Architektura MuratorRealizacjeDom z czapką projektu IFAgroup

Dom z czapką projektu IFAgroup

Na styku dwóch gdańskich dzielnic powstał Dom z czapką projektu lokalnej pracowni IFAgroup. Architekci odnieśli się do kontekstu, proponując prostą bryłę o mansardowym dachu.

Dom z czapką projektu IFAgroup
Dom z czapką w Gdańsku, proj. IFAgroup; fot. Jakub Nanowski
Dom z czapkąGdańsk
AutorzyIFAgroup, architekt Kamil Domachowski
Zespół projektowyKamil Domachowski, Maciej Busch, Karolina Wood, Adrianna Jemioł, Jakub Brzuchański
Powierzchnia użytkowa290.0 m²
Data realizacji (koniec)2020

Pracownię IFAgroup od 2014 roku prowadzi w Gdańsku architekt Kamil Domachowski. Obecnie biuro zatrudnia 10 osób, a specjalizuje się w projektach domów jednorodzinnych. Jedną z ich ostatnich realizacji jest Dom z czapką: rozbudowa i przebudowa domu jednorodzinnego z lat 70., który usytuowany jest na styku dwóch gdańskich dzielnic, o zabytkowym i współczesnym charakterze. Heterogeniczna zabudowa okolicy zainspirowała autorów do zaprojektowania budynku o prostej formie. Śnieżnobiałą bryłę na planie kwadratu przykryli jednak mansardowym dachem, odnosząc się w ten sposób do dwóch sąsiednich obiektów. Rozmiar i kształt dachu wynika z linii łączącej te dwie budowle, przez co dach jest przekornie przekrzywiony – mówi Kamil Domachowski.

Czytaj też: Dom w Bieszczadach projektu medusa group [NOWE ZDJĘCIA] |

Dodaje, że do formy dachu nawiązuje też nowoczesny w wyrazie ganek, a jego geometrię powtarza skośne ułożenie blachy na rąbek stojący, powielające jeden z kątów. Blaszana „czapka” nałożona na budynek zmniejsza optycznie jego gabaryty i jednocześnie pozwala na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni mieszkalnej – tłumaczy architekt. Projektanci zadbali też o detale. Stolarka okienna na parterze i piętrze odpowiada kolorem elewacji, a na samej górze jest dopasowana do blachy tytanowo-cynkowej, którą pokryto dach. Powierzchnia użytkowa domu po rozbudowie wynosi 290 m².

Dom w Bratysławie projektu pracowni Rado Rick Często bywa tak, że początkowo niewielkie zlecenie ostatecznie staje się projektem na dużą skalę. Szybko przekonali się o tym właściciele domu w Bratysławie. Proste odświeżenie pojedynczego pokoju w mgnieniu oka przerodziło się w pełną kompleksową przebudowę wnętrz z użyciem solid surface HI-MACS®. W rezultacie niepozorny budynek z lat 80. XX wieku przeobraził się w stylowy, nowoczesny dom marzeń.
Dom Przy Lesie_1 projektu TOYA DESIGN W tym budynku wnętrze zostało otwarte na otaczający działkę las, a zieleń przenika zarówno do przestrzeni parteru, jak i górnej kondygnacji. Prezentujemy Dom Przy Lesie_1 − nowy projekt pracowni TOYA DESIGN.
Peryskop od MUS Architects − dom jednorodzinny nad Jeziorem Żywieckim Jednym z najważniejszych założeń projektowych była chęć uzyskania widoku na jezioro ponad biegnącym wzdłuż jego brzegu wałem ziemnym. W tym celu projektanci nawiązali do formy peryskopu, pozwalającego – jak mówią − spojrzeć dalej i zobaczyć więcej. Prezentujemy nowy projekt pracowni MUS Architects.
Heaven 11 na wybrzeżu Costa Del Sol Położona w prestiżowym kompleksie La Zagaleta willa Heaven 11 na nowo definiuje współczesną rezydencję, dostosowując zasady klasycystyczne do czystej formy architektury.
Dom Jana Szpakowicza w Zalesiu Dolnym Dom architekta Jana Szpakowicza w Zalesiu Dolnym jest typowym przykładem indywidualistycznych, idealistycznych projektów z lat 60., w których funkcja i funkcjonalność była kwestionowana i podporządkowana całkowicie idei formalnej.
Z archiwum „Architektury”: typowe domki jednorodzinne Przypominamy publikację z numeru 6/1957 poświęconą konkursowi powszechnemu SARP na typowe domki jednorodzinne. O komentarz poprosiliśmy Przema Łukasika z bytomskiego biura medusa group.