Architektura MuratorRealizacjeDom z czapką projektu IFAgroup

Dom z czapką projektu IFAgroup

Na styku dwóch gdańskich dzielnic powstał Dom z czapką projektu lokalnej pracowni IFAgroup. Architekci odnieśli się do kontekstu, proponując prostą bryłę o mansardowym dachu.

Dom z czapką projektu IFAgroup
Dom z czapką w Gdańsku, proj. IFAgroup; fot. Jakub Nanowski
Dom z czapkąGdańsk
AutorzyIFAgroup, architekt Kamil Domachowski
Zespół projektowyKamil Domachowski, Maciej Busch, Karolina Wood, Adrianna Jemioł, Jakub Brzuchański
Powierzchnia użytkowa290.0 m²
Data realizacji (koniec)2020

Pracownię IFAgroup od 2014 roku prowadzi w Gdańsku architekt Kamil Domachowski. Obecnie biuro zatrudnia 10 osób, a specjalizuje się w projektach domów jednorodzinnych. Jedną z ich ostatnich realizacji jest Dom z czapką: rozbudowa i przebudowa domu jednorodzinnego z lat 70., który usytuowany jest na styku dwóch gdańskich dzielnic, o zabytkowym i współczesnym charakterze. Heterogeniczna zabudowa okolicy zainspirowała autorów do zaprojektowania budynku o prostej formie. Śnieżnobiałą bryłę na planie kwadratu przykryli jednak mansardowym dachem, odnosząc się w ten sposób do dwóch sąsiednich obiektów. Rozmiar i kształt dachu wynika z linii łączącej te dwie budowle, przez co dach jest przekornie przekrzywiony – mówi Kamil Domachowski.

Czytaj też: Dom w Bieszczadach projektu medusa group [NOWE ZDJĘCIA] |

Dodaje, że do formy dachu nawiązuje też nowoczesny w wyrazie ganek, a jego geometrię powtarza skośne ułożenie blachy na rąbek stojący, powielające jeden z kątów. Blaszana „czapka” nałożona na budynek zmniejsza optycznie jego gabaryty i jednocześnie pozwala na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni mieszkalnej – tłumaczy architekt. Projektanci zadbali też o detale. Stolarka okienna na parterze i piętrze odpowiada kolorem elewacji, a na samej górze jest dopasowana do blachy tytanowo-cynkowej, którą pokryto dach. Powierzchnia użytkowa domu po rozbudowie wynosi 290 m².

Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu: wyniki Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnęły konkurs na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego. Zwyciężyła Zlata Hrabtsevich z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Przyznano też nagrody za drugie i trzecie miejsce oraz 8 wyróżnień!
Dom (nie)powtarzalny na Śląsku W malowniczym otoczeniu jednej ze śląskich wsi stanął Dom (nie)powtarzalny. To najnowsza realizacja Archistudia Studniarek + Pilinkiewicz.
Polska Zagroda: nowoczesne siedlisko według BXBstudio W miejscu pięciu dawnych budynków gospodarczych architekci z BXBstudio zaprojektowali pięć nowych, w typologii nowoczesnej stodoły. Połączone bryły tworzą współczesne siedlisko, które poprzez pomosty i kładkę na piętrze zintegrowano z otaczającą zielenią.
Dom Graniczny w Rybniku według pracowni Toprojekt Dom Graniczny z jednej strony zamyka wnętrza na hałas dobiegający z pobliskiej ulicy, z drugiej otwiera widoki na intymne patio i daleką perspektywę ogrodu. Prezentujemy najnowszą koncepcję pracowni Toprojekt.
Honay House w Dursztynie koło Nowego Targu Na szczycie góry Honaj w polskiej części Spisza stanął niewielki Honay House. Wakacyjny domek z prefabrykatów zaprojektowali architekci z polsko-chińskiego studia JANG.
Dom w parku Cietrzewia w Warszawie W willowej okolicy na warszawskich Włochach stanął nowy dom jednorodzinny według projektu pracowni Kruszewski Architekci. Prosta, powściągliwa bryła kadruje widoki na pobliski park z zespołem malowniczych stawów.