typowego dla szwedzkich domków letniskowych drewna, architekci zaproponowali więc wykorzystanie betonu. Realizację ułatwiło połączenie drogowe wyspy ze stałym lądem, umożliwiające transport ciężkich materiałów. Elewacje, taras oraz podłogi wewnątrz zostały wykonane z betonu wylewanego na miejscu budowy. Dzięki pozostawieniu widocznych szalunków, powierzchnie uzyskały surowy charakter. Wygląd zewnętrzny domu określa sekwencja spadzistych dachów o różnych wysokościach. Dwie bryły rozdziela przestrzeń tarasu przekryta szklanym zadaszeniem. Od strony południowej zaprojektowano duże otwarcia w kierunku wody, od strony północnej natomiast monolityczną ścianę, niemal pozbawioną otworów okiennych.

Czy beton może być eko? Beton i żelbet są materiałami, których wytwarzanie powoduje ogromne obciążenie dla środowiska. Przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych, odpowiadają za zużycie wody i deficytowego w wielu rejonach piasku. W tym odcinku naszego cyklu Technologie architektury przyszłości zastanawiamy się co zrobić, by beton mniej szkodził naszej planecie i jaką rolę mają tu do odegrania architekci.
W trosce o betonowe dziedzictwo XX wieku: podsumowanie projektu Innova Concrete Dobiegł końca trwający cztery lata międzynarodowy projekt badawczy Innova Concrete, którego celem było opracowanie nowoczesnych metod konserwacji historycznych konstrukcji betonowych i żelbetowych z XX wieku. Wzięło w nim udział 29 instytucji z 11 krajów na całym świecie.
CARBS – Concrete Kinetics: projekt artystyczny Matter Design Concrete Kinetics (CARBS) to seria wydarzeń on-line przygotowanych przez studio Matter Design z Bostonu we współpracy z galerią AEDES i firmą CEMEX. W ramach projektu będzie można zobaczyć specjalnie opracowaną choreografię z wykorzystaniem megalitycznych elementów z betonu, każdy o wadze od 400 do 1800 kg.
Stone Garden / Bejrut Charakterystycznym elementem budynku jest rzemieślniczo wykończona fasada, na której zamontowano donice z typową dla Bejrutu roślinnością śródziemnomorską - pisze Radosław Stach.
Si to jedna z czterech kolekcji paneli z betonu architektonicznego firmy Conmere, które nasycono naturalnymi składnikami: glinem, krzemem, żelazem oraz wapniem. Możliwość łączenia czterech pierwiastków, sześciu wybarwień i 14 elementów pozwala na tworzenie autorskich kompozycji. Krzemowa kolekcja Si łączy zarówno wzory nieregularne jak i symetryczne.
Hala Stulecia we Wrocławiu wśród najważniejszych betonowych konstrukcji Europy Hala Stulecia bierze udział w międzynarodowym projekcie badawczym InnovaConcrete, którego celem jest opracowanie nowoczesnych metod konserwacji historycznych konstrukcji betonowych i żelbetowych. Obiekt został wytypowany jako przykład jednego z największych osiągnięć przedwojennego modernizmu.