Architektura MuratorRealizacje"Dwa księżyce" - centrum kulturalne w Korei Południowej

"Dwa księżyce" - centrum kulturalne w Korei Południowej

Relacja architektury i filmu zazwyczaj opiera się na wykorzystaniu tej pierwszej jako scenerii czy tła dla zdarzeń. W przypadku budynku prywatnego centrum kulturalnego w Korei to film wskazany przez inwestora stał się inspiracją dla rozwiązań projektowych.

"Dwa księżyce" projektu Moon Hoon
Fot. Nam Goong Sun
Two Moon19-34, 47, Jungsan-dong, Ilsandong-gu, Goyang-si, Gyeonggi-do, Korea
AutorzyMOONBALSSO (Moon Hoon)
Zespół projektowyJang Dukhyun, Park jungwook
KonstrukcjaNakhyunjae
Powierzchnia terenu711.0 m²
Powierzchnia zabudowy257.34 m²
Powierzchnia całkowita597.96 m²
Projektgrudzień 2013 - kwiecień 2014
Data realizacji (początek):czerwiec 2014
Data realizacji (koniec):marzec 2015
Koszt inwestycji500 million KRW

W otoczeniu chaotycznej, niejednorodnej zabudowy o charakterze przemysłowym, mieszkalnym powstał budynek prywatnego centrum kulturalnego. Działka w kształcie wielokąta została podzielona na dwie części, na których wzniesiono proste bryły, zbudowane w takiej odległości, aby możliwe było swobodne poruszanie się pomiędzy nimi. Dwa elementy, które wpłynęły na decyzje projektowe to inspiracja amerykańskim filmem pt. „Two moon junction” (1988) oraz niewysoki budżet.

Każdy z budynków ma trzy piętra, na które można dostać się za pomocą indywidualnych klatek schodowych. Oba mają też duże zagłębienia w kształcie fragmentu kuli, odwołujące się do motywu księżyca. Prawa nisza wyposażona została w balkon, a lewa w horyzontalne, przeszklone otwarcie. Ściany na wysokości trzeciego piętra przepruto dodatkowo niewielkimi otworami reprezentującymi horoskopy inwestorów. Na najwyższych kondygnacjach stworzono tarasy otoczone wysokimi ścianami. Zarówno na elewacjach, jak i wewnątrz dominuje surowy beton z widocznymi szalunkami.

Tagi:
Si to jedna z czterech kolekcji paneli z betonu architektonicznego firmy Conmere, które nasycono naturalnymi składnikami: glinem, krzemem, żelazem oraz wapniem. Możliwość łączenia czterech pierwiastków, sześciu wybarwień i 14 elementów pozwala na tworzenie autorskich kompozycji. Krzemowa kolekcja Si łączy zarówno wzory nieregularne jak i symetryczne.
Hala Stulecia we Wrocławiu wśród najważniejszych betonowych konstrukcji Europy Hala Stulecia bierze udział w międzynarodowym projekcie badawczym InnovaConcrete, którego celem jest opracowanie nowoczesnych metod konserwacji historycznych konstrukcji betonowych i żelbetowych. Obiekt został wytypowany jako przykład jednego z największych osiągnięć przedwojennego modernizmu.
Kompozyty w służbie deskowaniowej – system PERI DUO Podczas II wojny światowej brytyjscy inżynierowie rozważali budowę innowacyjnego lotniskowca, który to miał być wykonany... z lodu. Ten szalony pomysł okazuje się całkiem racjonalny, gdy poznajemy jeden szczegół – dodając do wody trociny w proporcji 6:1, otrzymujemy pykret o wytrzymałości zbliżonej do żelbetu! I taki właśnie materiał o niejednorodnej strukturze, złożony z komponentów o różnych cechach, a sam mający inne właściwości, nazywamy kompozytem.
InnovaConcrete Workshop: jak chronić powojenny modernizm W dniach 26-28 września odbędzie się w Warszawie międzynarodowa konferencja poświęcona innowacyjnym metodom ochrony betonowych i żelbetowych konstrukcji architektonicznych XX wieku. Wydarzenie jest częścią projektu realizowanego we współpracy m.in. z TU Delft i DOCOMOMO.
MEWA To ręcznie wykonywane kafle betonowe projektu architekta Adama Ankiewicza z pracowni Warssawa. Powstają z mikrokruszywa z piasków kwarcowych, a następnie poddawane są specjalnemu procesowi technologicznemu, który pozwala na zminimalizowanie porowatości kompozytu. Bazę spoiwa stanowi biały cement portlandzki. Kafle dostępne są w różnej kolorystyce, są wytrzymałe, mają niską nasiąkliwość, a także są odporne na działanie warunków atmosferycznych i promieni UV.
Antysmogowe chodniki w Warszawie! Firma Górażdże i Skanska opracowały antysmogowy beton. Można z niego wyprodukować m.in. oczyszczające powietrze płyty chodnikowe. Wkrótce takie trotuary pojawią się w przestrzeni Warszawy.