Główna siedziba firmy Geberit

i

Autor: Archiwum Architektury Showroom na pierwszym piętrze - białą ceramikę sanitarną wyeksponowano na ciemnym, matowym tle. Fot. Paweł Ulatowski

Główna siedziba firmy Geberit

2017-04-28 11:56

Meble i dodatki takich marek jak Vitra czy Carl Hansen & Søn, a także wyszukane na aukcjach historyczne przedmioty dyskretnie podkreślają charakter wnętrza oraz sygnalizują miejsce i czas założenia firmy – pisze Krzysztof Zięba.

Firma Geberit w 2015 roku kupiła markę KOŁO i połączyła oba polskie zespoły. Pracownicy spojonych działów mieli korzystać ze wspólnego budynku w warszawskiej dzielnicy biurowej zwanej Mordorem. Zadaniem architektów z Digital Effect Design Studio była modernizacja wnętrz tego biurowca. Na powierzchni ponad 1700 m2 rozplanowano nowe sale szkoleniowe, biura, a przede wszystkim przestrzeń ekspozycyjną produktów obu marek. Ze względu na nieatrakcyjną okoliczną zabudowę projektanci zastosowali nie tylko standardowe żaluzje, ale też specjalnie zaprojektowane łamacze światła. W rezultacie powstało wnętrze odcięte od zewnętrznego świata, wypełnione rozproszonym światłem. Projektanci musieli podzielić prace na etapy, tak by część biurowa mogła być używana w czasie, gdy trwać będą jeszcze prace wykończeniowe w innych pomieszczeniach. Liczba pracowników znacznie wzrosła. Obecnie zatrudnionych na stałe jest około 60 osób, a drugie tyle regularnie odwiedza siedzibę firmy. Trzeba więc było wygospodarować miejsce na nowe stanowiska pracy i przestrzenie wspólne.

Główna siedziba firmy Geberit

i

Autor: Archiwum Architektury Sala konferencyjna na parterze: przeszklona ściana została pokryta lekką zieloną zasłoną, czyli splecionymi Algami (proj. Ronan i Erwan Bouroullec 2004). Ten sam motyw powtarza się także w innych wnętrzach biurowca. Fot. Paweł Ulatowski

Najważniejszym z nich jest wykończona drewnem kafeteria. Zgodnie z założeniami architektów ma służyć zarówno pracownikom firmy, uczestnikom szkoleń jak i gościom odwiedzającym przyległą strefę ekspozycyjną. Reprezentacyjny charakter tej przestrzeni podkreślony został doborem mebli i dodatków. Krzesła z plecionymi siedziskami wyprodukowano w duńskiej manufakturze Carl Hansen & Søn, stoły wykonane zostały według projektu Jeana Prouve. Na ścianie przy wejściu zawieszono czekan wspinaczkowy i narty z przełomu XIX i XX wieku.

Te wypatrzone przez architekta na aukcji przedmioty dyskretnie sygnalizują miejsce i czas założenia firmy. W salach konferencyjnych i szkoleniowych surowość betonowych płyt na ścianach zestawiono z wnętrzarską biżuterią, taką jak zegary z kolekcji Vitry . Biura podzielono szklanymi ściankami z matowym nadrukiem. Nietypowo rozwiązany został sufit. Panele o wymiarach 120 cm x 60 cm pokryte są miękkim, przypominającym welur materiałem, a poszczególne płyty osadzono na różnej wysokości. Oprócz efektu wizualnego udało się w ten sposób uzyskać poprawę właściwości akustycznych. W firmie z branży produktów sanitarnych biurowa łazienka staje się wizytówką. Na parterze pozostały w niezmienionym stanie toalety dla gości. Ściany i podłogi w tych pomieszczeniach są w całości przeszklone i podświetlane diodami RGB. Toalety i łazienki na piętrze mające służyć głównie pracownikom są nieco skromniejsze i bardziej funkcjonalne. Ozdobą ich ścian są geometryczne reliefy z nordicwood, o kolorystyce i fakturze naturalnego drewna. Nowa przestrzeń ekspozycyjna na piętrze została urządzona z zamiłowaniem do teatralnych efektów.

Główna siedziba firmy Geberit

i

Autor: Archiwum Architektury Wejście do przestrzeni ekspozycyjnej prowadzi przez szklany mostek otoczony sztuczną zielenią. Fot. Paweł Ulatowski

Labirynt oddzielonych kotarami pomieszczeń wykończono czarnym materiałem. Od tego ciemnego tła odcinają się białe bryły umywalek, wanien i innych produktów firmy. Wystrój uzupełniają sztuczne rośliny i podświetlane tafle z sylwetkami kąpiących się kobiet. Prace w biurowcu zostały zakończone, ale w dalszej perspektywie planowane jest zaadaptowanie dachu – pod pergolą ma się znaleźć dodatkowa przestrzeń do pracy i część gastronomiczna, a pozostałe miejsce ma wypełnić ogród.