Architektura MuratorRealizacjeDom na Jurze projektu Kropka Studio: Małgorzata Łapaj & Kuba Kowalczyk

Dom na Jurze projektu Kropka Studio: Małgorzata Łapaj & Kuba Kowalczyk

Po winiarni Dominus (Herzog & de Meuron) i Domu Gabionowym (Titus Bernhard) siatki wysypane kamieniem na stałe weszły do repertuaru materiałów stosowanych przez architektów. Bryła Domu na Jurze projektu Małgorzaty Łapaj i Kuby Kowalczyka wykończona została koszami gabionowymi wypełnionymi lokalnym wapieniem. To rodzaj maskowania sprawiający, że budynek wtapia się w krajobraz.

Dom na Jurze, Kropka Studio
Dom na Jurze, Kropka Studio: Małgorzata Łapaj & Kuba Kowalczyk. Fot Maciej Lulko
Dom na JurzeZawiercie, Polska
AutorzyKropka Studio Małgorzata Łapaj & Kuba Kowalczyk
Powierzchnia użytkowa215.0 m²
Meble5mm
Projekt2010
Data realizacji (początek)2011
Data realizacji (koniec)2013
NagrodyArchitektura Roku Województwa Śląskiego w kategorii dom jednorodzinny, 2013

Założenia autorskie:

Działka, na której powstał Dom na Jurze jest położona pod Zawierciem, na terenach otuliny Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Zabytkowa bryła kamiennego kościoła, piętrzące się ruiny zamków w Morsku i Ogrodzieńcu, rozsiane po okolicy ostańce skalne - wznoszące się kilkanaście metrów ponad otaczający teren. W tym niezwykle malowniczym krajobrazie powstał dom, który swoją formą i materiałami próbuje stać się integralną częścią otoczenia.

Bryła domu składa się z dwóch głównych części - strefy mieszkalnej oraz dwustanowiskowego garażu. Obie są połączone za pomocą ażurowego, drewnianego łącznika, który spina budynek w harmonijną całość.

Po winiarni Dominus (Herzog & de Meuron) i Domu Gabionowym (Titus Bernhard) siatki wysypane kamieniem na stałe weszły do repertuaru materiałów stosowanych przez architektów. W tym przypadku bryła budynku wykończona została koszami gabionowymi wypełnionymi lokalnym wapieniem, które stanowią skórę - rodzaj maskowania, który ma sprawić, że budynek wtopi się w krajobraz. Kostka sypialni oraz trójkątny wykusz wykończone zostały drewnianymi listwami. Jako pokrycie dachu wykorzystano blachę tytanowo - cynkową w kolorze grafitowym.

Dom na Jurze, Kropka Studio
Wnętrze Domu na Jurze, Kropka Studio: Małgorzata Łapaj & Kuba Kowalczyk. Fot Maciej Lulko

Na parterze znajduje się m.in. salon z otwartą kuchnią oraz główna sypialnia z łazienką. Na poddaszu zlokalizowane są dwie sypialnie oraz mniejsza łazienka. Najbardziej charakterystyczną częścią jest otwarta na pełną wysokość strefa dzienna z dużym, sześciometrowym przeszkleniem wychodzącym na ogród położony od południowego zachodu. Znajduje się w niej część jadalniana oraz wypoczynkowa, które w przyszłości rozdzielone będą czekającym na realizację dwustronnym kominkiem. Serce tej przestrzeni stanowi długa na ponad 4m wyspa kuchenna wykończona dębowymi deskami.

Na piętro dostajemy się ażurową klatką schodową ze wspornikowymi stopniami, które zostały obudowane dębowymi "skrzynkami".
Na posadzkach zastosowano dwa rodzaje drobnoziarnistego, polerowanego lastriko- białego w głownej części domu oraz grafitowego w dużej łazience. Obiekt ogrzewany jest pompą ciepła. Wyposażony jest również w wentylację mechaniczną z rekuperacją oraz przeszklenia trójszybowe.

POZ_4: Dom Rozcięty w Poznaniu projektu PL.architekci Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, architekci zaproponowali szeroki świetlik biegnący przez całą bryłę budynku. Dzięki temu udało im się zapewnić światło dzienne na każdej kondygnacji mieszkalnej. Dom Rozcięty w Poznaniu projektu pracowni PL.architekci zdobył ostatnio Nagrodę Roku SARP w kategorii budynek mieszkalny jednorodzinny.
Dom w Bratysławie projektu pracowni Rado Rick Często bywa tak, że początkowo niewielkie zlecenie ostatecznie staje się projektem na dużą skalę. Szybko przekonali się o tym właściciele domu w Bratysławie. Proste odświeżenie pojedynczego pokoju w mgnieniu oka przerodziło się w pełną kompleksową przebudowę wnętrz z użyciem solid surface HI-MACS®. W rezultacie niepozorny budynek z lat 80. XX wieku przeobraził się w stylowy, nowoczesny dom marzeń.
Dom Przy Lesie_1 projektu TOYA DESIGN W tym budynku wnętrze zostało otwarte na otaczający działkę las, a zieleń przenika zarówno do przestrzeni parteru, jak i górnej kondygnacji. Prezentujemy Dom Przy Lesie_1 − nowy projekt pracowni TOYA DESIGN.
Peryskop od MUS Architects − dom jednorodzinny nad Jeziorem Żywieckim Jednym z najważniejszych założeń projektowych była chęć uzyskania widoku na jezioro ponad biegnącym wzdłuż jego brzegu wałem ziemnym. W tym celu projektanci nawiązali do formy peryskopu, pozwalającego – jak mówią − spojrzeć dalej i zobaczyć więcej. Prezentujemy nowy projekt pracowni MUS Architects.
Heaven 11 na wybrzeżu Costa Del Sol Położona w prestiżowym kompleksie La Zagaleta willa Heaven 11 na nowo definiuje współczesną rezydencję, dostosowując zasady klasycystyczne do czystej formy architektury.
Dom Jana Szpakowicza w Zalesiu Dolnym Dom architekta Jana Szpakowicza w Zalesiu Dolnym jest typowym przykładem indywidualistycznych, idealistycznych projektów z lat 60., w których funkcja i funkcjonalność była kwestionowana i podporządkowana całkowicie idei formalnej.