Architektura MuratorRealizacjeHalo! Rybnik – nowy Punkt Informacji Miejskiej w Rybniku

Halo! Rybnik – nowy Punkt Informacji Miejskiej w Rybniku

W dawnym sklepie Cepelii w centrum Rybnika powstał Punkt Informacji Miejskiej połączony z centrum kulturalnym mającym aktywizować mieszkańców i promować lokalnych twórców. Za projekt wnętrz odpowiada pracownia Mojo.

Halo! Rybnik – nowy Punkt Informacji Miejskiej w Rybniku
Punkt Informacji Miejskiej „Halo! Rybnik”, fot. dzięki uprzejmości pracowni Mojo
Punkt Informacji Miejskiej „Halo! Rybnik”Rybnik, ul. Sobieskiego 20
Architektura wnętrzPracownia Mojo, architekt Anita Baron, współpraca: Aneta Oraczewska
InwestorUrząd Miasta Rybnika
Powierzchnia użytkowa109.0 m²
Data realizacji (koniec)2016

Przestrzeń dawnego sklepu Cepelii przy ulicy Sobieskiego przez wiele lat pozostawała niewykorzystana. W 2016 roku w ramach programu rewitalizacji śródmieścia władze Rybnika postanowiły przeznaczyć ją na punkt informacyjny połączony z kawiarnią oraz sklepem z pamiątkami. W lokalu miała się znaleźć także niewielka sala wielofunkcyjna, służąca organizacji różnego rodzaju wydarzeń i spotkań. Zaplanowano, że będzie to miejsce aktywizujące mieszkańców, a także promujące lokalnych rzemieślników i artystów.

Projekt aranżacji wnętrza opracowało rybnickie biuro Mojo. 109-metrową przestrzeń architekci podzielili na kilka stref. Od strony ulicy zaaranżowano salę ogólnodostępną, z kawiarnianymi stolikami, regałami ekspozycyjnymi i mobilnymi huśtawkami, które w zależności od potrzeb można zamienić w dodatkowe ekspozytory. Dzięki rozkładanym witrynom przestrzeń tę można również otworzyć na miasto. Zaplanowano też niewielką salę spotkań oraz dostęp do klimatycznego dziedzińca na tyłach kamienicy.

Pomysłem na aranżację wnętrz było wykorzystanie kilku elementów bazowych lokalu dawnej Cepelii i zestawienie ich z nowoczesną formą. Stary sufit z boazerii został zastąpiony lamelami drewnianymi, które pojawiają się również na dwóch naprzeciwległych ścianach i stanowią główny akcent tej przestrzeni – tłumaczy architekt Anita Baron z pracowni Mojo.

Nieprzypadkowo dominującym kolorem wykończenia wnętrz jest niebieski. To bezpośrednie nawiązanie do herbu Rybnika. Barwę tę zyskała część podłóg i ścian w obiekcie, a także łazienka, którą zaprojektowano w formie niebieskiego pudełka. W elementach wyposażenia i identyfikacji wizualnej pojawiają się ponadto akcenty w kolorze białym i czarnym.

Archikosmos w Toruniu Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na projekcję filmu „Archikosmos” i wykład Ryszarda Nakoniecznego o „kosmicznej” architekturze Śląska.
Siedziba The Software House w Gliwicach: między tradycją a nowoczesnością Pracownia Zalewski Architecture Group zaprojektowała przestrzeń biurową dla gliwickiej spółki The Software House, jednej z najlepiej rozwijających się firm IT w Europie Środkowej. Śląscy informatycy postanowili zostać w rodzinnym mieście i na siedzibę spółki zaadaptować 1600 m2 w zabytkowym budynku poczty głównej w centrum.
Strefa aktywności w Chorzowie Na zlecenie Uniwersytetu Śląskiego pracownia SLAS Architekci przygotowała projekt wielofunkcyjnej przestrzeni rekreacyjnej w centrum Chorzowa.
Najlepsze realizacje 2016 na Śląsku Rozstrzygnięto konkursy na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2016 i Architekturę Roku Województwa Śląskiego 2015. Najwięcej laurów zdobyła katowicka pracownia jojko+nawrocki architekci.
Robert Konieczny o Living-Garden House w Katowicach [FILM] Na przykładzie domu jednorodzinnego w Katowicach Robert Konieczny prezentuje rozwijaną od kilku lat ideę living-garden house. Jej najważniejsze cechy to przenikanie się przestrzeni domu i natury oraz uniwersalność założeń, które można zrealizować w każdym kontekście. Wykład odbył się w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze.
Pawilon wielofunkcyjny i park z tężniami solankowymi w Dębowcu Wielofunkcyjny pawilon usługowy wraz z parkiem z tężniami solankowymi ma stać się wizytówką Dębowca. Projekt architektoniczny przygotowało Studio Projektowe Jakub Gałęski z Bielska-Białej. Założeniem architektów było stworzenie obiektu atrakcyjnego zarówno dla mieszkańców jak i osób odwiedzających Dębowiec po raz pierwszy