Architektura MuratorRealizacjeDom Nemo projektu Mobius Architekci

Dom Nemo projektu Mobius Architekci

Dom Nemo zlokalizowany jest w mazurskim krajobrazie, bezpośrednio nad jeziorem z własną plażą. Horyzontalna, minimalistyczna bryła została ukształtowana tak, by zapewnić panoramiczny widok na taflę wody.

Dom Nemo projektu Mobius Architekci
Fot. Paweł Ulatowski
Mobius Architekci Przemek Olczyk
Data realizacji (koniec)2014

Dom zaprojektowano na planie prostokąta o długości 50m, w całości wykorzystując możliwości działki. Jednym z głównych założeń architektów było zapewnienie jak najlepszego widoku na jezioro, dlatego niemal wszystkie pomieszczenia zorientowane są w jego stronę.

Od strony drogi dojazdowej, tym samym od strony wejścia, budynek jest schowany i enigmatyczny. Poza przeszklonym wejściem oraz oknem doświetlającym kuchnię nie posiada okien, jedynie bramy wjazdowe dla samochodów oraz łodzi. Natomiast od strony jeziora zaprojektowano szklaną fasadę.

Dom Nemo jest budynkiem parterowym, nad którym zaprojektowano dach odwrócony pokryty żwirem i częściowo trawą (w pierwotnych założeniach była to woda). Budynek zwieńczony jest prostopadłościanem pokrytym płytami z czarnego łupka.

Konstrukcja domu dostosowana jest do spadku terenu. Wejście do budynku z poziomu ulicy odbywa się za pomocą stopni, wjazd to platformy pokryte kostka granitową. Elewacje budynku wykonano w technologii płyt wentylowanych sto wykończonych tynkiem cienkowarstwowym.

Od strony jeziora budynek lekko się unosi, nadwiesza nad gruntem. Cała frontowa elewacja posiada taras – loggie, przez którą może odbywać się zewnętrzna komunikacja pomiędzy poszczególnymi częściami domu. W zewnętrznej strefie budynek posiada dwa półotwarte atria – jedno węższe od strony części nocnej, drugie w przestrzeni części dziennej salonu jako jego przedłużenie i miejsce relaksu z widokiem na jezioro. Z tej przestrzeni wychodzą główne schody, które prowadzą do małego molo przy plaży, gdzie cumowana będzie łódź.

Circle Wood House: nowa realizacja Mobius Architekci Na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego stanął Circle Wood House – dom atrialny, którego bryła inspirowana była ściętym pniem drzewa. Za projekt obiektu odpowiada warszawska pracownia Mobius Architekci.
Nemo house – dom nad jeziorem projektu Mobius Architekci Bryła budynku kryje się pod powierzchnią pochyłego terenu. Od strony jeziora zaprojektowano transparentną elewację przy jednoczesnym zachowaniu pełnej prywatności pomieszczeń.
Współczesna architektura i dach dwuspadowy? Edge House projektu Mobius Architekci Edge House to dom jednorodzinny zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Mobius Architects. Punktem wyjścia dla projektu była wyjątkowa topografia podkrakowskiej działki. Dzięki wykorzystaniu naturalnych właściwości terenu projektanci uzyskali ciekawy efekt bryły obsuwającej się ze skalnego urwiska
Dom Origami Wielopłaszczyznowy dom o różnym kącie nachylenia dachu jest wynikiem eksperymentu z kartką papieru.
Dom w Krakowie Charakterystycznym elementem budynku jest rozwiązanie dachu oraz narożnikowych ścian elewacji, które zostały pokryte jednolitym materiałem – łupkiem.