Architektura MuratorRealizacjeFabryka Norblina – wyjątkowa realizacja z ekologicznymi sufitami Hunter Douglas

Fabryka Norblina – wyjątkowa realizacja z ekologicznymi sufitami Hunter Douglas

Fabryka Norblina, popularne i modne miejsce spotkań na warszawskiej Woli, to zespół handlowo-usługowo-rozrywkowy o industrialnym charakterze z bogatą historią w tle. Znajdują się tu m.in. biura, sklepy, restauracje, ekologiczny bazar, kino oraz muzeum. Autorzy kompleksu z pracowni PRC Architekci zastosowali w projekcie specjalny system sufitowy firmy Hunter Douglas.

Fabryka Norblina – wyjątkowa realizacja z ekologicznymi sufitami Hunter Douglas
Fabryka Norblina w Warszawie, proj. PRC Architekci; fot. Hunter Douglas

Fabryka Norblina składa się z kilkunastu budynków, które mają 9 poziomów nadziemnych oraz 4 podziemne, zaś powierzchnia całkowita zespołu wynosi ponad 66 tys. m². Jest to idealne miejsce spotkań towarzyskich i biznesowych – każdy może znaleźć coś ciekawego dla siebie. Konsumenci stają się coraz bardziej wymagający, jeśli chodzi o wystrój wnętrz, w których chcą przebywać. Wynika to między innymi z rosnących aspiracji społecznych i dojrzewania rynku handlowo-usługowego w Polsce. Jeżeli zależy nam na tym, by ludzie chcieli wracać do naszego muzeum lub centrum handlowego, musimy zapewnić im coś więcej, niż tylko dostęp do eksponatów lub dużego wyboru towarów lub usług. Przebywanie w tych miejscach powinno się stać dla nich również interesującym doznaniem estetycznym – mówi Jacek Szeląg z Hunter Douglas Polska.

Fabryka Norblina, a wcześniej Fabryka Towarzystwa Akcyjnego Fabryk Metalowych Norblin, Bracia Buch i T. Werner została zbudowana w 1820 roku, a niemal 200 lat później, w latach 2019-2021 została poddana rewitalizacji. Odbudowa i nowe aranżacje Fabryki Norblina były dużym wyzwaniem architektonicznym, ponieważ niezbędne było zachowanie historycznych elementów dawnej fabryki przy jednoczesnym zastosowaniu nowoczesnego stylu aranżacji wnętrz. W obiekcie zachowano zabytkowe fasady fabryki. Projekt został stworzony w pracowni PRC Architekci, głównym wykonawcą odpowiadającym za konstrukcję, prace budowlane i wykończeniowe była firma Warbud S.A., zaś inwestorem, który przeprowadził rewitalizację jest Grupa Capital Park.

Fabryka Norblina – wyjątkowa realizacja z ekologicznymi sufitami Hunter Douglas
Fabryka Norblina w Warszawie, proj. PRC Architekci; fot. Hunter Douglas

W dzisiejszym kompleksie handlowo-usługowym Fabryki Norblina historia łączy się z nowoczesnością. Ciągi komunikacyjne miejsc gastronomicznych i biurowych przeplatają się z trasami zwiedzania tego historycznego miejsca. Projektanci z pracowni PRC Architekci, odpowiadający za cały projekt, zastosowali nad ciągami komunikacyjnymi specjalny system sufitowy firmy Hunter Douglas. Sufity Solid Wood Linear, oparte na drewnie w jego naturalnej formie, nadały przestrzeni użytkowej charakteru „miejsca z duszą”. Wykorzystanie naturalnego i ekologicznego sufitu drewnianego zapewnia komfort i dobre samopoczucie osobom przebywającym w pomieszczeniach z takim wykończeniem. Zastosowane przez firmę Hunter Douglas drewno posiada certyfikat FSC (Forest Stewardship Council), a ponadto posiada srebrny certyfikat Cradle to Cradle. System sufitowy Solid Wood Linear jest łatwy w montażu i demontażu w celu uzyskania dostępu do przestrzeni technicznej. Specjalnie zaprojektowana konstrukcja nośna zawiera zaczepy połączone z szynami nośnymi, dzięki czemu można łatwo mocować lekkie instalacje oświetleniowe, kratki wentylacyjne i głośniki. Dodatkowo sufity te spełniają wymogi budownictwa ekologicznego.

Sufity drewniane Solid Wood Linear Hunter Douglas są dostępne w 22 gatunkach drewna, z których każdy ma swoje indywidualne właściwości. Dzięki wyjątkowej charakterystyce systemy sufitowe firmy Hunter Douglas zapewniają optymalne rozwiązanie od strony akustycznej, komfortu i estetyki. Sufity są również łatwe w montażu i demontażu oraz proste w łączeniu w różne szerokości i tworzeniu oryginalnych wzorów. Sufity Solid Wood Linear zastosowane w Fabryce Norblina definiują nastrój przestrzeni. Nawiązując do tradycji otoczenia, nadają mu jednocześnie nowoczesne wykończenie. Budują także komfort użytkowników poprzez odpowiednie rozproszenie światła, a także dzięki właściwościom akustycznym zmniejszają uciążliwość hałasu w przestrzeniach wspólnych – mówi Jacek Szeląg, General Manager w Hunter Douglas Polska.

Fabryka Norblina – wyjątkowa realizacja z ekologicznymi sufitami Hunter Douglas
Fabryka Norblina w Warszawie, proj. PRC Architekci; fot. Hunter Douglas
Tagi:
Wiemy, jak będzie wyglądała Skra po modernizacji W ramach I etapu modernizacji warszawskiej Skry powstanie stadion treningowy z zapleczem oraz strefa rekreacyjno-sportowa. Miasto przygotowało animację, która pokazuje, jak w przyszłości będą wyglądać tereny przy ul. Wawelskiej.
Pałac Zamoyskich: siedziba SARP bez Endorfiny i po remoncie Zakończył się kolejny etap remontu elewacji Pałacu Zamoyskich w Warszawie, w którym mieści się siedziba Stowarzyszenia Architektów Polskich. Podczas prac konserwatorzy dokonali ciekawego odkrycia.
Nowa ambasada Egiptu w Warszawie. Wiemy, jak będzie wyglądać Budowana na Wilanowie nowa ambasada Egiptu nawiązuje do gmachu ambasady egipskiej w Waszyngtonie. Autorzy zastosowali tu podobne, pionowe pasy okien, przywodzące na myśl kolumnadę, silnie zaakcentowane gzymsy o antycznych formach i strefę wejściową ukształtowaną na wzór pylonu.
Kompleks biurowy VIBE: nowy wieżowiec na warszawskiej Woli projekt PIG Architekci Firma Ghelamco zaprezentowała pierwsze wizualizacje swojej najnowszej inwestycji w biznesowym centrum Warszawy. To zespół biurowy VIBE projekt pracowni PIG Architekci. Jak zapowiada deweloper, kompleks jako pierwszy w Polsce otrzyma własną, dźwiękową tożsamość. Za jej powstanie odpowiada kompozytor Wojciech Urbański. „To jedno z najciekawszych muzycznych wyzwań, z jakim miałem okazję się zmierzyć. Architektura zawsze była dla mnie pewną inspiracją, ale aż tak blisko jeszcze jej nie byłem” – mówi Urbański.
Zielony plac Trzech Krzyży. Konserwator zgodził się na 28 nowych drzew Trwa remont stołecznego placu Trzech Krzyży. Wbrew początkowym sprzeciwom, ostatecznie mazowiecki konserwator zabytków zgodził się na zazielenienie tej przestrzeni i nowe nasadzenia, a władze miasta zapowiadają kolejny konkurs na zagospodarowanie placu.
Otwarto Izbę Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. To nowa realizacja pracowni Bujnowski Architekci Drugiego października, w Dniu Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy, uroczyście otwarto Izbę Pamięci na warszawskiej Woli według konkursowego projektu pracowni Bujnowski Architekci. Przestrzeń ma przywracać pamięć o zamordowanych i poległych w czasie powstania.