Architektura MuratorRealizacjeDomek Czytelniczy – nowa instalacja Jana Strumiłły

Domek Czytelniczy – nowa instalacja Jana Strumiłły

Domek Czytelniczy stanowi zapowiedź Międzynarodowego Festiwalu Literatury Apostrof. Obiekt można było już spotkać nad Wisłą w Warszawie, do 21 maja będzie stał przy Teatrze Powszechnym, ale to nie koniec jego historii. Wkrótce być może wyruszy w podróż po Polsce.

Domek Czytelniczy – nowa instalacja Jana Strumiłły

To już druga edycja organizowanego przez Empik Międzynarodowego Festiwalu Literatury Apostrof. W ramach wydarzenia w siedmiu miastach Polski zaplanowano debaty i dyskusje prowadzone przez cenionych krytyków i dziennikarzy, a także liczne spotkania z pisarzami, m.in. Davidem Lagercrantzem, Hanną Krall, Charlotte Link, Dorotą Masłowską, Jakubem Żulczykiem i Grahamem Mastertonem. Festiwal, którego kuratorem w tym roku jest Szczepan Twardoch, odbędzie się w dniach 15-21 maja 2017 roku w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach i Szczecinie. W stolicy promuje go m.in. zaprojektowany przez architekta Jana Strumiłłę Domek Czytelniczy. To niewielka konstrukcja ze sklejki, w której na miłośników literatury czekają książki i leżaki. Obiekt powstał na planie kwadratu, a wyróżnia go spiczasty dach i ceglasty kolor, nawiązujący do identyfikacji wizualnej festiwalu przygotowanej przez Radka Szlagę.

Naszym zamiarem było stworzenie niewielkiej przestrzeni do komfortowego czytania książek. Naturalnie domek taki kojarzyć się może skalą z działkową altanką. Chciałem, żeby to była wyjątkowa altanka. Postanowiłem, że w środku powinien być drewniany, pachnieć. Do środka wchodzi się bardzo małymi i wąskimi drzwiami. Trzeba się wspiąć po schodku, schylić, trochę zgarbić – włożyć w to trochę wysiłku. Za to we wnętrzu czekają leżaki i książki. W naszym unormowanym miejskim srodowisku wszytskie drzwi muszą być odpowiednio szerokie, ale w takim domku – instalacji artystycznej – można na chwilę powrócić do dziecięcych wspomnień, do marzenia o przechodzeniu przez małe drzwiczki do sekretnego pokoju. To nasza pierwsza kubatura w centrum stolicy – mówi Jan Strumiłło. Od 9 do 14 maja Domek stał na nadwiślańskim skwerze Kahla w Warszawie, tuż obok stacji metra Centrum Nauki Kopernik. Następnie został przeniesiony. Do końca festiwalu obiekt będzie można oglądać przy Teatrze Powszechnym, gdzie obywa się część dyskusji.

Przestrzenie Jacka Damięckiego Jacek Damięcki – architekt, wizjoner, artysta, autor wielkich instalacji w miejskiej przestrzeni. We Wrocławiu można oglądać wystawę twórczości jednego z najciekawszych polskich projektantów ostatniego 50-lecia. Przygotował ją sam twórca oraz warszawska grupa Centrala.
Świat po termomodernizacji Czy styropian jest nieśmiertelny? – pyta Stach Szumski, prezentując w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski ponurą symulację przyszłości – pracę będącą "archeologiczną" odkrywką ściany ocieplonego bloku.
GENOTYPE Uznany na świecie dizajner Tomek Rygalik, pokazał swój najnowszy projekt - świetlną instalację przestrzenną. Zaprezentowane obiekty nawiązują do archetypu lampy.