Hotel ibis Styles w Tomaszowie Lubelskim projektu MTA Architekci
Dawny hotel Laureat w Tomaszowie Lubelskim przeszedł spektakularną metamorfozę. Za przebudowę obiektu z lat 80. odpowiada pracownia MTA Architekci Mateusza Tańskiego.
Hotel ibis Styles w Tomaszowie Lubelskim, proj. MTA Architekci; fot. Piotr Krajewski
Hotel ibis Styles Tomaszów LubelskiTomaszów Lubelski, ul. Lwowska 32
AutorzyMTA Architekci
Architektura wnętrzTremend
InwestorB4 Bartecki
Powierzchnia użytkowa3000.0 m²
Data realizacji (początek)2017
Data realizacji (koniec)2020
Hotel Laureat w Tomaszowie Lubelskim zbudowano w latach 1984-1988. Czterokondygnacyjny obiekt w formie prostej, sześciennej bryły stanął przy ówczesnej ulicy 1 Maja w samym centrum miasta. Na powierzchni 2138 m² oferował 47 pokoi, salę konferencyjną i przestrzeń gastronomiczną. W latach 90., po przejęciu przez miasto, hotel prosperował głównie dzięki licznym gościom zza wschodniej granicy, stanowił jednak dla gminy spore obciążenie. Decyzję o sprzedaży nieruchomości radni podjeli na początku 2011 roku. Po ponad 5 latach w końcu się udało. We wrześniu 2016 roku kupiła go lokalna firma B4 Bartecki. Nowy inwestor postanowił przebudować obiekt i otworzyć w nim hotel pod międzynarodową marką ibis Styles. Projekt modernizacji powierzył warszawskiej pracowni MTA Architekci Mateusza Tańskiego.
Hotel ibis w Tomaszowie Lubelskim: las z widokiem na miasto
Projekt zakładał całkowitą przebudowę i rozbudowę hotelu. Nowa bryła została zaprojektowana w taki sposób, by dopasować obiekt do skali otoczenia – tłumaczy Mateusz Tański. Autorzy powiększyli istniejący budynek, dostawiając od frontu dwukondygnacyjną, mocno przeszkloną część, na dole mieszczącą recepcję i punkty handlowo-usługowe, powyżej zaś strefę restauracyjną o powierzchni 140 m². Tę horyzontalną kompozycję równoważą wyraziste żyletki, przesłaniające elewacje dwóch górnych pięter dawnego hotelu. Na dachu powstał rozległy taras z widokiem na miasto. W planach jest jeszcze sala konferencyjna z zapleczem multimedialnym. W zmodernizownych wnętrzach znalazło się 50, nowocześnie wyposażonych pokoi. Za ich wystrój oraz aranżację przestrzeni wspólnych odpowiada biuro Tremend, które w tym przypadku wykorzystało motywy nawiązujące do krajobrazu pobliskiej Puszczy Solskiej oraz Roztocza. Hotel ibis Styles Tomaszów Lubelski został oficjalnie otwarty 3 czerwca tego roku.
Ibis Styles Tomaszów Lubelski: lokalizacja
Hotel ibis Styles w Tomaszowie Lubelskim, proj. MTA Architekci; fot. Piotr Krajewski
Hotel ibis Styles w Tomaszowie Lubelskim, proj. MTA Architekci; fot. Piotr Krajewski
Hotel ibis Styles w Tomaszowie Lubelskim, proj. MTA Architekci; fot. Piotr Krajewski
Hotel ibis Styles w Tomaszowie Lubelskim, proj. MTA Architekci; fot. Piotr Krajewski
Hotel ibis Styles w Tomaszowie Lubelskim, proj. MTA Architekci; fot. Piotr Krajewski
Hotel Laureat w Tomaszowie Lubelskim w trakcie budowy
Hotel ibis Styles w Tomaszowie Lubelskim, proj. MTA Architekci; szkic
Hotel ibis Styles w Tomaszowie Lubelskim, proj. MTA Architekci; plan zagospodarowania
Hotel ibis Styles w Tomaszowie Lubelskim, proj. MTA Architekci; rzut parteru
Hotel ibis Styles w Tomaszowie Lubelskim, proj. MTA Architekci; rzut pierwszego piętra
Hotel ibis Styles w Tomaszowie Lubelskim, proj. MTA Architekci; rzut drugiego piętra
Hotel ibis Styles w Tomaszowie Lubelskim, proj. MTA Architekci; rzut trzeciego i czwartego piętra
Hotel ibis Styles w Tomaszowie Lubelskim, proj. MTA Architekci; elewacja boczna
Hotel ibis Styles w Tomaszowie Lubelskim, proj. MTA Architekci; elewacja frontowa
Hotel ibis Styles w Tomaszowie Lubelskim, proj. MTA Architekci; przekrój
Zakończyła się modernizacja PURO Kraków Old Town. Do współpracy przy kompletnej metamorfozie wnętrz krakowskiego hotelu PURO zaprosiło studio P2 Piotra Paradowskiego.
Wyzwaniem było dostosowanie neoklasycznego budynku do współczesnych standardów hotelowych. Architektom zależało przede wszystkim na odzwierciedleniu historii oraz wielkomiejskiego charakteru miejsca, a także otwarciu się na miasto. O przebudowie warszawskiego hotelu Harenda pisze Marcin Garbacki.
Na wrocławskim Ostrowie Tumskim stanął pięciogwiazdkowy hotel The Bridge Wrocław Mgallery. Za projekt obiektu odpowiada lokalna pracownia Forum Architekci, a za aranżację wnętrz – medusa group.
Architektura i projektowanie wnętrz na pewno są efektem współpracy i zrozumienia wielu różnych potrzeb. Jest to bardzo trudne zadanie, którego nikt nie uczy na studiach – o projektowaniu hoteli w dobie pandemii, zmianach, jakie czekają nas w najbliższej przyszłości i potrzebie ciągłego uczenia się z Wojciechem Witkiem, współzałożycielem biura Iliard Architecture & Interior Design, rozmawia Krzysztof Król.
Dwa nowe apartamenty na Wilczej Porębie w Karpaczu zaprojektowało studio de.materia z Poznania. Obiekty, inspirowane tradycyjną architekturą drewnianych schronisk górskich oraz domów karkonoskich z przełomu XIX i XX wieku, oferują nowoczesną przestrzeń wypoczynku i spektakularny widok na pobliską Śnieżkę.