Dom Origami / Toruń

i

Autor: Archiwum Architektury Dom Origami wykończono na zewnątrz czarną natryskową powłoką; fot. Juliusz Sokołowski

Dom Origami / Toruń

2020-09-29 15:57

Obiekt inspirowany sztuką origami to wynik fascynacji inwestorów kulturą Japonii. Jest też rzeźbą ogrodową oglądaną z głównego domu. O nowej realizacji medusagroup pisze Monika Arczyńska.

Nazwa obiektuOrigami House
Adres obiektuToruń
Autorzymedusa group, architekci Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
Współpraca autorskaarchitekci Katarzyna Chobot, Katarzyna Kruszenko, Konrad Basan
KonstrukcjaFigura Team
Powierzchnia użytkowa27.0 m²
Powierzchnia całkowita44.0 m²
Projekt2013
Data realizacji (koniec)2020

Pandemia okazała się testem dla różnych modeli zamieszkania. Zasłużonego docenienia nareszcie doczekały się balkony, ale to domy jednorodzinne, zapewniające możliwość pełnej izolacji, cieszą się obecnie zwiększonym zainteresowaniem. Czasem jednak nawet w wolno stojącym domu trudno znaleźć miejsce pełnego odosobnienia. Gdy pojawiają się goście na dłużej, któryś z domowników ma ochotę na moment ciszy i samotności lub wręcz przeciwnie – nie chce przeszkadzać innym podczas towarzyskich spotkań – wtedy w pobliżu przydałby się jeszcze dodatkowy domek. Taki właśnie obiekt, tzw. Origami House, powstał w ogrodzie toruńskiego domu zrealizowanego kilkanaście lat wcześniej również według projektu pracowni medusagroup. Wykonano go w stalowej konstrukcji, którą w całości przywieziono na działkę i wykończono od zewnątrz czarną natryskową powłoką. W nieregularnej, kanciastej bryle są tylko dwa niewidoczne od ulicy otwory – wejściowe przeszklenie i trójkątny świetlik.

Skala i proste materiały – zwłaszcza sklejka, którą wyłożone jest całe wnętrze – sprawiają, że Origami ma klimat całorocznego domku letniskowego. Jego geometria i precyzja wykonania sytuują go pomiędzy architekturą a wzornictwem przemysłowym. Prawie pozbawiony prostych ścian ma wewnętrzne poszycie stworzone z kompozycji skrupulatnie ułożonych trójkątów ze sklejki, stanowiącej tło dla stalowych schodów na antresolę z łazienką i miejscem do spania. Kilka prostych elementów wyposażenia jest wykonanych z lakierowanej na czarno lub biało stali, a zabudowa meblowa – siedziska, blaty i podest z ukrytymi szufladami – zintegrowane z poszyciem ze sklejki. Z niełatwą realizacją, przypominającą ćwiczenie z geometrii wykreślnej, zmierzył się sprawdzony wykonawca, z którym właściciele współpracują przy konserwacji zabytków.

KUP DOSTĘP