Tymczasowy pawilon w ogrodach Victoria & Albert Museum

i

Autor: Archiwum Architektury © NAARO

Elytra - pawilon wykonany przez robota

2016-05-31 15:17

18 maja brytyjskie muzeum Victoria & Albert zainaugurowało Sezon Inżynierii. Na czas jego trwania, w przymuzealnych ogrodach stanął pawilon stworzony przy pomocy robota.

Pawilon zainaugurowano 18 maja, w dniu rozpoczynającym Sezon Inżynierii organizowany przez renomowane brytyjskie muzeum Victoria & Albert. Technologia, którą wykorzystano do jego wykonania, jest wynikiem kilkuletnich lat badań z zakresu architektury, inżynierii i biomimikry, prowadzonych przez interdyscyplinarny zespół naukowców z Uniwersytetu w Stuttgarcie. W jego skład wchodzą m.in. architekci Achim Menges i Moritz Dörstelmann, inżynier konstrukcji Jan Knippers oraz inżynier klimatu Thomas Auer. Opracowana przez nich metoda polega na nawijaniu przez robota kompozytowych włókien na przygotowany uprzednio stelaż.

Komponenty, z których składa się pawilon zostały wyprodukowane w Niemczech, a następnie zmontowane na terenach przymuzealnego ogrodu. Źródłem inspiracji dla formy pawilonu były lekkie konstrukcje zaobserwowane w przyrodzie – twarde pokrywy skrzydeł chrząszczy.

Baldachim składa się z 40 sześciokątnych elementów, z których każdy waży ok. 45 kg. Wykonanie jednego zajmuje około 3 godzin. Każda cześć składowa pawilonu jest nieco inna, a jej forma wynika z przeprowadzonych wcześniej analiz naprężeń. Wygląd i konfiguracja zadaszenia będą ulegać zmianom w czasie trwania festiwalu. Wszystko za sprawą sensorów ruchu zamieszczonych we włóknach. Zebrane przez nie informacje posłużą do powiększenia struktury o nowe elementy, które zostaną wykonane i zamontowane na żywo 17 i 18 września.

Pawilon powstał w ramach Sezonu Inżynierii, którego kuratorkami są Maria Nicanor i Zofia Trafas White. Jednym z kluczowych wydarzeń sezonu będzie wystawa Engineering the World: Ove Arup and the Philosophy of Total Design, której otwarcie odbędzie 18 czerwca. Będzie to pierwsza retrospektywa Ove Arup (1895-1988), jednego z najważniejszych inżynierów XX wieku i założyciela firmy Arup, zaangażowanej w budowę takich obiektów jak Opera w Sydney czy Centrum Pompidou w Paryżu. Celem wydarzenia jest podkreślenie wagi inżynierii w naszym codziennym życiu oraz roli, jaką inżynierowie odgrywają w w tworzeniu naszego otoczenia.