Architektura MuratorRealizacjeElytra - pawilon wykonany przez robota

Elytra - pawilon wykonany przez robota

18 maja brytyjskie muzeum Victoria & Albert zainaugurowało Sezon Inżynierii. Na czas jego trwania, w przymuzealnych ogrodach stanął pawilon stworzony przy pomocy robota.

Tymczasowy pawilon w ogrodach Victoria & Albert Museum
© NAARO

Pawilon zainaugurowano 18 maja, w dniu rozpoczynającym Sezon Inżynierii organizowany przez renomowane brytyjskie muzeum Victoria & Albert. Technologia, którą wykorzystano do jego wykonania, jest wynikiem kilkuletnich lat badań z zakresu architektury, inżynierii i biomimikry, prowadzonych przez interdyscyplinarny zespół naukowców z Uniwersytetu w Stuttgarcie. W jego skład wchodzą m.in. architekci Achim Menges i Moritz Dörstelmann, inżynier konstrukcji Jan Knippers oraz inżynier klimatu Thomas Auer. Opracowana przez nich metoda polega na nawijaniu przez robota kompozytowych włókien na przygotowany uprzednio stelaż.

Komponenty, z których składa się pawilon zostały wyprodukowane w Niemczech, a następnie zmontowane na terenach przymuzealnego ogrodu. Źródłem inspiracji dla formy pawilonu były lekkie konstrukcje zaobserwowane w przyrodzie – twarde pokrywy skrzydeł chrząszczy.

Baldachim składa się z 40 sześciokątnych elementów, z których każdy waży ok. 45 kg. Wykonanie jednego zajmuje około 3 godzin. Każda cześć składowa pawilonu jest nieco inna, a jej forma wynika z przeprowadzonych wcześniej analiz naprężeń. Wygląd i konfiguracja zadaszenia będą ulegać zmianom w czasie trwania festiwalu. Wszystko za sprawą sensorów ruchu zamieszczonych we włóknach. Zebrane przez nie informacje posłużą do powiększenia struktury o nowe elementy, które zostaną wykonane i zamontowane na żywo 17 i 18 września.

Pawilon powstał w ramach Sezonu Inżynierii, którego kuratorkami są Maria Nicanor i Zofia Trafas White. Jednym z kluczowych wydarzeń sezonu będzie wystawa Engineering the World: Ove Arup and the Philosophy of Total Design, której otwarcie odbędzie 18 czerwca. Będzie to pierwsza retrospektywa Ove Arup (1895-1988), jednego z najważniejszych inżynierów XX wieku i założyciela firmy Arup, zaangażowanej w budowę takich obiektów jak Opera w Sydney czy Centrum Pompidou w Paryżu. Celem wydarzenia jest podkreślenie wagi inżynierii w naszym codziennym życiu oraz roli, jaką inżynierowie odgrywają w w tworzeniu naszego otoczenia.

Tagi:
Pawilon Novartis w Bazylei Fasada multimedialna zbudowana z paneli fotowoltaicznych zintegrowanych z oświetleniem LED zużywa tylko tyle energii, ile sama jest w stanie wytworzyć. O realizacji pracowni AMDL Circle pisze Wiktor Kowalski.
Airbubble: pierwszy w Polsce biotechnologiczny plac zabaw Jeszcze do 31 października można korzystać z biotechnologicznego placu zabaw przy Centrum Nauki Kopernik. Airbubble to pierwsze taka przestrzeń w Polsce wykorzystująca oczyszczające właściwości alg. Za projektem tego miejskiego eksperymentu stoi ecoLogicStudio.
Pawilon livMatS / Fryburg Pawilon to pierwszy budynek o konstrukcji nośnej wykonanej w całości z włókna lnianego, materiału w pełni odnawialnego i biodegradowalnego. O realizacji architektów i inżynierów z Uniwersytetu w Stuttgarcie oraz biologów z Uniwersytetu we Fryburgu pisze Wiktor Kowalski.
Decentralizacja architektury – rozmowa z Natalią Grabowską, kuratorką Serpentine Pavilion Każda kolumna, schodek czy inny element w pawilonie odpowiada konkretnemu miejscu. Sumayya Vally przeanalizowała około 60 lokalizacji na terenie Londynu, które historycznie przyczyniły się do tworzenia wspólnot. Na tej liście są pierwsze meczety, pierwsze synagogi, ale także bardzo nieformalne przestrzenie, jak pierwszy klub jazzowy w Anglii, w którym grano muzykę tworzoną przez osoby czarnoskóre czy miejsca związane z działalnością osób  LGBTQ+ – mówi Natalia Grabowska, kuratorka tegorocznego Serpentine Pavilion w Londynie.
Pawilon eksperymentalny BUGA Pawilon wsparty jest na lekkiej konstrukcji z włókien szklanych i węglowych, inspirowanej występującymi w przyrodzie strukturami włóknistymi.
Cyfrowa fabrykacja w praktyce: eksperymentalne pawilony z ICD Stuttgarcie i ETH w Zurychu Projektowanie pawilonów to architektoniczne laboratorium w mikroskali, pozwalające na testowanie nowych rozwiązań materiałowych i metod produkcji, zanim na stałe zagoszczą na placu budowy. To działania badawcze i eksperymentalne, dlatego prym wiodą w nich czołowe uczelnie architektoniczne takie jak ICD w Stuttgarcie czy katedra prowadzona przez duet Gramazio i Kohler na ETH w Zurychu.