Architektura MuratorRealizacjeDom z czapką projektu IFAgroup

Dom z czapką projektu IFAgroup

Na styku dwóch gdańskich dzielnic powstał Dom z czapką projektu lokalnej pracowni IFAgroup. Architekci odnieśli się do kontekstu, proponując prostą bryłę o mansardowym dachu.

Dom z czapką projektu IFAgroup
Dom z czapką w Gdańsku, proj. IFAgroup; fot. Jakub Nanowski
Dom z czapkąGdańsk
AutorzyIFAgroup, architekt Kamil Domachowski
Zespół projektowyKamil Domachowski, Maciej Busch, Karolina Wood, Adrianna Jemioł, Jakub Brzuchański
Powierzchnia użytkowa290.0 m²
Data realizacji (koniec)2020

Pracownię IFAgroup od 2014 roku prowadzi w Gdańsku architekt Kamil Domachowski. Obecnie biuro zatrudnia 10 osób, a specjalizuje się w projektach domów jednorodzinnych. Jedną z ich ostatnich realizacji jest Dom z czapką: rozbudowa i przebudowa domu jednorodzinnego z lat 70., który usytuowany jest na styku dwóch gdańskich dzielnic, o zabytkowym i współczesnym charakterze. Heterogeniczna zabudowa okolicy zainspirowała autorów do zaprojektowania budynku o prostej formie. Śnieżnobiałą bryłę na planie kwadratu przykryli jednak mansardowym dachem, odnosząc się w ten sposób do dwóch sąsiednich obiektów. Rozmiar i kształt dachu wynika z linii łączącej te dwie budowle, przez co dach jest przekornie przekrzywiony – mówi Kamil Domachowski.

Czytaj też: Dom w Bieszczadach projektu medusa group [NOWE ZDJĘCIA] |

Dodaje, że do formy dachu nawiązuje też nowoczesny w wyrazie ganek, a jego geometrię powtarza skośne ułożenie blachy na rąbek stojący, powielające jeden z kątów. Blaszana „czapka” nałożona na budynek zmniejsza optycznie jego gabaryty i jednocześnie pozwala na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni mieszkalnej – tłumaczy architekt. Projektanci zadbali też o detale. Stolarka okienna na parterze i piętrze odpowiada kolorem elewacji, a na samej górze jest dopasowana do blachy tytanowo-cynkowej, którą pokryto dach. Powierzchnia użytkowa domu po rozbudowie wynosi 290 m².

Z archiwum „Architektury”: typowe domki jednorodzinne Przypominamy publikację z numeru 6/1957 poświęconą konkursowi powszechnemu SARP na typowe domki jednorodzinne. O komentarz poprosiliśmy Przema Łukasika z bytomskiego biura medusa group.
Cichosza: zespół całorocznych domków w Szydłowie projektu Modernstudio W malowniczej okolicy Borów Niemodlińskich koło Szydłowa stanęły dwa pierwsze domy zespołu Cichosza autorstwa opolskiego biura Modernstudio. Obłożone modrzewiem pawilony stanowią autorską trawestację myśliwskiej ambony.
Cut House od KUMstudio: gra świateł na bryle W willowej dzielnicy Krakowa stanął dwupiętrowy dom projektu młodej pracowni KUMstudio. Corbusierowską grę brył w świetle architekci zinterpretowali tu w przewrotny sposób, proponując grę świateł na bryle.
Architektura i Krajobraz. Geneza Czarnej Skały Dom powiązany z krajobrazem i nawiązujący do widocznych na horyzoncie gór. Ta myśl stała się kluczem do projektu i podstawową klamrą spinającą planowaną kompozycję przestrzeni – o koncepcji domu Czarna Skała piszą Adam Zwierzyński, Anna Porębska z MUS Architects.
Dom w Istebnej projektu holenderskiego biura Blueroom Nawiązując do tradycyjnej architektury Śląskiego Cieszyńskiego, holenderscy architekci zaprojektowali niewielki dom wypoczynkowy, który może służyć zarówno właścicielom, jak i turystom. Veranda Villa, jak wskazuje nazwa, dysponuje rozległym tarasem, którego powierzchnia przekracza powierzchnię budynku.
Dom w Lesie projektu 081 architekci W malowniczych Klementowicach nieopodal Puław stanął niewielki dom dla trzyosobowej rodziny. Projektanci z lubelskiej pracowni 081 architekci wkomponowali obiekt między rosnące na działce drzewa, co pozwoliło zapewnić mieszkańcom intymność i zrezygnować z budowy trwałych i wysokich ogrodzeń.